Fot. Youtube.com / Salon 24. Na zdjęciu dr Marcin Wroński

W najbliższą niedzielę (27 listopada) w Rzeszowie o sytuacji gospodarczej w Polsce będzie można porozmawiać z dr. Marcinem Wrońskim ze Szkoły Głównej Handlowej, jednym z najlepszych ekonomistów młodego pokolenia.

Gdy na początku br. NBP rozpędzał się z podnoszeniem stóp procentowych, rozpaczliwie próbując przydusić szybującą inflację, kredytobiorcy z przerażeniem patrzyli na raty rosnące w zastraszającym tempie. W niecały rok rata standardowego w Polsce kredytu o wartości 300 tys. zł (na 25 lat) wzrosła z ok. 1300 zł do ok. 2500 zł.

Dr Marcin Wroński jest zwolennikiem zamrożenia oprocentowania kredytów na poziomie z grudnia 2019 roku. „Wzrost stawek WIBOR uderza w budżety gospodarstw domowych w Polsce. Jednocześnie oznacza wzrost zysków banków. Kredytobiorcy nie powinny ponosić konsekwencji fali inflacji, która zdarza się raz na pokolenie” – pisał wtedy dr Wroński.

Jego pomysł podchwycili politycy. Projekt ustawy, która czerpałaby z propozycji Wrońskiego, zapowiedziała Lewica, a w ślad za nią także PO. Jednocześnie odezwały się głosy krytyków, którzy pomysł zamrożenia WIBOR określali mianem „interwencjonizmu, powrotem do PRL-u czy reaktywacją ekonomii politycznej socjalizmu”.

„Zgodnie z Konstytucją RP – w której obronie na ulicach protestowały setki tysięcy ludzi – podstawę ustroju gospodarczego RP stanowi społeczna gospodarka rynkowa, a nie neoliberalny dogmatyzm” ripostował Wroński, wyjaśniając, dlaczego kredytobiorców należy chronić przed dalszym wzrostem rat kredytów mieszkaniowych.

Dziś pisze: „Kiedy w lutym postulowałem zamrożenie WIBOR nie podejrzewałem,
że w kwietniu postulat ten – w różnych formach – podniosą w zasadzie wszystkie siły polityczne w Polsce, a pod koniec roku dyskutować będziemy o jego likwidacji”. 

Marcin Wroński to ekonomista, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, gdzie obronił doktorat. To współpracownik naukowy World Inequality Database oraz Center for Economic Research and Graduate Education – Economics Institute w Pradze.

Dr Wroński odbył półroczną wizytę badawczą w Światowym Laboratorium Nierówności Paryskiej Szkoły Ekonomii, w trakcie której jego opiekunem był światowej sławy prof. Thomas Piketty. Wroński jest konsultantem Banku Światowego w zakresie ubóstwa i sprawiedliwości, regularnie komentuje wydarzenia gospodarcze w mediach.

Spotkanie z ekonomistą z SGH odbędzie się w niedzielę (27 listopada), o godz. 16:30 w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama