Zdjęcie: materiały prasowe

„Ojciec polskiego bluesa” przyszedł na świat 26 sierpnia 1943 roku. Tego dnia, 80 lat później, miłośnicy twórczości Tadeusza Nalepy wyprawią mu wielki festyn w Zgłobniu pod Rzeszowem. 

To właśnie w Zgłobniu (gmina Boguchwała) urodził się Tadeusz Nalepa. Dokładnie w dniu 80. urodzin artysty, czyli 26 sierpnia (sobota), w zgłobieńskim parku noszącym jego imię odbędzie się wielki festyn. Odsłonięty zostanie obelisk poświęcony Nalepie, a kulminacyjnym punktem będzie widowisko „To nasz blues…” – początek o godz. 18:00.

Później odbędzie się zabawa taneczna z muzyką na żywo. Festyn rozpocznie się o 16:00 od zabaw dla dzieci i rozgrywek sportowych. Wstęp bezpłatny, będą też bary i grille.

– Podczas widowiska „To nasz blues…”  usłyszycie piosenki Tadeusza Nalepy interpretowane w najróżniejszy, często bardzo oryginalny sposób – na rockowo, czy bluesowo, ale też na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie i przez chór, a także w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej – zapowiadają organizatorzy. 

W widowisku wezmą udział artyści związani ze Zglobniem oraz ich przyjaciele: Małgorzata Boć, Stanisław Domarski, Robert Uchwat, kwartet smyczkowy Filharmonii Podkarpackiej, zespół ludowy Kompanija, Dziadersi, chór pod dyrekcją Andrzeja Mozgały, a także dzieci i młodzież, laureaci Konkursu na Piosenkę Nalepy.

Zespół akompaniujący stworzą: Jerzy Czeluśniak, Valdi Rzeszut, Mariusz Koziołkiewicz i Damian Drzał. – Zamysł jest taki, by biorący udział w widowisku nie imitowali Nalepy, a nadali jego muzyce nowy, szeroki, ciekawy, zaskakujący wymiar, nie zabraknie klasycznych wykonań piosenek artysty – zapowiada Tomasz Paulukiewicz, współtwórca festynu. 

Inspiracja, a nie naśladowanie

Autorzy koncertu uważają, że twórczość Nalepy ma sprawiać radość, być inspiracją, a nie wzorcem do naśladowania, bo coś takiego jest po prostu nudne. Jak ktoś chcę usłyszeć jak śpiewał i grał Nalepa, to może posłuchać oryginału. – Dbając o dziedzictwo artysty powinno traktować się jego dorobek kreatywnie, a nie wyłącznie go imitując – uważa Paulukiewicz. 

Podczas koncertu będzie można też wysłuchać opowieść o życiu muzyka, jego rodzinnych związkach ze Zgłobniem i Rzeszowem. Koncert odbędzie się na plenerowej scenie. W przypadku deszczu, zostanie przeniesiony do sali gimnastycznej szkoły podstawowej.   

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Współtwórcą Urodzin Nalepy w Zgłobniu jest Krystyna Miłek, nauczycielka historii w miejscowej szkole podstawowej. Od wielu lat upamiętnia ona postać Nalepy w swojej miejscowości. Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Tomasz Paulukiewicz – twórca reportaży i filmów, widowisk estradowych i telewizyjnych.

Konkurs dla dzieci i młodzieży

Tadeusz Nalepa był autorem muzyki do ponad 200 piosenek. Dlatego w tym roku został zorganizowany w Zgłobniu, pierwszy i jedyny w Polsce, ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży piosenek założyciela zespołu Breakout. Jury wyłoniło ośmiu laureatów konkursu. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zaśpiewają podczas widowiska „To mój blues…”.  

Organizatorem festynu jest Urząd Gminy w Boguchwale, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zgłobniu, Lokalny Ośrodek Kultury „Wspólnota” w Zgłobniu.

Tadeusz Nalepa (1943-2007) był jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Wychował się w Rzeszowie, ale urodził się w Zgłobniu, w rodzinie od pokoleń tutaj zakorzenionej. Jego dziadek był skrzypkiem-prymistą, znanej zgłobieńskiej kapeli. W Zgłobniu pochowani są nie tylko jego dziadkowie, ale i rodzice.

Sam Nalepa spoczywa na warszawskich Powązkach.

Zdjęcie: materiały prasowe

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama