„Łańcuch Ludzi” – w czwartek protest przed rzeszowskim sądem

16
Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

– To moment próby i ostatni dzwonek – twierdzą organizatorzy ogólnopolskiego protestu „Łańcuch Ludzi”, który w czwartek 14 grudnia odbędzie się przed sądami w całym kraju. Także w Rzeszowie.

„Łańcuch Ludzi” to protest przeciwko ustawom reformujących polskie sądownictwo autorstwa PiS i prezydenta RP Andrzeja Dudy. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął prezydenckie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W tym tygodniu ma się nimi zająć Senat. Nie wykluczone, że w czwartek ustawy trafią do podpisania na biurko Andrzeja Dudy.

Równocześnie parlament obraduje nad ordynacją wyborczą. Może to doprowadzić do takiej sytuacji, że organizację i zatwierdzenie wyborów trafi w ręce partii rządzącej.  Konstytucjonaliści biją na alarm, twierdząc, że ustawy o sądownictwie nadal są niekonstytucyjne i kontrolę nad polskim wymiarem sprawiedliwości przejmie PiS.

Ogólnopolski protest „Łańcuch Ludzi”, który odbędzie się w najbliższy czwartek przed sądami w całym kraju, organizuje Akcja Demokracja. „Łańcuch Ludzi” nawiązuje do lipcowych protestów, które odbyły się w ponad 200 miastach, także w Rzeszowie – relacje TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ

W lipcu tysiące osób w całej Polsce wyszły z zapalonymi świeczkami pod Sąd Najwyższy, Sejm, Pałac Prezydencki oraz sądy w polskich miastach. Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech ustaw, które oddawały kontrolę nad sądownictwem politykom. Prezydenckie ustawy wcale jednak nie uspokoiły nastrojów. Ustawy są tak samo złe, jak te, które przygotował PiS.

„Teraz projekty wróciły ze zdwojoną siłą. To moment próby i ostatni dzwonek. Dla nas będzie testem, czy potrafimy jeszcze raz pokazać nasz sprzeciw, niezależnie, czy mieszkamy w Warszawie, czy niewielkim miasteczku. To także test dla Prezydenta, na ile jest strażnikiem Konstytucji, a na ile notariuszem, wykonującym instrukcje swojego obozu politycznego” – informuje Akcja Demokracja. 

„Prędzej czy później PiS zapłaci polityczną cenę za niszczenie demokracji. Władza obawia się protestu. Dlatego też tak długo przeciągała pracę nad ustawami. Wiedzą, że gdy zimno i święta za pasem, trudno nam protestować. Trudno, ale trzeba. Bo to czas próby dla nas i dla Polski” – twierdzi Piotr Cykowski z Akcji Demokracji, którego cytuje tygodnik „Polityka”.

W organizację protestu w Rzeszowie, który odbędzie się przed Zamkiem Lubomirskich (siedziba Sądu Okręgowego, pl. Śreniawitów”) włączył się podkarpacki Komitet Obrony Demokracji. „Łańcuch Ludzi” rozpocznie się o godz. 19:00. „Zbudujmy razem „Łańcuch Ludzi”, który połączy Polskę od Morza do Tatr” – apelują organizatorzy protestu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

16 KOMENTARZE

 1. Do mentalnych dwunastolatków, publikujących komentarze o sitwie, układach, złych sądach, komunistach itp.

  Powiedzcie mi jedno, patrząc na to jak wygląda stan kraju po dwóch latach rządów dobrej zmiany, patrząc na równie nieudolną co poprzednio, za to bardziej służalczą prokuraturę i policję, na żenującą namiastkę TK oraz upartyjnioną telewizję, to co daje wam gwarancję, że po przejęciu sądów pod kontrolę Ziobry będą działać lepiej?

  A na końcu, dopuście do tych swoich zaczadzonych jadem mózgów, że kiedyś sytuacja się zmieni, PIS odejdzie, system zostanie. Czy naprawdę się nie boicie, że dajemy taką władze niekontrolowanym populistom?

  • Każdy wie, że dla ubeków i esbeków poprzednie rządy robiły wszystko, taki układ, jeden bandyta gwarantował ochronę drugiemu bandycie, teraz się urwało i wielki lament. Może czas wyjechać panie Ubek i esbek do swojej ojczyzny, na bliski wschód?

   • Typowy zapiekły komentarz na temat, odnoszący się do tego, co napisałem. Możesz mi dokładnie napisać, gdzie to mam się udać? Mój ubecki umysł nie jest w stanie pojąc subtelnych patriotycznych aluzji.

  • Odpowiem ci:
   „Powiedzcie mi jedno, patrząc na to jak wygląda stan kraju po dwóch latach rządów dobrej zmiany” <— no jak wygląda? co takiego strasznego się stało ? bo ja jakoś nie zauważyłem różnicy. Pracuję tu gdzie pracowałem do tej pory nawet trochę pensję mi podnieśli, co niektórzy dostali 500+ SB-ekom zabrali część emerytur, no co takiego strasznego się dzieje ?
   "za to bardziej służalczą prokuraturę i policję" <– i niby jak przeciętny Kowalski ma odczuć te okropne zmiany w KRS ? wyjaśnij mi to ? co z tego że Ziobro będzie stał na czele sądownictwa? jak to się ma do przeciętnego obywatela ? myślisz, że będzie się jego spraw zajmował 🙂 ??? A może to dobrze, że skończą się układy specjalnej kasty jak sami o sobie mówią sędziowie ile jest spraw w których są układy, łapówki etc. gorzej już być nie może, więc dlaczego tego nie zmienić ? bo co bo jest trójpodział władzy? i co z tego, że jest? jak jest zły i nikomu ani niczemu po za kastą nie służy.
   Co do policji i tu się kolego mylisz i to bardzo sporo się zmieniło w podejściu policji przez ostanie 3 lata, wiem bo mam trochę znajomych tu i ówdzie, ponad to za chwilę będą mieć wszyscy funkcjonariusze kamery, to również jest na plus dla przeciętnego Kowalskiego.
   "upartyjnioną telewizję" <– ha! to dopiero dobre a TVN a Polsat ? to niby po której stronie politycznej jest a co było za rządów poprzednich wszystkie telewizje były za jedną "słuszną" opcją, ale teraz już się oczywiście o tym nie pamięta
   "A na końcu, dopuście do tych swoich zaczadzonych jadem mózgów" i "Typowy zapiekły komentarz na temat.." <– szczyt hipokryzji

 2. Organizatorzy tego spędu nie zapomnijcie przynieść hasła : Ręce sędziów precz od Podkulskiego, Burego, Karapyty, Habało i podobnym im ludziom ” Nie zapomnijcie bronić ich interesów.

 3. Więcej miejsca jest przecież pod Sądem Rejonowym. Kto będzie reprezentował to zbiegowisko chyba cała ,,czerwona brygada,, z piaskowymi dziadkami którym może obecne władze poprzycinałay przywileje za utrwalanie władzy w PRL.Na czele chyba nadal będzie lider ,,zadymy,, był prezes GS Lubenia,lider struktur PZPR,SLD i inni członkowie SB,TW, KO oraz ich dzieci i rodziny.Może zanim przyjdą niech zaglądna na stronę http://www.inwentarz.gov.ipn.pl może znajda swoich rodziców i dziadków albo kolegów co donosili i brali za to dodatkowa kasę a nie wygrywali w totolotka.

