– Jakim cudem osiedle Śródmieście Południe oddaje prawie dwukrotnie więcej głosów niż ma uprawnionych osób, skoro jedna może oddać jeden głos? – pyta Czytelnik Rzeszów News.

Pan Dariusz (nazwisko do wiadomości redakcji) nabrał wątpliwości, gdy zapoznał się z wynikami czwartej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, którego pula wynosiła 7,65 mln zł. Z pieniędzy RBO 2017 zostaną sfinansowane 34 projekty.

Nowością tej edycji RBO była premia w wysokości 150 tys. zł dla tego osiedla, którego mieszkańcy będą najbardziej zaangażowani w głosowanie.

Wygrało osiedle Śródmieście Południe, gdzie mieszkańców jest 2991. Na projekt dotyczący modernizacji patio szkolnego i stworzenie Kawiarenki Społecznej przy I LO w Rzeszowie, który był umieszczony w drugiej kategorii RBO (zadania osiedlowe) oddano 5321 głosów, co oznacza, że Śródmieście Południe miało 178-procentową aktywność mieszkańców.

Projekt miał wartość 150 tys. zł. Dzięki temu, że osiedle wykazało się największym zaangażowanie, to otrzyma kolejne 150 tys. zł na inne zadanie.

Głosy oddane i nie policzone?

Pana Dariusza dziwią oficjalne wyniki aktywności osiedli.

„Mam rozumieć, że z osiedli Pułaskiego, Słocina, Paderewskiego, Zalesie, Baranówka, itd. nie oddano ani jednego głosu ważnego? Jakieś jaja. Co w takim razie stało się z ponad 10 kartami z podpisami moich rodziców i ich sąsiadów (kartami na 100% wypełnionymi poprawnie) z osiedla Zalesie, skoro na Zalesiu nie oddano głosów?” – pyta nasz Czytelnik.

Wiesław Buż, przewodniczący Komisji ds. RBO, tłumaczy, że aktywność osiedli była liczona tylko w głosowaniu projektów w drugiej kategorii. – Osiedle Zalesie w tej w kategorii nie zgłosiło żadnego projektu, więc też nie można było odnotować ich aktywności – wyjaśnia Buż.

Pana Dariusza dziwi jeszcze coś innego. „Jakim cudem osiedle Śródmieście Południe oddaje prawie dwukrotnie więcej głosów niż ma uprawnionych osób, skoro 1 osoba może oddać 1 głos?” – pyta nasz Czytelnik.

Wiesław Buż twierdzi, że w regulaminie RBO nie ma żadnego zapisu zakazującego mieszkańcowi danego osiedla głosowania na projekt innego osiedla. Warunkiem głosowania było tylko zameldowanie w Rzeszowie i ukończenie 16. roku życia.

Ganić za zaangażowanie?

Buż twierdzi, że mieszkańcy Śródmieścia Południe skutecznie namawiali mieszkańców innych osiedli, by to właśnie na ich projekt oddali głos. Prawdopodobnie najbardziej zaangażowane były środowiska szkolne.

– Mamy ich ganić za zaangażowanie? Przecież właśnie o to nam chodziło – mówi szef Komisji ds. RBO, dodając, że radni od początku głosowania podkreślali, by w zbieraniu głosów nie ograniczać się tylko do własnego osiedla.

– W przyszłości być może wprowadzimy zapis, że głosy na dany projekt będą mogli oddawać tylko mieszkańcy osiedla – twierdzi Wiesław Buż.

Lista zadań, które będą sfinansowane z RBO 2017 jest TUTAJ, a TUTAJ pełne wyniki głosowania.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! Nowe osiedle w Rzeszowie – domy energooszczędne i inteligentne

mila_02_gotowy

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama