Fot. Youtube.com / Salon 24. Na zdjęciu dr Marcin Wroński

W najbliższą niedzielę (27 listopada) w Rzeszowie o sytuacji gospodarczej w Polsce będzie można porozmawiać z dr. Marcinem Wrońskim ze Szkoły Głównej Handlowej, jednym z najlepszych ekonomistów młodego pokolenia.

Gdy na początku br. NBP rozpędzał się z podnoszeniem stóp procentowych, rozpaczliwie próbując przydusić szybującą inflację, kredytobiorcy z przerażeniem patrzyli na raty rosnące w zastraszającym tempie. W niecały rok rata standardowego w Polsce kredytu o wartości 300 tys. zł (na 25 lat) wzrosła z ok. 1300 zł do ok. 2500 zł.

Dr Marcin Wroński jest zwolennikiem zamrożenia oprocentowania kredytów na poziomie z grudnia 2019 roku. „Wzrost stawek WIBOR uderza w budżety gospodarstw domowych w Polsce. Jednocześnie oznacza wzrost zysków banków. Kredytobiorcy nie powinny ponosić konsekwencji fali inflacji, która zdarza się raz na pokolenie” – pisał wtedy dr Wroński.

Jego pomysł podchwycili politycy. Projekt ustawy, która czerpałaby z propozycji Wrońskiego, zapowiedziała Lewica, a w ślad za nią także PO. Jednocześnie odezwały się głosy krytyków, którzy pomysł zamrożenia WIBOR określali mianem „interwencjonizmu, powrotem do PRL-u czy reaktywacją ekonomii politycznej socjalizmu”.

„Zgodnie z Konstytucją RP – w której obronie na ulicach protestowały setki tysięcy ludzi – podstawę ustroju gospodarczego RP stanowi społeczna gospodarka rynkowa, a nie neoliberalny dogmatyzm” ripostował Wroński, wyjaśniając, dlaczego kredytobiorców należy chronić przed dalszym wzrostem rat kredytów mieszkaniowych.

Dziś pisze: „Kiedy w lutym postulowałem zamrożenie WIBOR nie podejrzewałem,
że w kwietniu postulat ten – w różnych formach – podniosą w zasadzie wszystkie siły polityczne w Polsce, a pod koniec roku dyskutować będziemy o jego likwidacji”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Marcin Wroński to ekonomista, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, gdzie obronił doktorat. To współpracownik naukowy World Inequality Database oraz Center for Economic Research and Graduate Education – Economics Institute w Pradze.

Dr Wroński odbył półroczną wizytę badawczą w Światowym Laboratorium Nierówności Paryskiej Szkoły Ekonomii, w trakcie której jego opiekunem był światowej sławy prof. Thomas Piketty. Wroński jest konsultantem Banku Światowego w zakresie ubóstwa i sprawiedliwości, regularnie komentuje wydarzenia gospodarcze w mediach.

Spotkanie z ekonomistą z SGH odbędzie się w niedzielę (27 listopada), o godz. 16:30 w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama