Zdjęcie: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie

Ponad 400 nowych defibrylatorów zostanie zainstalowanych na terenie Rzeszowa. W czwartek zainaugurowała akcja #DajemySerce. 

Automatyczne defibrylatory służą do przywracania rytmu pracy serca w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia. Na Podkarpaciu rocznie ten problem dotyka 2000 osób. Mózg pozbawiony natlenionej krwi zaczyna obumierać już po czterech minutach. Dlatego tak ważne są pierwsze sekundy do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

W 2016 roku ratusz wydał 30 tys. zł na zakup pięciu defibrylatorów AED, które umieszczono w pięciu punktach miasta: w ratuszu na Rynku oraz przy ulicach: Ofiar Getta, Okrzei, Kopernika i Hanasiewicza. Urządzeń mogą używać osoby udzielające pierwszej pomocy. Defibrylatory dostępne są przez całą dobę. Aby je wyjąć, należy zbić szybkę.

Obsługa Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych (AED) jest bardzo prosta – wystarczy kierować się komendami głosowymi, wydawanymi przez urządzenie, które analizuje rytm serca. Szacuje się, że obecnie na terenie Rzeszowa jest ok. 200 defibrylatorów. Wkrótce ich liczba znacząco się powiększy. 

Defibrylatory w domach?

Miasto zrobiło kolejny krok w ratowaniu życia ludzkiego. We współpracy z rzeszowskim Centrum Medycznym „Medyk” w czwartek w restauracji „Ostoya” w Jasionce ogłoszono start akcji #DajemySerce. Na terenie Rzeszowa pojawi się ponad 400 nowych defibrylatorów AED. Powstanie również aplikacja na telefon lokalizująca ich położenie.

Dodatkowe urządzenia będą m.in. na przystankach, w autobusach, budynkach użyteczności publicznej czy parkach.

– Jestem przekonany, że powszechny dostęp do AED oraz ich odpowiednie umiejscowienie i oznakowanie zachęcą mieszkańców do korzystania z nich w razie potrzeby, a co za tym idzie – wpłyną na szybkość i skuteczność udzielania pierwszej pomocy – mówił podczas inauguracji akcji #DajemySerce Stanisław Mazur, prezes „Medyka”.

– Będziemy m.in. zachęcać do tego, aby tego typu urządzenia coraz częściej pojawiały się w przestrzeni publicznej czy nawet w domach – dodał Mazur. 

Podczas inauguracji akcji #DajemySerce przedstawiono wstępny projekt aplikacji. Znajdująca się w niej mapa AED ułatwi zlokalizowanie najbliższego urządzenia. Będzie też dostępna opcja dodania lokalizacji defibrylatora, który nie znajduje się jeszcze w systemie, a także część edukacyjna, z której będzie się można dowiedzieć m.in. jak korzystać z AED.

Aplikacja ma też informować o wydarzeniach prozdrowotnych oraz dostępnych programach profilaktycznych dostosowanych do wieku i płci.

667 zajęć pierwszej pomocy

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, zadeklarował, że miasto pomoże „Medykowi” w sprawnej realizacji akcji #DajemySerce. Pomysłodawcy akcji zapowiedzieli też setki szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi miejskich defibrylatorów. Rzeszów ma już 667 lat – właśnie tyle zajęć instruktażowych odbędzie się w mieście.

Przedstawicieli „Medyka” będzie można spotkać w urzędach, instytucjach, firmach, szkołach, uczelniach i w plenerze, a także na szkoleniach organizowanych podczas wydarzeń związanych z akcją. Akcja ma się też skupić na profilaktyce prozdrowotnej. Program „Profilaktyka 40 Plus” umożliwi skorzystanie z pakietu badań diagnostycznych.

Ponadto, „Medyk” oswaja seniorów z rozwiązaniami technologicznymi, które mają usprawnić ich kontakt z placówkami medycznymi czy ułatwić wykonywanie badań. Do tej pory przeszkolono 4500 osób w wieku 55+.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama