E-recepta może zostać wystawiona w kilka minut. Następnie realizacja e-recept online jest bardzo prosta — wystarczy w tym celu użyć dedykowanej aplikacji. Jak długo jest ważny taki dokument? Gdzie można sprawdzić, co zawiera i do kiedy obowiązuje e-recepta? Odpowiadamy na te pytania.

E-recepta — jak to działa?

E-recepta działa podobnie jak klasyczna recepta, z tym że dokument jest wystawiany zdalnie, na odległość, podczas konsultacji z lekarzem realizowanej przez telefon lub czat.

Kto zajmuje się wystawianiem e-recepty?

Lekarze dowolnej specjalności, pielęgniarki, położne, felczerzy, a także upoważnieni asystenci medyczni. Jeśli pacjent nie ma przeciwwskazań do stosowania danego leku, cała procedura trwa nie więcej niż kilka minut.

Przykładem podmiotu medycznego, który świadczy usługi w postaci prywatnych konsultacji lekarskich i wystawiania e-recept oraz elektronicznych zwolnień lekarskich jest strona: naszarecepta.pl.

Zamawianie wizyty prywatnej u lekarza za pośrednictwem stron medycznych jest bardzo proste. W tym celu wystarczy:

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
 • wypełnić formularz (podać nazwy leków, wraz z ilością opakowań oraz udzielić informacji na temat aktualnego stanu zdrowotnego, zaobserwowanych objawów i przebytych w przeszłości operacji)
 • uiścić opłatę za prywatną konsultację z lekarzem,
 • oczekiwać na wizytę lekarza i wystawienie e-recepty.
Realizacja e-recept online jest bardzo prosta

Realizacja e-recept online jest możliwa na kilka sposobów. Dane potrzebne do zakupu leków są wysyłane automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta, a także pocztą e-mail oraz SMS-em. Następnie wystarczy się udać do dowolnej apteki i tam podać numer PESEL pacjenta oraz 4-cyfrowy kod recepty odczytany z poziomu konta IKP, wiadomości e-mail lub SMS. Zrealizować e-receptę można także zdalnie, przez Internet, wtedy jednak trzeba się udać do punktu odbioru leków.

E-recepty — aplikacja Ministerstwa Zdrowia pozwoli szybko sprawdzić, do kiedy ważna jest recepta

Jak sprawdzić termin ważności oraz inne istotne informacje na temat e-recepty? Aplikacja IKP Ministerstwa Zdrowia pozwala na szybkie podejrzenie wystawionego dokumentu z poziomu smartfona. W ten sposób pacjent zyskuje dostęp do danych, takich jak:

 • kod kreskowy e-recepty
 • 4-cyfrowy kod upoważniający do wykupienia leku
 • data wystawienia recepty online
 • dane lekarza, który wystawił receptę przez Internet (tytuł zawodowy, imię i nazwisko, numer PWZ)
 • nazwa i rodzaj leku
 • termin ważności
 • zalecane dawkowanie
 • informacja o przysługującej refundacji.

Jeśli chodzi o termin ważności e-recepty, zależy on od stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju przepisanych leków. Zazwyczaj wynosi on 30 dni, chyba że e-recepta dotyczy niektórych antybiotyków, wtedy termin na ich wykupienie jest krótszy. Natomiast w przypadku leków narkotycznych oraz leków immunosupresyjnych czas na zrealizowanie recepty może się wydłużyć do nawet kilku miesięcy od momentu jej wystawienia.

Realizacja e-recept online — do kiedy trzeba wykupić leki przyjmowane stale?

W przypadku zdiagnozowania u pacjenta choroby przewlekłej, takiej jak np. cukrzyca, miażdżyca, padaczka czy celiakia, lekarz może zadecydować o wystawieniu e-recepty online ważnej przez cały rok. Wtedy, mimo że recepta jest ważna przez 365 dni, pacjent powinien wykupywać leki stopniowo, z co najwyżej 180-dniowym zapasem. Nie ma możliwości, aby zakupić wszystkie przepisane leki jednorazowo.

E-recepty — aplikacja pokaże także, do kiedy wykupić lek robiony

W przypadku leków robionych (tzw. recepturowych, czyli sporządzanych w aptece dla konkretnego pacjenta), na ich wydanie jest 48 godzin, licząc od momentu realizacji e-recepty online. Natomiast termin ważności recepty jest taki sam jak dla leków gotowych. Antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego należy wykupić do 7 dni, antybiotyki stosowane zewnętrznie do 30 dni, natomiast dla leków narkotycznych i immunosupresyjnych termin ważności e-recepty jest wydłużony odpowiednio do 90 oraz 365 dni. 

 

Reklama