Laboratorium Biotechnologii Aeropolis oficjalnie otwarte [FOTO]

Ponad 7 mln zł kosztowało Laboratorium Biotechnologii, które zostało otwarte w piątek na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Ćwiklińskiej. Korzystać z niego będą mogli przedsiębiorcy.

 

Laboratorium jest drugą częścią rozbudowy Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. W laboratorium przede wszystkim będą prowadzone prace nad biotechnologią roślin. Inwestycję zrealizowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która zarządza parkiem Aeropolis.

– Na pewno nie będziemy tu stwarzać roślin modyfikowanych genetycznie, chociaż nie jestem ich przeciwnikiem – mówił prof. Wojciech Litwińczuk z wydziału biologiczno-rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W nowoczesnym Laboratorium funkcjonują cztery pracownie: Pracownia Roślinnych Kultur In Vitro, Pracownia Mikrobiologii i Biotyzacji Roślin, Pracownia Markerów Molekularnych oraz Pracownia Chromatografii. W budynku laboratorium wybudowano także specjalistyczną szklarnię oraz wiatę wegetacyjną.

Laboratorium zostało wyposażone w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, m.in. mikroskop fluorescencyjny z oprogramowaniem, cytometr przepływowy wykorzystywany do sortowania plemników (kontrola płci) u zwierząt hodowlanych, aparat do szybkiej i czułej identyfikacji oraz analizy odcinków DNA pochodzących z wirusów, bakterii, oraz roślin w badanym materiale.

Co pod mikroskop?

W Laboratorium będą prowadzone prace, które mogą przyczynić się przede wszystkim do rozwoju badań w zakresie hodowli nierodzimych gatunków roślin wykorzystywanych w farmaceutyce i produkcji zastępczej żywności, otrzymania substancji, mikroorganizmów i roślin odpornych na szok cieplarniany.

Nowo otwarte pracownie w Laboratorium umożliwiają też prace związane z zagospodarowaniem terenów w zakresie doskonalenia metod oczyszczania odpadów komunalnych i przemysłowych, rekultywacji lub zapobiegania powstania terenów zdegradowanych oraz ograniczenia stosowania nawozów sztucznych i mineralnych,

Advertisement

Budowa Laboratorium wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 7 mln zł. Jest jednym z trzech laboratoriów, które posiada park Aeropolis.

– Laboratoria nie służą tylko badaniom naukowym, lecz ich celem jest pobudzenie rozwoju innowacyjności podkarpackich przedsiębiorstw i nie tylko. Są dedykowane głównie dla przedsiębiorców. Mam nadzieję, że ten cel zostanie spełniony, że laboratoria będą tą płaszczyzną, w której styka się nauka z biznesem – mówi Janusz Fudała, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Polacy potrafią

Z nowego Laboratorium będą mogli korzystać przedsiębiorcy, a nie studenci.

– Szkoły wyższe, Uniwersytet, Politechnika, czy także szkoły prywatne pozyskały w ostatnich latach ogromne środki na rozwój infrastruktury, ale ta infrastruktura musi żyć. Ta infrastruktura przerasta potrzeby szkolnictwa wyższego. To jest tak przemyślane, że musi pracować także dla otoczenia – mówił podczas otwarcia prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Polacy potrafią. Potrafiliśmy wykorzystać poprzednią perspektywę unijną. W tej chwili na nas czekają nowe wyzwania. Do tej pory korzystaliśmy z gotowych technologii wymyślonych przeważnie w krajach zachodnich, np. w Chinach. Przychodzi taki czas, żeby nowe technologie były wprowadzane w Polsce – mówił Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama