Od środy w Rzeszowie wyższe ceny za wodę i ścieki. Wzrosną rachunki za śmieci?

40
Zdjęcie: Pixabay
Reklama

O prawie 4 zł na przestrzeni trzech lat wrośnie cena za wodę i ścieki w Rzeszowie. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia muszą się też przygotować na wzrost stawek za śmieci.

O 1,65 zł więcej od środy (16 maja) będziemy musieli zapłacić za wodę i ścieki. Ten 6-procentowy wzrost cen miasto zaplanowało już listopadzie 2017 roku, gdy Rada Miasta Rzeszowa zaakceptowała nowe stawki. Następnie zmieniły się przepisy i temat przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które teraz będzie ustalało ceny za wodę i ścieki.

– Stawki, które zaproponowaliśmy w listopadzie ub. r., są dokładnie takie same jak te, które wcześniej ustaliliśmy, a Rada Miasta je zaakceptowała – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Obecnie za metr sześcienny wody i ścieków mieszkańcy Rzeszowa płacą 8,37 zł. Od środy ta opłata wzrośnie o 30 groszy (3,59 proc.) – do 8,67 zł.  W przypadku cen wody dla gospodarstw domowych opłata wzrośnie o 13 groszy z 4,51 zł do 4,64 zł, dla przemysłu z 4,55 zł do 4,67 zł (wzrost o 12 groszy). Ceny ścieków pójdą w górę z 3,86 zł do 4,03 zł.

Wzrost ceny oznacza, że przy średnim zużyciu wody 3,3 m sześc. na osobę miesięcznie w czteroosobowej rodzinie za ścieki i wodę będzie trzeba zapłacić 6,60 zł więcej niż dotychczas. 

To jednak nie koniec podwyżek. W planach jest, aby od 16 maja 2019 roku do 15 maja 2020 roku podnieść  znów cenę od jednej osoby o kolejne 1,85 zł, a od 16 maja 2020 do 15 maja 2021 r. o kolejne 27 zł groszy. Czyli łącznie na przestrzeni trzech lat za wodę i ścieki będziemy płacić więcej o 3,77 zł.

W lipcu możemy się też spodziewać podwyżek za wywóz odpadów. To właśnie wtedy wchodzą nowe przepisy, które nakazują dostarczać odpady do Rejonowych Instalacji Odpadów Komunalnych, a taką dla Rzeszowa będzie właśnie powstająca spalarnia śmieci przy ul. Ciepłowniczej na os. Załęże, którą buduje PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Obecnie miasto ze spółką negocjuje ceny za tonę odpadów. Póki co, PGE GiEK nie chce zejść poniżej 302 zł. Dla mieszkańców Rzeszowa oznacza to jedno – podwyżki, bo obecnie ratusz za tonę odpadów wywożonych na wysypisko do Kozodrzy płaci 225 zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

40 KOMENTARZE

 1. Co biedaki, nie stać was?
  To brać kredyt i do roboty na dwie zmiany.
  Zamiast wynajmować mieszkania stawiajcie szałasy przy fabryce.
  Praca czyni wolnym.

 2. Ferenc zamiast wydawać miliony na różnego rodzaju pierdoły ( a to fontanna , a to kwiatki , a to podświetlane drzewa itd ) zainwestował by pieniądze choćby w studnie głębinowe

 3. Chcieliście „ynnowacje”? Podobają się lewitujące alufelgi i srająco-grające sadzawki z błystkotkami? To teraz płaczcie i płaćcie!!!

  • Róbcie grupę inicjatywną za przyłączeniem i zapraszamy do Rzeszowa (jesteście teraz między Rzeszowem – ul. Błękitne Wzgórze a… Rzeszowem – os. Staroniwa, przecież sensu to nie ma.)
   Rzeszów dopłaca różnicę w cenie GOKOMowi a Wy będziecie płacić jak wszyscy Rzeszowianie te niecałe 9 złotych/m3.

