Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Stypendia dostaną ci, którzy po ukończeniu medycyny zobowiążą się, że zostaną na Podkarpaciu i będą pracować w szpitalach w naszym regionie. 

W środę (25 października) Urząd Marszałkowski rozpoczął nabór wniosków o stypendia. Potrwa on do 8 listopada. Stypendia będą wypłacane z programu „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”. Do 2025 roku urząd wyda na nie ponad 3,2 mln zł.

O 3000 zł miesięcznie (taka jest wysokość stypendiów) mogą się ubiegać studenci kierunku lekarskiego. W 2015 roku uruchomił go Uniwersytet Rzeszowski. Stypendia mają zachęcać młodych lekarzy, by po zakończeniu studiów nie opuszczali od razu naszego województwa. 

Na finansowe wsparcie mogą liczyć studenci medycyny, którzy zobowiążą się do tego, że po ukończeniu studiów będą pracować we wskazanych szpitalach na Podkarpaciu, w takiej specjalizacji, w której najbardziej brakuje lekarskich rąk do pracy.

A tych specjalizacji w naszym województwie jest całe mnóstwo. To: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, choroby płuc, choroby wewnętrzne, gastroenterologia, kardiochirurgia, medycyna pracy, ratunkowa i rodzinna.

Na liście deficytowych specjalizacji są także: neonatologia, neurochirurgia, neurologia, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia, patomorfologia, pediatria, położnictwo i ginekologia, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, reumatologia, radiologia i diagnostyka obrazowa.

Stypendia przez 9 miesięcy będą otrzymywać studenci, który są na szóstym roku studiów. Przez 18 miesięcy stypendia otrzymają ci, którzy mają przed sobą piąty i szósty rok nauki, a przez 27 miesięcy stypendia będą wypłacane na czwarty, piąty i szósty rok studiów.

– Chcemy nie tylko wspierać studentów medycyny w ich rozwoju, ale przede wszystkim zadbać o jak najlepsze zasoby kadrowe w systemie ochrony zdrowia na terenie województwa podkarpackiego – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Stypendium może być przyznane studentowi IV, V lub VI roku kierunku lekarskiego w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Nie można też powtarzać roku i korzystać z urlopów. 

3000 zł miesięcznie będą otrzymywać ci studenci, którzy po uzyskaniu prawa do zawodu w ciągu 10 miesięcy rozpoczną pracę. Przez dwa lata, gdy stypendium pobiera się od szóstego roku studiów, przez trzy lata (od piątego roku) i cztery lata (od czwartego roku).

Dodatkowe informacje o stypendiach można uzyskać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Departament Edukacji, Nauki i Sportu, ul. Lubelska 4, pokój nr 113, telefon: 17 743 30 66, e-mail: dek@podkarpackie.pl.

Więcej informacji można też znaleźć na stronie: podkarpackie.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama