Mural poświęcony Irenie Sendlerowej już gotowy. Odsłoni go Rzecznik Praw Dziecka

0
Reklama

Specjalni goście i projekcja filmu „Historia Ireny Sendlerowej” – tak zapowiadają się uroczystości związane z odsłonięciem muralu w Rzeszowie poświęconemu najbardziej rozpoznawalnej Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

 

Od jakiegoś czasu murale w Rzeszowie stały się modne. Upamiętniają m.in. Tadeusza Nalepę, Edwarda Janusza, czy Freda Zinnemanna. Ostatnio w stolicy Podkarpacia pojawiło się kolejne dzieło street art, tym razem z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Mural (11 m x 13 m) na ścianie kamienicy przy ul. Kopernika 18 a przedstawia Irenę Sendlerową, która podczas okupacji niemieckiej w Warszawie niosła pomoc najmłodszym ofiarom Holokaustu – żydowskim dzieciom.

Autorem projektu graficznego malowidła jest ceniony ilustrator i muralista Mateusz Kołek. Muralu wykonał Kamil Kuzko, ten sam, który niedawno namalował Gary’ego Coopera na planie filmowym „W samo południe” w reżyserii Freda Zinnemanna. 

Murale inspirowane życiem i działalnością Ireny Sendlowej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, powstają ostatnio w całej Polsce, w związku z trwającym Rokiem Ireny Sendlerowej, uchwalonym przez Sejm RP z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka.

Uroczyste odsłonięcie muralu Ireny Sendlerowej nastąpi 7 września o godz. 12:30. Do Rzeszowa z tej okazji przyjedzie Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka i pomysłodawca „Roku Ireny Sendlerowej”; Janina Zgrzembska, córka Sendlerowej oraz Szymon Płóciennik, który będąc nastolatkiem wnioskował kilkanaście lat temu o nadanie Sprawiedliwej Orderu Uśmiechu.

Po uroczystości, o 13:30 w kinie „Zorza” zaplanowana jest projekcja poruszającego filmu „Historia Ireny Sendlerowej” i rozmowa z jego reżyserem Andrzejem Wolfem.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: