Zdjęcie: Materiały Morele.net

Wybór urządzenia do obsługi najnowszych gier komputerowych, wbrew pozorom, nie jest taki łatwy. W przypadku niewłaściwej analizy poszczególnych parametrów, popełnić można bowiem pewne błędy, które sprawią, że wybrany przez nas laptop nie spełni pokładanych w nim nadziei.

Nie wystarczy szybkie spojrzenie na ilość gigabajtów karty graficznej czy liczby rdzeni procesora. Pamiętajmy, że wartości te nie zawsze oddają rzeczywistą przydatność poszczególnych komponentów. Wszystko to sprawia, że warto poświęcić więcej czasu na sprawdzenie możliwości dostępnych na rynku urządzeń.

Po pierwsze: karta graficzna

Oczywiście najważniejszym komponentem dla graczy będzie jednostka GPU. Pierwszy krokiem, jaki należy wykonać, będzie odrzucenie wszystkich modeli ze zintegrowanymi kartami graficznymi. No chyba że ktoś kupuje laptop wyłącznie po to, by cieszyć się grami wiekowymi. Jeżeli tak właśnie jest, rzeczywiście nie ma sensu kupować droższych urządzeń.

Gdy wybraliśmy już modele, które posiadają dedykowaną kartę graficzną, warto dokładnie przeanalizować ich możliwości. Często nawet spojrzenie na nazwę jednostki pozwoli nam zawyrokować, czy nadaje się ona do gier. Tak jest chociażby w przypadku firmy Nvidia, która rozwija segment jednostek gamingowych oznaczonych jako GTX.

Częste jest przeświadczenie, że im wyższy model karty, tym jest ona lepsza. Nie zawsze się to jednak sprawdza, dlatego warto sprawdzić jej parametry. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na ilość pamięci (karty z wyższej półki zaczynają posiadają co najmniej 4 GB pamięci), taktowanie (rdzenia i pamięci) oraz obsługiwane technologie.

Jest to pierwszy etap wyboru, który pozwoli nam oddzielić wydajne karty od tych słabszych. Nie możemy jednak na tym poprzestać. Warto bowiem skorzystać z bogactwa Internetu i pracy wielu portali, które testują wybrane laptopy i karty, opisując ich możliwości. Dobrym pomysłem jest również analiza testów wzorcowych, czyli tak zwanych benchmarków, które pokazują wyniki, jakie dany sprzęt komputerowy otrzymał w programach diagnostycznych.

Co więcej, wiele stron publikuje nawet rozpiski gier, które dana karta jest w stanie obsłużyć. Dzięki temu ostateczny wybór będzie tylko formalnością. Przykładem tak szerokiej analizy jest chociażby laptop Lenovo Y700, w którym montowana jest karta GeForce GTX 960M. Posiada ona 4 GB pamięci i wysokie taktowanie. Najważniejsze będzie dla nas jednak to, że jest ona w stanie obsłużyć takie gry jak Watch Dogs 2, Battlefield 1 czy Civilization VI.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Po drugie: procesor i pamięć

Jeżeli dokładną analizę możliwości karty graficznej mamy już za sobą, możemy przejść do kolejnego, niezwykle ważnej podzespołu, jakim jest procesor. Absolutnie nie można go bagatelizować, gdyż to on właśnie odpowiada za sprawną pracę całej jednostki.

Sprawdzenie jego możliwości należy przeprowadzić w podobny sposób, jak miało to miejsce przy karcie graficznej. Przede wszystkim analizujmy testy wzorcowe, które zdecydowanie uproszczą podjęcie ostatecznej decyzji. Procesorem godnym polecenia jest chociażby Intel Core i7-6700HQ, który montowany jest we wspomnianym już laptopie Lenovo Y700. Posiada ona cztery rdzenie, które gwarantują wysoką jakość.

Nie zapomnijmy także o pamięci RAM. Kości nie mogą być tylko pojemne, ale również szybkie. Nowoczesny laptop dla graczy powinien więc korzystać z pamięci typu DDR4-2133 MHz.

Po trzecie: matryca

Wbrew pozorom, rozdzielczość matrycy również ma znaczenie, gdyż w dużej mierze odpowiada ona za wrażenia wizualne. Warto więc czasem pokusić się o wydanie nieco więcej na laptop z porządnym ekranem. Za przykład uchodzić może tu HP Zbook, który występuje na rynku w wersji 15-calowej, w rozdzielczości UHD 4K.

Wybór laptopa powinien uwzględniać również analizę pracy dysku twardego, układu chłodzenia czy wyposażenia dodatkowego (takiego jak np. podświetlana klawiatura). Wszystko to znajdziecie w licznych analizach sprzętowych, które z pewnością pomogą Wam w podjęciu właściwej decyzji.

 

Reklama