Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Będą miały odnowione sale lekcyjne i toalety, pochylnie dla wózków. Trzy rzeszowskie szkoły lepiej zadbają o potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Do ogólnopolskiego projektu Dostępna Szkoła, w którym uczestniczy 30 jednostek, Rzeszów zgłosił trzy podstawówki: nr 16 oraz 22 i 30. Te dwie ostatnie dodatkowo prowadzą oddziały integracyjne. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby rosnącej liczby dzieci z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Cel? Przede wszystkim eliminowanie barier w szkołach podstawowych. Za pieniądze z projektu zostaną odnowione sale lekcyjne i toalety, powstaną pochylnie dla wózków, szkoły kupią krzesła i stoły przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano także zakupy pomocy dydaktycznych i szkolenia dla kadry pedagogicznej.

W środę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podpisał w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego umowę na realizację projektu o wartości ponad 1,45 mln zł, z czego 1,25 mln zł to dotacja dla miasta. – Sposób, w jaki traktujemy potrzeby osób niepełnosprawnych, świadczy o naszym poziomie cywilizacyjnym jako społeczeństwa – mówi Fijołek. 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla, że w projekcie nie chodzi tylko o montowanie wind w szkołach, kupowanie schodołazów, niskopodłogowych autobusów czy przebudowywanie budynków.

– Chcemy także zmieniać myślenie o osobach z niepełnosprawnościami. Zatrudniamy w administracji osoby, które będą wiedziały, jak pomagać niepełnosprawnym, załatwiać ich sprawy, czy jak weryfikować kwestie dostępności w obiektach. Ta świadomość często jest ważniejsza, niż usunięcie samej bariery do budynku – mówi wiceminister. 

– Najważniejsze jest podejście do potrzebujących – uważa Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Projekt Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Inwestycje w szkołach mają się rozpocząć w tym roku. Obok Rzeszowa umowy podpisali w środę także przedstawiciele Leska i powiatu lubaczowskiego. Łącznie na Podkarpaciu podpisano 14 takich umów.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama