Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

8,5 mln maseczek jednorazowych trafi do mieszkańców Podkarpacia. Kolejny sprzęt z rządowej Agencji Rezerw Strategicznych otrzymają szpitale w regionie. 

– Skala zachorowań przekracza 1300 przypadków na dobę, dlatego bardzo ważne jest stałe zapewnie dostaw sprzętowych. I one są realizowane z rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – mówiła w piątek wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

W ostatnim tygodniu sprzęt trafił do pięciu szpitali na Podkarpaciu. Sześć respiratorów otrzymał szpital specjalistyczny w Jaśle, a pięć – KSW nr 1 w Rzeszowie. Do szpitala zakaźnego w Łańcucie wysłano sześć kardiomonitorów i sto pomp infuzyjnych, do Brzozowa dziesięć pomp infuzyjnych, a do Krosna centralę monitorującą kardiomonitory. 

– Dostawy są adekwatne do potrzeb. Na bieżąco reagujemy na zgłoszenia szpitali – przypomniała wojewoda. 

Doposażany jest też szpital MSWiA w Rzeszowie, który na początku tygodnia został w całości oddany na potrzeby walki z pandemią koronawirusa. Ma tam trafić „duża liczba respiratorów i kardiomonitorów”. – Ostatnie dwa dni były w miarę stabilne. Spodziewamy się jednak zwiększonej liczby hospitalizacji z powodu dużego przyrostu zakażonych – przewidywała Leniart.

Obecnie na Podkarpaciu jest 2400 łóżek covidowych i 264 respiratory, z czego zajętych jest odpowiednio – 1840 i 224. 

Środki ochrony osobistej dla Podkarpacia

Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki
w Rzeszowie

8,5 mln maseczek jednorazowych ma zostać rozesłanych do wszystkich mieszkańców Podkarpacia, którzy ukończyli 4. rok życia. Na mieszkańca przypadnie cztery maseczki. Ich dystrybucją zajmą się straż pożarna i „terytorialsi”. 

– Pierwsze dostawy przewidzieliśmy dla tych miejsc, w których sytuacja pandemiczna jest najtrudniejsza, a więc dla Rzeszowa, powiatów rzeszowskiego, łańcuckiego i leskiego – tłumaczyła wojewoda Ewa Leniart.

Czasowe magazyny z maseczkami powstaną w komendach powiatowych straży pożarnej, a stamtąd przekazane zostaną do urzędów gmin i do placówek pocztowych, które przekażą je mieszkańcom. 

– Od początku angażujemy się w walkę z koronawirusem. Zawsze jesteśmy gotowi pomagać i służyć. Wspieramy każdy apel do walki z COVID-19 – podkreślał nadbryg. Andrzej Babiec, podkarpacki komendant wojewódzki PSP.

– Odpowiedzieliśmy już na niejedno wezwanie. Pomagaliśmy w pobieraniu wymazów, w kontroli kwarantann i dowozie posiłków – dodawał ppłk. Tomasz Poninkiewicz, zastępca dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki
w Rzeszowie

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama