Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Wzrost cen paliwa i energii elektrycznej oraz więcej kilometrów do pokonania przez miejskie autobusy – to powody dla których rozważany jest wzrost cen biletów w Rzeszowie. Bilety mogą zdrożeć nawet o złotówkę.

– Rosną ceny paliwa i energii elektrycznej. Proszę to przeliczyć na ceny biletów – polecił w poniedziałek rano w ratuszu swoim podwładnym Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

To może oznaczać tylko jedno – ceny biletów za przejazd komunikacją miejską pójdą w górę. Obecnie bilet jednorazowy w Rzeszowie kosztuje 3 zł (bilet normalny), jest on tańszy o 20 groszy, gdy za przejazd autobusem płacimy elektroniczną portmonetką, zapisywaną na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. 

Na razie nie wiadomo jeszcze, jak duża miałaby być podwyżka. – Analizujemy koszty. Wstępnie szacujemy, że za jednorazowy bilet normalny będzie trzeba zapłacić więcej między 50 groszy a 1 zł. Wzrosną też ceny biletów okresowych, ale dziś trudno powiedzieć o ile – mówi nam Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Miasto w tym roku na organizację transportu w Rzeszowie wyda 90 mln zł. To około 9 mln zł więcej niż w 2018 roku. Koszty rosną, bo w górę idą ceny paliw. Energia elektryczna też nie należy do najtańszych.

– Większy Rzeszów to także więcej kilometrów do przejechania i konieczność zatrudnienia dodatkowych kierowców. Ta kwestia oraz wzrost cen paliwa to główne czynniki, które wpływają na cenę wozokilometra. Dziś ona wynosi 8,25 zł brutto – mówi Anna Kowalska.

64 linie miejskie linie obsługiwane przez MPK miesięcznie na terenie Rzeszowa wykonują średnio 860 tys. km. Rocznie ponad 9 mln. Do kosztów ZTM musi też doliczyć te, które są związane z darmowym przejazdem około 20 tys. uczniów z Rzeszowa. – Na kwartał dopłacamy do tego 800 tys. zł – wyjaśnia dyrektor Kowalska.

Ostateczna decyzja w sprawie podwyżek cen ma być podjęta do końca czerwca. Wówczas miasto ma przygotować odpowiedni projekt uchwały na sesję Rady Miasta Rzeszowa, której radni muszą zatwierdzić podwyżki. Jeśli na nie się zgodzą, to bilety zdrożeją nie wcześniej, jak we wrześniu.  

Ostatnia podwyżka cen biletów była 2015 roku. Wówczas normalny bilet jednorazowy zdrożał o 20 groszy – z 2,80 zł do 3 zł.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama