Fot. Piotr Krupa. Na zdjęciu fragment Lisiej Góry z lotu ptaka
Reklama

W otulinie rezerwatu Lisia Góra powstanie Eko Park. Za pomocą lunet będzie można obserwować drzewa i ptaki, a w ogrodach sensorycznych podziwiać kwiaty i zioła. Powstaną budki i karmniki dla ptaków, oraz ścieżka przyrodnicza.

Lisia Góra to jedno z najbardziej znanych miejsc spacerowych w Rzeszowie i jedyny rezerwat w mieście, mający powierzchnię ponad 8 hektarów.

Eko Park ma służyć lepszej ochronie rezerwatu przyrody. – Ideą Eko Parku jest stworzenie w otulinie rezerwatu atrakcyjnego miejsca, które przyciągnie ludzi i przez to ograniczy wejścia do samego rezerwatu – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

– Chcemy na terenie Eko Parku postawić lunety, dzięki którym będzie można obserwować drzewa, czy ptaki, które znajdują się w rezerwacie. Powstaną ogrody sensoryczne, w których będzie można podziwiać kwitnące rośliny o różnych zapachach, gdzie będzie ogród ziołowy. Na tym polega sensoryka – że czegoś się dotyka, wącha. Są to wrażenia, które przyciągają ludzi – mówi Wąsowicz-Duch.

Na Lisiej Górze znajdują się wysokie skarpy. Osoby odwiedzające Eko Park będą mogły zobaczyć ich przekroje, profile glebowe i dzięki temu poznawać, na jakich glebach wznosi się ten rezerwat.

Powstaną też budki dla ptaków i karmniki. Wokół parku zostanie wytyczona ścieżka przyrodnicza. Spacerując nią będzie można podziwiać m.in. dęby – drzewa, które najbardziej kojarzą się z Lisią Górą.

– W tej okolicy jest pierwszy w Rzeszowie owocowy sad miejski. Są tam zarówno stare jabłonie, prawie zabytkowe, jak i inne drzewa, które chcieliśmy udostępnić mieszkańcom. Park będzie  kontynuacją tego, co już rozpoczęliśmy w tym miejscu – wyjaśnia szefowa ZZM.   

Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił przeprowadzenie oceny dendrologicznej rezerwatu. Obecnie na terenie Lisiej Góry trwa także inwentaryzacja flory i fauny. Rozpoczęła się ona wczesną wiosną, a zostanie zakończona 15 listopada. Po jej zakończeniu dendrolodzy w uzgodnieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej przedstawią plan ochrony rezerwatu.

Plan trafi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a po jego zatwierdzeniu będzie można rozpocząć działania na terenie samego rezerwatu. – Będziemy się starać o dofinansowanie unijne – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Utworzenie Eko Parku jest częścią większego projektu „Ochrona bioróżnorodności przyrodniczej rezerwatu przyrody Lisia Góra”, realizowanego przez ZZM.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama