Zdjęcie: ZUS

Z powodu ogromnej liczby pytań o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, ZUS organizuje kolejne dyżury telefoniczne.

Eksperci ZUS w Jaśle i Rzeszowie będą dyżurować 23, 24 i 26 stycznia. Dowiecie się komu przysługuje świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, jak je uzyskać, kiedy można złożyć wniosek, jaka będzie wysokość świadczenia, jak złożyć wniosek do ZUS.

Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu, przypomina, że 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością.
Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia – informuje Wojciech Dyląg.

Na Podkarpaciu jest z tym problem. Kilkaset osób złożyło niekompletne wnioski. Dyżury telefoniczne ZUS organizował 16, 17 i 19 grudnia ub. r. Teraz je ponawia. We wtorek (23 stycznia) dyżur będzie od 10:00 do 12:00, pod numerem telefonu: 693 629 041.

Z kolei w środę i piątek (24 i 26 stycznia) eksperci ZUS będą dostępni od godz. 8:00 do 10:00, pod numerem:  17 867 52 78. Numery te będą aktywne tylko na czas dyżurów.

Najczęstsze pytania wraz z odpowiedziami, które pojawiały się podczas dotychczasowych dyżurów:

1. Jak wnioskować o świadczenie?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON).

Drugi krok – po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:

– Platformę PUE ZUS

– Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mrpips.gov.pl

– Bankowość elektroniczną

2. Kiedy będzie wypłacane świadczenie wspierające?

W pierwszej kolejności obejmie ono osoby o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia. Liczba punktów uprawniających do przyznania świadczenia wspierającego w poszczególnych latach:

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– w 2024 roku – na poziomie od 87 do 100 pkt

– w 2025 roku – na poziomie od 78 do 86 pkt

– w 2026 roku – na poziomie od 70 do 77 pkt

3. Jaka będzie wysokość wypłacanego świadczenia wspierającego?

Świadczenie wspierające  przysługuje, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, w wysokości od 40% wysokości renty socjalnej do maksymalnej wysokości 220% renty socjalnej, co oznacza, że wraz z jej wzrostem będzie wzrastało świadczenie wspierające.

4. Kto może skorzystać ze świadczenia wspierającego?

Świadczenie wspierające  przysługuje  każdej osobie niepełnosprawnej (posiadającej ważne orzeczenie lekarskie wydane przez np. ZUS, KRUS, WSWiA oraz zespół orzekania o niepełnosprawności), która uzyska ocenę ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów.

5. Jeżeli ktoś pobiera świadczenie z ZUS, to czy wysokość takiego świadczenia ma wpływ na wysokość wypłacanego świadczenia wspierającego?

Nie, wysokość świadczenia wspierającego nie ma żadnego wpływu na wysokość świadczenia pobieranego przez osobę.

6. Czy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18. rok życia, mieszkają w Polsce i dodatkowo uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt), wydaną przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

7. Na czym polega świadczenie wspierające?

Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama