Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Rzeszowa [FOTO]

0

Około 600 osób wzięło udział w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w niedzielę przeszedł ulicami Rzeszowa. Uczczono pamięć tych, którymi historia przez lata pogardzała, a którzy dziś są bohaterami.

 

Marsz upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej odbył się w Rzeszowie po raz piąty. Po raz kolejny zorganizował go Narodowy Rzeszów, a w tym roku do grona organizatorów dołączyli nacjonaliści z Młodzieży Wszechpolskiej.

Odkłamać historię

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczął się na Rynku po zakończeniu akcji „Namioty Wyklętych”. Policja szacuje, że wzięło w nim udział ok. 600 osób. Uczestnicy marszu przeszli przez ul. 3 Maja, a potem ul. Zygmuntowską do pomnika Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Wolność i Niezawisłość przy al. Cieplińskiego, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.

W Marszu brali udział narodowcy, nacjonaliści, przedstawiciele organizacji patriotycznych z całego województwa podkarpackiego. Nie brakowało m.in. działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego, Narodowego Odrodzenia Polski. Przyszły też rodziny z dziećmi.

– Po latach kłamstw spotkaliśmy się, żeby odkłamać historię – mówił jeden z organizatorów.

Żołnierze Wyklęci dla środowisk narodowych są wzorem patriotycznych postaw. Zanim uczestnicy Marszu wyszli z Rynku, na scenie odbywał się konkurs dotyczący II wojny światowej. Pytano m.in. o najważniejszą międzynarodową bitwę, w której wsławili się polscy żołnierze.

Nad głowami uczestników Marszu powiewały flagi biało-czerwone oraz z podobiznami Żołnierzy Wyklętych, m.in. Franciszka Przysiężniaka, Władysława Łukasiuka, Edwarda Taraszkiewicza, Feliksa Selmanowicza, Stanisława Sojczyńskiego i Franciszka Jerzego Jaskulskiego.

Raz sierpem, raz młotem…

Uczestnicy Marszu szli w milczeniu słuchając rapera Tadka i jego utworów przeważnie z płyty „Chmura”.

W przerwach między piosenkami skandowano: „Armia wyklęta. Dziś Rzeszów o was pamięta”, „Narodowe siły zbrojne NSZ”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, Cześć i chwała bohaterom”, „Żołnierze Wyklęci na zawsze w naszej pamięci”, „Niech żyje Armia Krajowa” „Narodowe, narodowe Podkarpacie”.

Było też nieśmiertelne: „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę” i „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”. Na jednym z transparentów był napis „Śmierć wrogom ojczyzny”.

Przed pomnikiem płk. Łukasza Cieplińskiego uczestnicy marszu odmówili modlitwę i odśpiewali hymn państwowy.

– Zapytajmy siebie, czy jesteśmy godnymi kontynuatorami ich [Żołnierzy Wyklętych] idei? Czy to skończy się tylko na godzinnym marszu? – pytał uczestników jeden z narodowców. – Nie walczymy teraz bronią tylko książką. Niech książka będzie orężem, którym będziemy walczyć – dodał.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama