„Wolne sądy, Wolne wybory, Wolna Polska”. Dziś protest w Rzeszowie

8
Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów włącza się do ogólnopolskich protestów przeciwko prezydenckich projektom ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Protest w stolicy Podkarpacia odbędzie w piątek wieczorem przed Zamkiem Lubomirskich – siedzibą Sądu Okręgowego. 

Sejm zajmuje się prezydenckimi projektami ustaw (o KRS i Sądzie Najwyższym). Projekty zakładają polityczny wybór Krajowej Rady Sądownictwa – przez większość parlamentarną, a także usunięcie sędziów z Sądu Najwyższego.

„Nic więc się nie zmieniło – projekty są sprzeczne z Konstytucją. Tym samym aktualne stają się postulaty, które były przedmiotem lipcowych protestów o Wolne sądy. Przyszedł czas ponownej walki w obronie niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów” – informują organizatorzy protestu „3xW”. 

Protest w Rzeszowie przed siedzibą Sądu Okręgowego rozpocznie się o godz. 19:00. Protest organizuje podkarpacki Komitet Obrony Demokracji. 

Prezydencki projekt dotyczący Sądu Najwyższego zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Z kolei projekt nowelizacji o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów; w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie.

Wielu konstytucjonalistów uważa, że proponowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę zmiany są niekonstytucyjne, dlatego w piątek wieczorem w wielu polskich miastach przed sądami odbędą się protesty. Do udziału w manifestacjach zachęcają także twórcy kampanii „Wolne sądy”. Akcję popierają m.in. artyści. 

„Sądy muszą być niezawisłe od jakichkolwiek polityków, z prawa czy z lewa. Sądy muszą pozostać wolne. Sądy są po to, aby nas bronić przed nadużyciami władzy, dlatego władza nie może ich wybierać ani wskazywać. To prowadzi do dyktatury i państwa policyjnego” – mówią aktorzy w filmie przygotowanym przez „Wolny sądy”. 

W nagraniu wystąpili m.in. Krystyna Janda, Katarzyna Herman, Julia Kamińska, Piotr Zelt, Izabela Kuna i Andrzej Saramonowicz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

8 KOMENTARZE

  1. Ormowiec Podkulski też wśród protestujących – to może ktoś mu wezwanie doręczy bo Wolne Sądy w Rzeszowie nie znają adresu…

  2. Rzeszów dostąpił zaszczytu i podobno bo takie krążą plotki na mieście do KODu dołączy niesamowity gość ze stolicy ten były milicjant co wrzucił Popiełuszkę do Wisły. Gdyby nie ten człowiek Polska nie miałaby świętego!

  3. PO tylko w kółko powtarza „Złamano Konstytucje… Złamano Konstytucje…”

    Ściągnąłem z internetu konstytucje, czytam i nie ma tam ani słowa kto ma wybierać sędziów!
    Koniec i kropka.

    Więcej konstytucja nie dość że nie wskazuje dokładnie kto ma wybierać sędziów to nie pisze również że to Sejm nie może dokonać tego wyboru. No to gdzie tu droga PO te złamanie konstytucji? Macie ludzi za głupich co nie sprawdzą?

  4. I ten cyrk razem z dyrektorką teatru, żałosne jak zawsze, bolszewicka hołota z bliskiego wschodu nie może znieść zmian w sądownictwie, ich parasol ochronny przecieka i ma coraz większe dziury, oderwanie od koryta staje się dla nich nie do zniesienia.

Comments are closed.