Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej w budynku rektoratu i biblioteki umieszczono bramki do zdalnego pomiaru temperatury. To jeden ze sposobów walki z pandemią COVID-19. 

Bramki do zdalnego pomiaru temperatury mają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i studentów uczelni. Pracownicy naukowi PRz zaangażowali się w opracowanie systemów sterowania urządzeniami wspomagającymi oddychanie czy też zdalny monitoring poziomu temperatury osób wchodzących do uczelnianych budynków. 

Tymi zagadnieniami zajmują się m.in. zespoły kierowane przez prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa, prof. dr. hab. inż. Grzegorza Budzika i dr. inż. Andrzeja Paszkiewicza, prof. PRz.

Bramki do zdalnego pomiaru temperatury to jeden z elementów ochrony stosowanej na Politechnice Rzeszowskiej. Ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich jest jednym ze sposobów walki z koronawirusem, szczególnie gdy wielu z nas nawet nie wie, że może być zakażonym. Kontrola temperatury ciała w tym względzie jest bardzo ważna. 

System zaprezentowany przez firmę InfoSoftware Polska nie tylko umożliwia kontrolę temperatury ciała, lecz także pozwoli na prowadzenie dalszych badań w zakresie efektywnej i bezpiecznej komunikacji. 

– Ten trudny dla wszystkich czas związany z epidemią pozwala uwidocznić, jak ważna jest współpraca środowiska akademickiego ze wszystkimi instytucjami otoczenia społeczno-gospodarczego – podkreśla prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem PRz.

Jego zdaniem tylko zaangażowanie wielu instytucji, w tym w dużym stopniu naukowo-badawczych, daje realną szansę na skuteczną walkę z covidowym kryzysem. 

Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Piotr Sowa, prezes InfoSoftware Polska, twierdzi, że bramki iS Gate, które zainstalowano na Politechnice Rzeszowskiej, mogą działać w każdym typie placówki – w urzędach, szkołach, biurach czy budynkach handlowych.

– iS Gate ma za zadanie chronić daną instytucję, jej pracowników oraz wszystkie osoby ją odwiedzające, a także ich rodziny – mówi Piotr Sowa. Bramki iS Gate są już też w wielu instytucjach i firmach, np. w Polskiej Grupie Górniczej, Urzędzie Miasta w Krośnie i Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Według dr. inż. Andrzeja Paszkiewicza z Zakładu Systemów Złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz, pandemia spowodowała szybki rozwój technologiczny choćby w edukacji, administracji, ale również procesach projektowo-wytwórczych oraz zdalnym sterowaniu i ich monitoringu.

– Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze wynikające z powszechnie obowiązujących ograniczeń i wzrostu poziomu zachorowań, dla przyszłości nas wszystkich bardzo ważne jest wprowadzenie na rynek jak najszerszej grupy rozwiązań wspomagających te procesy, a opartych na systemach teleinformatycznych – uważa dr inż. Andrzej Paszkiewicz. 

Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: