Zdjęcie; Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego
Reklama

Jedna oferta i to za wysoka, a czasu bardzo mało. Chodzi oczywiście o budowę pomnika Józefa Piłsudskiego na placu Wolności w Rzeszowie. Prawdopodobnie przetarg będzie powtórzony. 

Miasto na początku września ogłosiło przetarg na budowę pomnika Piłsudskiego na placu Wolności z nadzieją, że uda się sprawę załatwić na tyle szybko, by wizerunek marszałka został odsłonięty 11 listopada br. w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te plany pokrzyżowało jednak poniedziałkowe otwarcie ofert.

– Do postępowania zgłosiła się tylko jedna firma – Kamieniarka  “Road Memory” z Grabowca – której oferta wynosi prawie 900 tys. zł, a to przewyższa nasze możliwości finansowe o około 400 tys. zł. Mamy do wyboru dwie opcje: unieważnić przetarg, albo dołożyć brakujące pieniądze, których aktualnie nie mamy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ratusz ten cel planował wydać 523,4 tys. zł. Miejscy urzędnicy przewidują, że przetarg zostanie powtórzony. Czy to oznacza, że pomnik nie powstanie na czas? – Tego jeszcze nie wiadomo, ale możemy nie zdążyć – obawia się Maciej Chłodnicki.

Cała pomnikowa „afera” zaczęła się w czerwcu, kiedy to miejscy radni nie chcieli zgodzić się na zmianę lokalizacji pomnika na placu Wolności zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wówczas projekt uchwały skierowano do pracy w komisjach.

Następnie w lipcu trzech radnych Rozwoju Rzeszowa: Konrad Fijołek, Wiesław Buż i Kamil Skwirut oraz Andrzej Dec (PO) i Robert Homicki (niezrzeszony) zaproponowali, aby upamiętnić wszystkich ojców niepodległości: Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa oraz Józefa Piłsudskiego. Pomysł ten jednak także nie został przyjęty przez Radę Miasta i trafił do obrad w komisjach.

Decyzję w sprawie lokalizacji marszałka na placu Wolności podjęto dopiero pod koniec sierpnia. Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, zapowiedział wówczas, że miasto chce podjąć wyzwanie i ogłosi przetarg na budowę cokołu, który do końca października miałby być już gotowy.

Rzeczywistość okazała się jednak inna, choć w zasadzie problem z wyłonieniem wykonawcy w pierwszym podejściu nie powinien dziwić. Ratusz w tym roku w zasadzie z większością postępowań nie może się szybko uporać, bo albo żadna firma się nie zgłosiła, albo oferta znacząco przewyższa możliwości finansowe miasta.

Pomnik marszałka ma stanąć w centralnej części placu na osi z ul. Gałęzowskiego. Postać Piłsudskiego wyrzeźbi krakowski artysta Wiesław Dudek. Rzeźba będzie odlana z brązu i zostanie usadowiona na kasztance, ulubionej klaczy marszałka. Wódz będzie miał również w dłoni buławę symbolizującą wojskowe stanowisko, jakie piastował. Sama rzeźba będzie miała 4,8 m. Cokół, na którym stanie, będzie miał 3,5 m.

Wraz z pojawieniem się marszałka na placu Wolności zniknie 30 drzew, z czego połowa z nich i tak byłaby usunięta ze względów zdrowotnych. Poprzednia lokalizacja pomnika – zachodnia część placu – wymuszała wycięcie 70 drzew.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

 1. beton
  wycinka zieleni
  brak cienia
  kontrowersyjna postać (tak, Piłsudski świętym nie będzie, kto chce niech poczyta o nim więcej niż na ulotkach)

 2. Czy w redakcji ktoś pokusił się o sprawdzenie ile rzeczywiście drzew zniknie z Placu Wolności?
  Z inwentaryzacji dendrologicznej (jeden z załączników do przetargu) zawierającej 183 pozycje:
  – drzewa 173
  – krzewy 10
  wynika, że z Placu Wolności zostanie usunięte 49 drzew, w tej liczbie 10 jest sklasyfikowane jako chore
  Czyli 49/173= ~28,3% ?
  Nadto inwentaryzacja zawiera sprzeczności np. w poz 6, 8 i 111 dla których w ocenie stanu zdrowia w skali 1-5 podaje się wartość 5, a w opisie “zły stan zdrowotny”.
  Rzetelność podawanych przez ratusz informacji należy chyba sprawdzać?
  Poza tym…nikogo nie zastanawia jak to jest, że Radni 28 sierpnia 2018r uchwalili nową lokalizację pomnika, a ratusz 3 miesiące wcześniej wystąpił o pozwolenie na budowę, załączając przygotowane dużo wcześniej projekty inwestycji w lokalizacji którą Radni uchwalili?

 3. Stanowcze NIE dla wycinki drzew. W czym przeszkadzają drzewa? Przecież pomnik da się postawić, nie wycinając żadnego drzewa. Trzeba pilnie zablokować wycinkę. Mieszkańcy chcą mieć tlen i cień w lecie.

 4. Kolejny raz temat powraca – a pisałem że bedzie pikus i co sie zmnieniło ?
  Albo -Albo
  Kasa jest to można robic 24 na 24 ciekawe czy z odlewem sie wyrobią a jak dudków brak no to przyszły rok albo na 200- lecie : O !

Comments are closed.