Pożar grobowca cadyka Elimelecha w Leżajsku. Sprawcami byli pielgrzymi?

15
Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku
Reklama

Sześć zastępów straży pożarnej i 26 strażaków gasiło dzisiaj (9 marca) w nocy pożar ohelu (grobowca) cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. Prawdopodobnie do wybuchu ognia doprowadzili chasydzi. 

Do zdarzenia doszło przed godz. 1:00 w nocy. – W momencie, gdy na miejsce przyjechały pierwsze zastępy ratowniczo-gaśnicze ogniem objęty był boczny sufit w nawie grobowca i rozprzestrzeniał się na dach budynku. Strażacy w sprzęcie chroniącym drogi oddechowe gasili ogień w środku grobowca oraz na dachu budynku – relacjonuje Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej. 

Po ugaszeniu pożaru częściowo został rozebrany dach grobowca, aby sprawdzić, czy nie ma zarzewi ognia. W wyniku pożaru została zniszczona część wnętrza budynku, część dachu i instalacja elektryczna. – Grób cadyka nie został uszkodzony. Na szczęście nikt nie został ranny – dodaje Betleja. 

Przyczyny pożaru grobowca cadyka Elimelecha wyjaśnia policja. – Wstępnie wykluczyliśmy umyślne podpalenie. Najprawdopodobniej do pożaru doszło od świeczek, od których zapaliły się karteczki z modlitwami do Boga składanymi przez pielgrzymów. W trakcie zdarzenia w miejscu, gdzie doszło do pożaru, było około 20-30 pielgrzymów – mówi nam Tomasz Potejko, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku.

Do Leżajska w środę i czwartek zjechało około 6 tysięcy chasydów z Europy, USA, Kanady i Izraela w związku z 231. rocznicą śmierci Elimelecha Weissbluma. Żydzi wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Elimelech Weissblum był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz jako najaktywniejszy głosiciel chasydyzmu.

Dla chasydów Leżajsk, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Modlitwom przy grobowcu (tzw. ohelu) towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów. Przed modlitwą Żydzi obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha z Leżajska odżyła ponownie w latach 70. ubiegłego wieku.  

(ram, ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

15 KOMENTARZE

 1. Poziom tych komentarzy wskazuje tylko na to ze nadal jesteśmy nietolerancyjnym,prowincjonalnym,zapyziałym narodem ,niewiadomo dlaczego przeświadczonym o swojej wyższości nad innymi.
  Przeprasza za te żenujące komentarze buraków i prymitywów z Podkarpacia jak sądzę.
  Banda prymitywnych antysemitów.

  • „ …to zwierze pociągowe, gdyby ten goj nie mógł służyć Żydom to nie miałby po co istnieć!” Ty chyba nie wiesz kto sie czuje narodem wybranym. Czujesz sie jakiś taki europejski tak? Tym właśnie pokazujesz, że czujesz sie sam w sobie wyższy nad kimś. Koło sie zapętla. A to wyzywanie kogoś od prymitywów pokazuje twoj brak kultury zapyziały Europejczyku.

   • Tak , jestem od takiego prawdziwego Polaka jak ty lepszy,mądrzejszy i szczęśliwszy.
    Epatowanie takimi cytatami prymitywie tylko podkreśla twoja intelektualna ułomność.
    Prawdziwy Jan/Prawdziwy Polak -oligofrenik po prostu

 2. Zeby ktoś widział tą wodę do obmywania. Wolałbym się w szambie myć. Mieszka. W Leżajsku i widziałem ich to obmywanie. Brudasy i syfiarze niesamowici.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