 4. Powinni mieć transparent „łapy precz od państwa WSI”.

  Kilka tygodni temu Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił jako niezasadny wniosek o przyjęcie pozwu zbiorowego przeciwko koncernowi Volkswagen w sprawie odszkodowań dla polskich klientów za aferę dieselgate. Powód? – Sędzia uznała, że do oszustwa doszło w Niemczech i tam powinno być ono sądzone, a nie w Polsce, gdzie konsekwencje oszustwa były odczuwalne. W tym kontekście warto przypomnieć, że w USA w ramach ugód sądowych niemiecki koncern musiał wyłożyć 25 miliardów euro, mimo iż decyzja, aby oszukiwać zapadła w centrali w Wolfsburgu, a nie na terenie USA…

 5. Do rozsądek:
  Bawi mnie Twój protekcjonalny ton i logiczność wywodu.
  A jaka to różnica, czy podpadnę oficjelom PIS, czy PO? Argument z wywłaszczeniem pod drogę – to jest dopiero propaganda – sądy nie będą nic robić tylko czekać, żeby skrzywdzić Bogu ducha winnego obywatela , tak uważasz? Otóż nie – czy rządziło PO, czy PIS, będzie dokładnie tak samo, póki interes jednostki będzie przeciwstawiony interesowi ogółu. Zmiana wymiaru sprawiedliwości w najmniejszym stopniu nie dotknie zwykłych obywateli – ma uderzyć w grupy, których działalność nosi znamiona działalności przestępczej. Owszem drogi Rozsądku – myślimy. I dlatego doceniamy PIS – Ty przytaczasz jakieś hipotetyczne ogólniki typy wywłaszczenie pod drogę, a ja przytoczę Ci wypowiedź Rostowskiego – który twierdził, że 500plus jest nie możliwe, bo to za duże obciążenie dla budżetu. Otóż dało się uszczelnić system podatkowy, i skutecznie realizować obietnice wyborcze. Mimo pewnych niedoskonałości, zwykłym ludziom żyje się lepiej – pomijam Ubecki pomiot, który zasłużenie jest i będzie rozliczany. My to widzimy – i uwierz mi, opozycja do władzy nie wróci szybko – bo rząd dysponuje nieproporcjonalnie silniejszym zapleczem intelektualnym co widać na każdym kroku:)

 6. Najbardziej smutne jest to że osoby komentujące powyżej nie mają żadnego pojęcia co PIS robi z sądami, przedstawiają jakieś kalki propagandowe. Mam nadzieję że naprawdę nie będą musiały się zmierzyć z wymiarem sprawiedliwości przejętym przez Ziobrę. I jeszcze jak w sprawie nie będą zaangażowane osoby z politycznym zapleczem to może nawet zapadnie sprawiedliwy wyrok, ale nie daj boże jak podpadniecie jakiemuś PISowcowi. Albo nie daj boże będziecie mieli sprawę np. o wywłaszczenie pod drogę i zaproponują wam śmiesznie małe odszkodowanie. I wtedy do kogo się zwrócicie? do kontrolowanych przez rząd sędziów ? Ludzie zacznijcie myśleć

  • Rozsądek boisz, że twoi sędziowie, SBcy i POprawni POlitycznie kolesie, już nie będą bronić zbrodniczej działalności takich jak ty czy twojej rodziny?

 7. Fajnie, dajcie jutro zdjęcia to pośmiejemy z kilku SBdziadków, wariatów, i osób które nie potrafią zestarzeć się z godnością:)

 8. Do teraz było tak że mała grupka sędziów wybierała swoich między sobą! Żadem Polak nie miał na to wpływu. I to niby była demokracja? Kasta sędziowska w końcu zostanie rozbita.

  Mi za 9 miesięcy pracy pracodawca nie zapłacił wynagrodzenia (2009r.) za pracę i podobnie za 9 miesięcy nie odprowadził składek do ZUS (fałszując dokumenty) a sędzina z Rzeszowa uznała to za czyn nieszkodliwy społecznie i sprawę umorzyła. Ani pieniędzy, ani kiedyś emerytury za te 9 miechów, ani sprawiedliwości i tego jutro chcecie bronić? Takich standardów?

 9. Na haśle z fotografii powinno być – Łapy precz od demokracji szwajcarskiej. Dlaczego? Bo tylko tam namiastki demokracji istnieją. W Polsce jest co najwyżej komuno-liberalny feudalizm !

Comments are closed.