   Przy okazji może wiesz jak jest z wodociągiem na Racławówce-Dołach (przedłużenie ul.Karkonoskiej): przed i za wiaduktem pod S-19 jest ten sam wodąciąg i kanalizacja czy z dwóch różnych źródeł i czy to jest woda i kanaliza rzeszowska czy jakaś lokalna
   ?

 4. Przez budowę spalarni śmieci nie tylko wzrośnie cena odbioru z 255 zł na tonę do 300 zł ale zwiększy się zanieczyszczenia powietrza wokół spalarni śmieci i temperatura wody w Wisłoku. Bo i latem śmieci będą zwożone z całego Podkarpacia i spalane.Na dodatek nikt nie będzie chciał chyba mieszkać widząc komin z swojego okna a przecież powstaje nowe osiedle Bella Dolina na Staromieściu.

  • Teraz podali na Radio- Rzeszów ( 17-05-2018. Godź 18.00)
   Do spalarni dojadą śmieci z 24 gmin – czy już się przygotowują w ratuszu do sterowania korkami na ulicach w mieście innowacji czy imitacji ?
   : kto teraz bedzie przyciskami sterował : co ?

  • Oddajcie Zaczernie, to będzie droga z ul. Krogulskiego pod lotnisko. To takie wasze małe ustępstw.
   Na korki w Jasionce przydałaby się dwupasmówka, czyli duże ustępstwo, a to może jeszcze do 2020 góra (kończy się specustawa drogowa) zrobić tylko Rzeszów. Tylko trzeba by oddać drogę przez Trzebownisko i teren na zachód od niej z całą Nową Wsią i częścią Jasionki (po rzeczkę) i Tajęciny (po las) do Rzeszowa.
   Chyba, że wolicie się zbudzić za parę lat z ręką (naszą i waszą) w prowincjonalnym nocniku.

   • Muszę Cię zmartwić, ale o Zaczerniu, NW i części Trzebowniska pod drogę może Rzeszów sobie pomarzyć. Gmina sama wzięła się już za jej rozbudowę tj. projekt gotowy, trwają konsultacje i poprawki. Widocznie pieniądz jest i bez łaski Dziadka Ferenca Gmina sobie poradzi. Za jakiś czas pewnie przetarg i może za parę lat będzie ładna dwupasmowka do granicy z Rz. Wszystko znajdziesz na stronie Gminy.

    • Spokojnie, pożyjemy, zobaczymy, nie takie rzeczy na papierze bywały, szczególnie w roku wyborczym.
     Zresztą to dobrze, budujcie, a właściwie niech marszałek buduje, jak będziemy was włączać to będzie gotowe ;/. Bardzo ładnie.
     PS Mieszkańcu/urzędniku, w którym to miejscu droga na Lublin przebiega przez Zaczernie?
     Akurat Zaczernie oddajcie Rzeszowowi sami – możecie nawet ba, na tym coś utargować. Reszta może poczekać parę lat.

     • A w którym miejscu napisałem, że droga na Lublin przebiega przez Zaczernie? „Będzie gotowe” typowe myślenie, ale niedoczekanie. W telewizorze niech Ferenc powie jeszcze ze 100 razy, że Wójt chodzi pytać o włączenie Trzebowniska tylko po nieprzychylnych mieszkańcach to może w końcu ludzie uwierzą, bo na razie marne szanse ma zmianę nastrojów … 🙁 Niech lepiej robi dwupasmówke na Budziwój, bo za parę lat samo nie „bedzie zrobione” i ktoś se w końcu „popuści” w korku na Kwiatkowskiego 🙂

     • Nie fantazjuj nam tutaj, że gmina z 40-mln budżetem będzie budować drogę za kilkaset milionów złotych, bo to musiałoby się skończyć ustanowieniem komisarza w miejsce wójta Trzebowniska. To się fachowo nazywa kiełbasa wyborcza.
      Chociaż, bo ja wiem, może spróbujcie budować naprawdę. Skończy się jak w Ostrowcu na Pomorzu – słabszą gminę przejmie z długami mocniejszy sąsiad, czyli Rzeszów.

