Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

O jedno miejsce na kierunkach automatyka i robotyka oraz informatyka na Politechnice Rzeszowskiej walczy pięć osób.

Na te kierunki studiów na Politechnice Rzeszowskiej najtrudniej się dostać w nowym roku akademickim 2023/2024. Tak przynajmniej wynika z zestawienia po zakończonej w środę (12 lipca) elektronicznej rekrutacji na PRz. 

Na lotnictwo i kosmonautyka przypadają 4 osoby na jedno miejsce, identycznie jest na inżynierii procesów biznesowych oraz inżynierii i analizy danych.

Wśród najpopularniejszych kierunków na studia stacjonarne pierwszego stopnia są także: architektura, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, matematyka, biotechnologia, logistyka, finanse i rachunkowość, zarządzanie i bezpieczeństwo wewnętrzne.

Chętni z całego świata 

Politechnika Rzeszowska na nowy rok akademicki 2023/2024 przygotowała 6 585 miejsc dla nowych studentów, z czego na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia – 4 935 miejsc, a na niestacjonarne przyjmie 1650 osób. 

Na studia pierwszego stopnia (inżynier/licencjat) uczelnia przyjmie 4080 osób, drugiego stopnia (magister) – 2505. Jak wynika z systemu PRz, wszystkich rejestracji jest 6096. 

Oprócz Podkarpacia, z którego Politechnika Rzeszowska ma najwięcej kandydatów, kilkaset osób zarejestrowało się z województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i śląskiego.

Po kilkadziesiąt osób jest z Pomorza, Łódzkiego, Dolnego Śląskiego i Wielkopolski. Kilkanaście rejestracji odnotowano z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. 

Jak poinformował dr Damian Gębarowski, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej, z Europy uczelnia ma kandydatów na studia m.in. z Francji, Grecji, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji czy Białorusi.   

Z pozostałych kontynentów politechnika ma kandydatów na studia m.in. z Wietnamu, Maroka, USA, Arabii Saudyjskiej, Chin, Egiptu, Indii, Algierii, Zimbabwe, Bangladeszu, Nigerii, Omanu, Pakistanu, RPA, Rwandy, Tunezji czy Jemenu.

Rekrutacja uzupełniająca 

Kolejnym etapem zakończonej w środę rekrutacji podstawowej jest m.in. ogłoszenie list kandydatów przyjętych na studia i kandydatów na listach rezerwowych. Rekrutacja uzupełniająca będzie trwać do 13 września br.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Statystycznie jest zdecydowanie większe prawdopodobieństwo dostania się na wymarzony kierunek studiów na tym etapie rekrutacji – twierdzi rzecznik Gębarowski. 

Ponadto do 13 września będzie odbywać się rejestracja na studia niestacjonarne I i II stopnia, a także na studia stacjonarne II stopnia, czyli studia magisterskie. Harmonogram rekrutacji na Politechnice Rzeszowskiej dostępny jest na stronie www.rekrutacja.prz.edu.pl.

Nowościami trzy kierunki

Politechnika Rzeszowska prowadzi w tym roku rekrutację na 35 kierunków studiów I stopnia, w tym na 32 kierunkach w języku polskim i trzech kierunkach w języku angielskim.

Nowościami w tym roku są trzy kierunki w języku polskim: inżynieria mechaniczna oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego (obydwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa), a także inżynieria procesów biznesowych (na Wydziale Zarządzania).

Ponadto wszystkie trzy kierunki w języku angielskim są nowościami, czyli Chemical Engineering and Technology (Wydział Chemiczny), Civil Engineering (Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury), a także Modern Management (Wydział Zarządzania).

Jednym z młodszych kierunków jest także elektromobilność, wprowadzony 2 lata temu. 

Zapotrzebowanie pracodawców na absolwentów Politechniki Rzeszowskiej, w zależności od kierunków studiów, jest nawet 10-krotnie wyższe niż uczelnia jest w stanie wypuścić na rynek pracy. Co ważne, absolwenci PRz szybko znajdują dobrze płatną pracę. 

– Ponad 30 procent studentów studiów stacjonarnych znajduje zatrudnienie jeszcze na etapie studiów – zwraca uwagę dr Damian Gębarowski. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama