Reklama

Obudowa komputera nie jest jego najważniejszą częścią, jednak pełni dość istotną funkcję. Pozwala na ukrycie wszystkich komponentów, a także zabezpieczenie ich m.in. przed kurzem i innymi zabrudzeniami. Obecnie na rynku znaleźć można różne modele obudów. Jak wybrać najlepszą?

Obudowa a podzespoły w komputerze

Obudowa nie może być wyłącznie estetyczna. Znaczenie ma także jej kompatybilność z podzespołami umieszczonymi wewnątrz komputera. To właśnie dlatego ten element należy wymieniać jako ostatni, gdy masz już pozostałe części sprzętu.

Wielkości poszczególnych podzespołów w komputerach mogą się znacznie od siebie różnić, w zależności od tego, do czego ma być wykorzystywany sprzęt. W niewielkich modelach zwykle wykorzystuje się zupełnie inne płyty główne w wersji mini niż te stosowane w pełnowymiarowych komputerach. Obudowa powinna być więc na tyle duża, by pomieścić w sobie wszystkie podzespoły. Często po modernizacji sprzętu w celu zwiększenia jego osiągów konieczne jest zakupienie zupełnie nowej, większej obudowy.

Obudowy do komputera muszą być kompatybilne nie tylko z płytą główną, lecz także takimi elementami, jak:

  • chłodzenie procesora,
  • zasilacz,
  • karta graficzna.

Wymiary obudowy mają znaczenie nie tylko ze względu na podzespoły sprzętu. Niektórym osobom zależy na tym, by komputer zmieścił się pod biurkiem lub w biurku. Obudowa nie może być jednak zbyt mała, dlatego w sytuacji, gdy masz dla niej wyznaczone miejsce, komputer prawdopodobnie będzie musiał bazować na mniejszych, a więc mniej wydajnych podzespołach.

Rodzaje obudów do komputera

Obudowy do komputera można podzielić na kilka typów, biorąc pod uwagę ich kształt i wymiary. Na rynku pojawiają się produkty określane jako:

  • Cube,
  • Small Form Factor,
  • Mini Tower,
  • Middle Tower,
  • Big Tower,
  • HTPC.

Poszczególne typy różnią się od siebie wielkością, a także możliwością umieszczenia w ich wnętrzu konkretnych podzespołów. W niektórych z nich nie ma np. miejsca na dodatkowe karty graficzne czy duże chłodzenie procesora. Inne pozwalają natomiast na wykorzystanie w przypadku bardzo rozbudowanych komputerów, w skład których wchodzi wiele elementów.

W obudowach stosuje się także dodatkowe elementy, które mają za zadanie zadbać o podzespoły umieszczone w ich wnętrzu. Mowa tu m.in. o filtrach przeciwkurzowych, zapobiegających wlatywaniu kurzu do wentylatorów i radiatorów. Takie zabrudzenia z czasem mogą doprowadzić do uszkodzenia komponentów komputera. Na rynku istnieją też obudowy z wbudowanym zasilaczem, choć lepszym pomysłem jest zakupienie tych produktów oddzielnie. Wówczas można mieć pewność, że poszczególne komponenty będą ze sobą kompatybilne.

Stylowe obudowy do komputera

Obecnie producenci podzespołów komputerowych stawiają nie tylko na ich funkcjonalność, lecz także wygląd. Obudowa jest elementem widocznym z zewnątrz. To ona odpowiada za to, jak prezentuje się dany sprzęt. Na rynku znaleźć można m.in. klasyczne, proste modele sprawdzające się w biurach, jak i te gamingowe, zwykle z dodatkowymi podświetleniami i wstawkami w kontrastujących kolorach. Obudowy dla graczy zazwyczaj mają też bardziej skomplikowane, nietypowe kształty.

Obudowa do komputera nie musi być czarna, choć większość produktów jest utrzymanych właśnie w takim kolorze. W sklepach znaleźć można także wyroby białe, srebrne, a nawet te w nietypowych barwach. Wymiana tego jednego elementu pozwala na całkowite odmienienie wyglądu całego komputera i dopasowanie go do wnętrza, zwłaszcza gdy stoi on w widocznym punkcie.

Reklama