 5. Ludzie, przestańcie pieprzyć! To że są podwyżki (w tym przypadku niewysokie), to jest normalne na całym świecie! Inflacja nie śpi. przyjdzie inny drugi, trzeci, dziesiąty, setny i będzie to samo!

 6. Jakiś urzędnik miejski (sami sobie powiedzcie kto) pozwolił na budowę spalarni, nie podpisując jednocześnie umowy cenowej.
  I mieszkańcy zapłacą ZA KOMPLETNY BRAK KOMPETENCJI innowacyjnego urzędnika.
  Może wreszcie pora oderwać go od stołka?

  • Moze wreszcie pora oderwac wszystkich od stolkow i zaczac samemu rzadzic?
   Rozbieraja nam kraj a ludzie kloca sie miedzy soba o wszystko. OBUDZCIE SIE bo moze byc za pozno!!! Jesli nie chcecie aby przyszle pokolenia byly calkowitymi niewolnikami w swoim kraju ZJEDNOCZMY SIE dla jednej najwazniejszej sprawy. DLA POLSKI

  • To ze drozeje woda i scieki to nie zasluga wladz miasta tylko rzadzacych to oni utworzyli patriotycznie brzmiace wody polskie a jako,ze patriotow coraz wiecej przynajmniej tych koszulkowych to placic nie marudzic bedzie na premie albo pomniki ku chwale ojczyzny.

   • Państwo chce przejąć majątek miast i gmin, a konkretnie przedsiębiorstwa wod-kan, a takżr źródła wody, by je potem sprzedać jak wszystko dotąd zachodowi albo Ametyce za „czapkę śliwek”.
    Zaczyna się od przymusowego podporządkowania PWiKów i RZGW spółce „Wody Polskie”, potem będzie przymusowy zarząd, a po którymś nocnym głosowaniu w sejmie przymusowe przejęcie na własność „centrali” w „Waffce”. Prawo nie istnieje, nie mamy nic do gadania.
    Wolna Polska to mit dla głupców i propagandzistów wszelkiej maści.

    • My Polacy jesteśmy taką nacją na świecie że nie potrafimy docenić wolności i poszanowania drugiego Polaka i dlatego tak mamy. Jak taki dorwie się do władzy to by drugiego zaorał .

    • Racja i to święta jak Baca gadoł
     Wolna Polska to była za Chrobrego –

     od tego czasu czyli od 1000 lat jesteśmy normalnymi niewolnikami sterowanymi przez innych –
     od czasu do czasu ktoś dla uspokojenia walnie ochłap na stół / innym coś zagra innym posmaruje a cała reszta gotuje sie jak bigos w baniaku ze zmutowanymi łbami nnie wiedząc co sie dookoła dzieje i kto z tego burdelu przez siebie robionego ciągnie kase.- patrząc jak niewolnicy biorą sie za łby
     O !

  • Oj, pachnie wizytą o 6 rano smutnych Panów. Czemu Panów – bo to Panowie Życia i Śmierci. Jak już wjadą na drzwi razem z nimi to lepiej seppuku popełnić od razu. Wyjąć broń w postaci portfela z tyłu, zastrzelą z broni służbowej i po krzyku. Nawoływujesz Waćpan do zbrodni na pozostałym kwiacie politruków RP wg prawa Prokuratora RP i PRL. Poprzedni Kwiat wiadomo gdzie skończył. Jak lecisz gdzieś tanią linią to uważaj. A te durne inne polityki siedzą na stołkach i się śmieją. Z kaczanów Polaków, skłóconych i zwaśnionych – o to chodzi. Będą się gryźli między sobą obywatele, podział majątku w głosach będzie. A jak się nie będą gryźli to wygryzą wszelkich pisowców, peowców, eseldeków, patriorazem i innych przyszczypów do bulbulatora ucha prezesa. A ucho się sprzedało reklamie – Panie Górski, wstyd. Może nie zniknie komentarz.

  • No czyli tak ja w Warszawie po pierwszym rozbiorze w 1772
   Faktycznie dyndali na latarniach – wycieli troche chwastów ale to już troche czasu minęło i faktycznie „Ogródek” zarośnięty – wymagane plewienie :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