Fot. Materiały Fundacji Wolność od Religii. Na zdjęciu billboard na ulicach Lublina

Dwa billboardy z hasłem „Polska państwem wyznaniowym?” zawisły w Rzeszowie. Są one częścią ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez Fundację Wolność od Religii.

Kampania ma zwrócić uwagi opinii publicznej na problem coraz częstszego łamania konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła i państwa oraz przedkładania spraw kościelnych nad prawa i wolności obywatelskie.

W październiku w wielu miastach Polski pojawiły się billboardy z hasłem „Polska państwem wyznaniowym?”. Dwa z nich zawisły również w Rzeszowie – przy skrzyżowaniu ulic Langiewicza z Wita Stwosza oraz przy zbiegu ulic Mieszka I i Słodkiej.

Zdaniem Fundacji Wolność od Religii, Polska zmierza w niebezpiecznym kierunku autorytarnego państwa wyznaniowego. Co jest tego objawem? Utrudnianie kobietom przeprowadzanie badań prenatalnych, ograniczanie dostępu do antykoncepcji, parom mającym trudności z zajściem w ciążę proponuje się nieskuteczne metody leczenia w miejsce in vitro, dzieciom i młodzieży odmawia się prawa do rzetelnej edukacji seksualnej.

– Na lekcjach religii, nauczanej za pieniądze publiczne, zamiast tolerancji uczy się dzieci homofobii oraz lekceważenia i braku szacunku dla ludzi o odmiennych poglądach. Często wymuszą się też katechizację, utrudniając dostęp do lekcji etyki – twierdzi Fundacja Wolność od Religii. 

– Z przerażeniem obserwujemy postępującą klerykalizację Polski, której najbardziej wyrazistym przykładem jest fakt, że państwo otwarcie prowadzi misję chrystianizacyjną. Łamana jest przy tym Konstytucja, która nakazuje wszelkim organom władzy centralnej i samorządowej oraz instytucjom publicznym: urzędom, szkołom, szpitalom, wojsku i policji, zachowywać bezstronność światopoglądową – mówi Dorota Wójcik, prezes fundacji. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Fundacja przywołuje wyniki sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna, z których wynika, że 63 proc. badanych uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki. Ponad 70 proc. badanych sprzeciwia się agitacji politycznej prowadzonej podczas kazań. Połowa optuje za nauczaniem religii w salach katechetycznych, a 65 proc. jest przeciwna pomysłowi MEN, by katecheci mogli być wychowawcami klas.

Portal Świecka Polska, na podstawie danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Głównego Urzędu Statystycznego, obliczył, że tylko 23 proc. populacji Polski bierze udział w nabożeństwach. – Opowiadamy się za rozdziałem Kościoła od państwa. Tylko świeckie państwo, w którym szanuje się prawa tak wierzących, jak i niewierzących, jest państwem prawdziwie demokratycznym – uważa Dorota Wójcik. 

Kampanię „Polska państwem wyznaniowym?” można wesprzeć wpłacając dowolną kwotę w ramach akcji crowdfundingowej uruchomionej na portalu zrzutka.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama