Prof. dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, DBA, LL.M, dr. h.c., rektor Collegium Humanum
Reklama

O tym, dlaczego psychologia to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów i o podnoszeniu prestiżu nauczania oraz urokach Rzeszowa opowie prof. dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, DBA, LL.M, dr. h.c., Rektor Collegium Humanum.

 

Podstawą rozwoju jest edukacja i nauczanie o człowieku

Inka Rotkiel: – Przygotowując się do wywiadu, byłam pod wrażeniem osiągnięć uczelni i wyzwań na stanowisku jej rektora. To wywołało refleksję, że wybór właściwej szkoły stanowi podstawę rozwoju i kariery. Panie rektorze, jest Pan osobowością, która reprezentuje nie tylko Szkołę na światowym poziomie, ale również szczególną koncepcję nauczania, czy dobrze odczytuję cel jaki przyświeca Collegium Humanum?

– Priorytetem w naszych działaniach, było wdrożenie systemów edukacyjnych na najwyższym poziomie, ale również dobór najlepszej klasy ekspertów i praktyków dziedzin, w których kierunkach, kształcimy przyszłą elitę naukową i biznesową. Podnoszenie prestiżu nauczania i podążanie z duchem czasu, jednocześnie w oparciu o tradycję – to cel jaki przyświeca Collegium Humanum. Dalej, odpowiedni dobór uczelni i specjalizacji, jak również czas poświęcony na naukę, to podstawowe aspekty skutecznego rozwoju.

Wybór kierunku edukacji powinien odpowiadać pasji, marzeniom, ale również predyspozycjom i być prestiżowym i cennym doświadczeniem. Proces nauki nigdy nie jest prosty, ale może być inspirujący i jednocześnie przyjemny. To w jaki sposób jest przekazywana wiedza, stanowi podstawy cennej edukacji. Dla nas ważny jest ludzki rozwój – jako Uczelnia Wyższa, traktujemy to jak zobowiązanie.

Kierujemy się mottem: „Edukacja dla Sukcesu” i „Be More Humanum”, czyli bądź bardziej ludzki. Zrozum mechanizmy myślenia, emocji i działania człowieka, a to pozwoli ci osiągnąć sukces zawodowy. Dla nas liczy się człowiek – student i wykładowca. Nasi absolwenci tworzą elitę w sowich dziedzinach. Hołdując tradycji zaczerpniętej z prestiżowych uczelni, korzystając z wiedzy i doświadczenia oraz powołując najlepszą kadrę dydaktyczną, stworzyliśmy unikalne model nauczania – traktując jako priorytet doskonałe wykwalifikowanie w danej dziedzinie.

To brzmi inspirująco i idealnie. Jednak traktując sprawę przyziemnie – edukacja nie zawsze kojarzy się z miłym procesem. Chociaż poziom nauczania w Polsce, zawsze był jednym z najwyższych, to opiera się o dawne systemy pruskie, co ma odbicie w kondycji edukacji do dziś… Collegium Humanum, zdaje się, wymykać z tych ograniczeń i czerpać z różnych modeli edukacji?

– Często porównuje się Collegium Humanum do Harwardu i innych topowych, światowych uczelni. Absolwenci Collegium Humanum, szczególnie studiów podyplomowych Executive MBA, to czołowi przedstawiciele życia społeczno-gospodarczego Polski. Świadczą też o tym prestiżowi goście i wykładowcy uczelni.

W ubiegłym roku profesurę honorową uczelni otrzymali m.in. prof. Vaclav Klaus – były prezydent Czech i dr h.c Andrzej Kraśnicki, prezes PKOL. W tym roku, np. studia ukończyła mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak, ministrowie, prezesi zarządów i aktywni zaangażowani samorządowcy. To dzięki nim, nasze studia zostały ocenione bardzo wysoko w rankingu studiów MBA SEM Forum, a Collegium Humanum otrzymało prestiżową nagrodę – Instytucja Roku 2021 w plebiscycie Ogólnopolskiej Federacji Pracodawców i Przedsiębiorców.

Nasza uczelnia stale się rozwija i powstają jej kolejne filie. Mamy szerokie plany i zasięg, ważny jest tu dostęp do edukacji nowoczesnej i korzystającej z różnorodnej tradycji. Edukacja musi nadążać za rozwojem cywilizacyjny, a co za tym idzie, ludzie powinni nadążać mentalnie i w zakresie wiedzy. Wybór odpowiedniego kierunku to krok pierwszy, później trzeba odnaleźć „wąskie gardło” lub spektrum specjalizacji, w których chcemy być wybitni. Collegium Humanum oferuje różne kierunki studiów, które w sposób jednolity lub dwustopniowy albo podyplomowy, przekazują wyspecjalizowaną wiedzę, w odpowiednio skondensowanym czasie. Naukę powinno się dostosować do siebie.

To wybór drogi życiowej, wybór powołania. Dlatego w Collegium Humanum oferujemy studia licencjackie i magisterskie na tak wielu kierunkach: Prawo, Psychologia, Pedagogika, Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość oraz podyplomowych min. Executive MBA, Doctor of Business Administration (DBA), Master of Laws (LL.M), Psychotraumatologia i wiele innych.

Tu podając przykład z życia… Często słyszę od studentów żart, że jednym z prześladujących ich często koszmarów, jest wspomnienie „szkoły”. Egzaminów, nauczycieli, etapów i złej atmosfery. Zgodzę się, że kiedyś, pomimo niezaprzeczalnego prestiżu polskich wyższych uczelni, dużym szczęściem było trafienie na dobrego nauczyciela, który był jednocześnie chodzącym kompendium wiedzy i świetnym pedagogiem. To przenosząc na realia studiów, powinno być podstawowym celem uczelni wyższych, w tym stworzenie kadry nauczających z jak najlepszych wykładowców i ekspertów.

Filie Collegium Humanum znajdują się w największych aglomeracjach w Polsce, i nie tylko, czy wkład w rozwój lokalnych ośrodków edukacji, to również cel uczelni? Czy skąd pomysł na Rzeszów i jak uczelnia wpisuje się w życie miasta?

– To nie była konsekwencja, raczej oczywista decyzja. Polska powinna rozwijać się lokalnie. Inwestowanie w rozwój ośrodków i miast Polski to również cel, który przyświeca Uczelni. Wielu ludzi nie chce opuszczać rodzinnego miasta, ze względu na najbliższych, zobowiązania, sytuację ekonomiczną lub przyszłe plany, które mogą być realizowane lokalnie. Poza siedzibą główną w Warszawie, istnieją filie Collegium Humanum w Poznaniu, Wrocławiu i właśnie w Rzeszowie, jak również w Czechach (Praga, Frydek – Mistek), na Słowacji (Bratysława) oraz Uzbekistanie (Andiżan). Rzeszowska filia jest stosunkowo młoda, funkcjonuje od 2019 r. Uczelni udało się wzbogacić stronę edukacyjną miasta i wpisać w jego krajobraz.

Collegium Humanum to już integralna część Rzeszowa, które stanowi nie tylko stolicę położonego w południowo-wschodniej części Polski województwa podkarpackiego, to również kolejna stolica edukacyjna i kulturalna. Urokliwa galicyjska architektura, liczne zabytki i miejsca kultury, zamki, muzea – otoczone zielenią i pięknymi krajobrazami to tylko część walorów tego niezwykłego miasta. Czy była Pani w Rzeszowie?

Tak, miałam przyjemność przy okazji przygotowywania materiału o Dziedzictwie rzeszowskich Żydów. Pamiętam wiele pięknych budynków, zameczków i to, że było czysto…

– To prawda, to piękne, otoczone naturą i zadbane miasto z długą i różnorodną historią.
Jest atrakcyjne dla studentów i turystów i całe można zwiedzić pieszo lub korzystając
z doskonałej komunikacji. Łatwo tam również dojechać. Jest wiele miejsc, które pomogą odkryć zapomnianą przeszłość… Rzeszów jest bogaty architektonicznie – znajduje się tam jeden z kompleksów klasycznego baroku – dawny Konwent Pijarów. Jest tu również drugie, najstarsze Liceum Ogólnokształcące w Polsce, które wykształciło wybitnych Polaków, jak chociażby wynalazcę Ignacego Łukasiewicza i wielu innych.

Jest tu imponujący Zamek Lubomirskich, są niezwykłe Wille Secesyjne i jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej architektury późnego renesansu – kościół pw. Wniebowzięcia NMP, przy klasztorze oo. Bernardynów. Miasto sprzyja kontaktowi ze sztuką i historią. Rzeszów ma malowniczą Plażę i nowoczesną strefę ART. To przyjazne miasto, które łączy tradycję i nowoczesność. Taka idea przyświeca również tamtejszej filii Collegium Humanum.

W czym tkwi fenomen rzeszowskiej filii Collegium Humanum? To zasługa jednego z „najmodniejszych” kierunków studiów,  czyli psychologii?

– Psychologia traktowana ogólnie, stanowi podstawę studiów skupiających różnorodne specjalizacje. To kierunek, który odpowiednio profilowany, daje podstawę do rozwoju w wielu ciekawych dziedzinach. Collegium Humanum stawia sobie za cel – wybór specjalizacji odpowiadającym aktualny potrzebom runku pracy. Psychologia to nauka, która się stale rozwija. Rzeczywistość jest dynamiczna, nauka też.

Na rzeszowskiej uczelni, jak również innych, można wybrać specjalizacje takie jak: psychologię zwierząt, sportu, polityki, mediów, Psychoterapię itd. Ponadto najbliżej Psychologię można studiować w Lublinie, Krakowie i Warszawie. Otwierając ten kierunek w Rzeszowie, uczelnia dała szansę studiowania psychologii w regionie podkarpackim.

Oferta studiów na tym kierunku jest również kierowana do maturzystów, którzy karierę naukową oraz przyszłość zawodową wiążą ze swoim rodzinnym miastem i regionem. Psychologia już długo znajduje się w czołówce wybieranych kierunków. To wiedza, która jest niezbędna w procesie rozwoju i stanowi podstawowy element biznesu i innych ścieżek kariery.

Właśnie wybór ciekawych specjalizacji wyróżnia Was spośród innych uczelni. Jakie specjalizacje na kierunku psychologii rządzą na uczelni?

– Filia rzeszowska oferuje jednolite studia magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne. Również indywidualną organizację studiów dla magistrów i licencjatów innych kierunków i możliwość zdobycia tytułu magistra, w czasie krótszym niż 5 lat.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dodatkowy dostęp do zawodu psychologa i możliwość wyboru specjalizacji, takich jak: neuromarketing, neuropsychologia, psychologia biznesu i coaching, psychologia kliniczna, kryminalistyczno-śledcza, jak również psychoseksuologia, psychologia rodziny, psychologia sportu, psychologia zwierząt, czy komunikacja wizerunkowa i zarządzanie HR i talent management – to możliwości wyspecjalizowania się i zdobycia cennych umiejętności podnoszących kwalifikacje na rynku pracy.

Rzeczywiście to oblegany kierunek. Nie ma się czemu dziwić – to wiedza, która poszerza horyzonty i daje najcenniejsze narzędzia w rozwoju w różnych specjalizacjach. Pozwala poznać mechanizmy działania ludzkiej psychiki w różnych aspektach życia. Nieoceniona jest jej rola, a ugruntowanie wiedzy i praktyka zawodowa to gwarancja ciekawej pracy.

Miejscem pracy psychologa nie są już wyłącznie placówki pedagogiczne. Teraz tymi obszarami jest biznes, medycyna lub sport, a absolwentów psychologii odnajdujemy w międzynarodowych korporacjach i drużynach sportowych albo własnych praktykach. Skąd tak nowoczesne i praktyczne podejście
do kształcenia i wyspecjalizowania ekspertów?

– Historia psychologii nie jest długa, ale to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Wydaje się fundamentem właściwej edukacji. Powinna stanowić jej integralną część od samych podstaw nauczania. Każdy świadomy człowiek powinien przejść terapię lub poznać podstawy psychologii.

Jung był prekursorem psychoterapii, on pierwszy posadził przed sobą pacjenta i stworzył z nim dialog, który mógł służyć właściwej i wnikliwej analizie. „Podniósł pacjenta z kozetki”. Dziś psychologia obejmuje nie tylko pracę z pacjentem, ale przenika do wszystkich stref ludzkiej aktywności, w tym zawodowej w różnych kierunkach. Każda branża i dyscyplina ma swój „mikro świat”, którym rządzą procesy psychologiczne.

Proszę zauważyć, że przy debacie wokół różnych dyskursów kulturalnych i społecznych w przestrzeni publicznej, wypowiadają się eksperci różnych specjalizacji z psychologii. Dlatego to tak ciekawy i powszechny kierunek, ale również stanowiący wyzwanie dla Uczelni, aby był aktualny i odpowiadający potrzebom świata nauki, sztuki i biznesu.

Dużym zainteresowaniem cieszy się, np. Psychologia sportu. Najlepsze drużyny piłkarskie, czy koszykówki są prowadzone min. przez wykfalifikowanych psychologów. Dużą sympatią i zainteresowaniem cieszy się też Psychologia zwierząt, która odpowiada na potrzeby nowoczesnego świata.

Jakie oprócz psychologii oferujecie i polecacie, kierunki studiów społecznych? Poznając Waszą ofertę, na drugim miejscu plasuje się pedagogika, czy słusznie wnioskuję? Czy jej oferta jest równie bogata w specjalności?

– Pedagogika kojarzona jest głównie z pracą wychowawczą. Właśnie dzięki bogatej ofercie specjalności, studenci mają możliwości zarówno najlepszego kształcenia, jak i wiele możliwości w wyborze przyszłej pracy zawodowej. Pedagogika jest równie chętnie wybierana przez maturzystów, co psychologia. Świadomość jak ważna jest właściwa edukacja i spersonalizowane podejście do ucznia, połączone z wiedzą na najwyższym poziomie, tworzy nowe kadry najlepszych pedagogów.

Tu możemy wrócić do edukacji i jej kondycji. Świadome wzrastanie – powoduje chęć przekazywania wiedzy jeszcze skuteczniej niż w formie, której się samemu doświadczało… Do tego świadomy wybór specjalizacji w konkretnym kierunku, czy kulturoznawczym, opiekuńczym, szkolnym lub wyspecjalizowanym w turystyce, zdrowiu lub usługach społecznych i edukacyjnych – to znowu szerokie spektrum możliwości zawodowych.

Podobnie jak psychologia, pedagogika odpowiada aktualnym potrzebom wielu dziedzin aktywności ludzkiej. Zapraszam wszystkich przyszłych studentów do zapoznania się z naszą, szeroką ofertą.

Jako uczelnia oferujecie poza studiami jednolitymi, możliwość korzystania z różnych form kształcenia, w tym studia podyplomowe. Czy to właśnie rozwój nauki i postęp technologiczny, zobowiązują do poszerzania wiedzy oraz nabywania nowych kompetencji?

– Ze studiów podyplomowych płynie dużo korzyści. Absolwenci naszej uczelni to pracownicy wielu prestiżowych firm oraz instytucji działających w kluczowych sektorach gospodarki, którzy zajmują dziś stanowiska dyrektorskie i menedżerskie w największych firmach polskich i zagranicznych. Posiadamy w swojej ofercie studiów podyplomowych unikatową propozycję skierowaną do specjalistów – studia MBA, DBA, LL.M.

Kierunek podlega ciągłemu doskonaleniu, w ramach członkostwa Uczelni w stowarzyszeniu Business Graduates Association (BGA). Executive MBA przeznaczone są kadrom kierowniczym wyższego szczebla, dyrektorom spółek handlowych, organizacji państwowych, menedżerom, i tym którzy chcą zajmować stanowiska kierownicze. Różne sektory biznesu wymagają wyspecjalizowania i aktualnej wiedzy z zakresu zarzadzania strukturą i grupą. Do bycia liderem nie wystarczy powołanie, to praca i świadomość ogromnej odpowiedzialności. To nowoczesne studia – w pełni online. Zapraszamy.

Bez przesadnego nacisku na osobę, ale z ukłonem w stronę stwierdzenia: Bill Gates powiedział kiedyś, że do najtrudniejszej pracy woli zatrudnić osobę leniwą… Ponieważ ona znajdzie najszybszy i najprostszy sposób na wykonanie skomplikowanego zadania. Nie hołduję lenistwu, ale dobrze skondensowanej i ukierunkowanej nauce, która da wymierne efekty w pracy.

Prestiż uczelni, elitarna wiedza, ciekawe kierunki i wiele możliwości specjalizacji oraz osadzenie w piękny mieście – to najlepsza rekomendacja filii w Rzeszowie.
Jednak nie samą nauką człowiek żyje… Czy studenci mają możliwość rozwijania swoich pasji i talentów w ramach działalności szkoły? Jakie jest życie studenckie w Rzeszowie?

– Wizytówką Collegium Humanum jest już klub uczelniany AZS Collegium Humanum. Inicjatorką jest nasza studentka i wielokrotna medalistka oraz Mistrzyni Polski – Dominika Kulaga, trenująca wyczynowo pływanie. Należy do niego także student Piotr Tarnacki, 9-krotny mistrz świata w żeglarstwie. Głównym celem klubu jest rozwijanie sekcji sportowych. Sport kształtuje ducha, wzmacnia umiejętność współpracy i rywalizacji. Zależy nam, żeby każdy ze studentów odnalazł odpowiednią dyscyplinę sportu i dodatkową pasję.

Organizujemy też ciekawe Koło Naukowe – o Przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie… To aktualny i potrzebny temat oraz możliwość poszerzania wiedzy z zakresu roli psychologa, czy biegłego sadowego. Jest również Koło Naukowe – Wolontarium. Rozwija się Centrum wsparcia psychologicznego Empathy, którego działalność zrodziła się właśnie z empatii… Inteligencja emocjonalna i empatia to ważne zagadnienia, a rozwijanie wiedzy w tym zakresie, to konsekwencja naszej pasji do psychologii…

Filia Rzeszowska powołuje również Magazyn Studencki Discipulus. Tytuł, który prowadzić będą studenci. Każdy student może stać się redaktorem, to możliwość rozwijania talentu lub zdobycia nowych umiejętności. W końcu, osadzanie Collegium Humanum w Rzeszowie, także daje cały wachlarz możliwości. Rzeczywistość pandemiczna przeniosła aktywność do tej wirtualnej, ale należy pamiętać o artystycznej i rozrywkowej stronie miasta Rzeszów. Muzea, galerie, zabytki, restauracje, kawiarnie i powracające, różnorodne wydarzenia kulturalne, podkreślają, że jest to studencka stolica regionu.

Edukacja to również powinna być przyjemność, a w Rzeszowie można się zauroczyć…

Dziękuję za rozmowę.

Rozmowę przeprowadziła Inka Rotkiel (mgr kulturoznawstwa, dziennikarka i producentka filmowa).

 

 

Reklama