Zdjęcie: PKP PLK

Prace prowadzone są na razie w nocy. To jeden z 14 planowanych przystanków w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych za ok. 300 mln zł.

– Przystanek powstanie ponad 2 km od stacji Rzeszów Główny w kierunku Przeworska, w okolicach ulicy Załęskiej, gdzie w pobliżu jest firma Asseco – mówi nam Dorota Szalacha z PKP PLK.

Przystanek ma być gotowy w przyszłym roku i poprawić dojazd do centrum Rzeszowa oraz miejscowości na trasie do Przeworska. Na nowym przystanku zaplanowano dwa wyższe perony. Będą wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie.

Plan przewiduje również montaż trzech wind – przy wyjściach na perony oraz w nowym przejściu podziemnym. – Dla osób niedowidzących, istotnym udogodnieniem będzie system ścieżek dotykowych – dodaje Szalacha. 

Pierwsze roboty już się rozpoczęły, na razie zabezpieczana jest sieć trakcyjna i demontowany tor. Trwają przygotowywania do zabezpieczenia czynnego toru. Do prac wykorzystywana jest palownica.

– Roboty prowadzone głównie nocą, by nie wpływać na przejazdy pociągów. W październiku przewidziano prace związane z budową przejścia podziemnego pod jednym z torów – wyjaśniają przedstawiciele PKP PLK. 

Zdjęcie: PKP PLK
14 nowych przystanków

Na trasie z Rzeszowa do Przeworska i Dębicy lepszy dostęp do kolei, oprócz Rzeszowa Wschodniego, zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny Baranówka oraz Rzeszów Dworzysko i Sędziszów Małopolski Wschodni.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają pięć nowych przystanków. W samej stolicy województwa będą dwa: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego. Ponadto, na linii zaplanowano jeszcze trzy nowe: Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa.

W stronę Kolbuszowej będą nowe przystanki: Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Os. Niwa oraz Kolbuszowa Górna. Perony ułatwią poruszanie się osobom niepełnosprawnym, także będą wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego.

– Zainstalowane zostaną stojaki rowerowe – poinformowała Dorota Szalacha. 

PLK wybudują blisko 5-kilometrowe połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie nowy przystanek Park technologiczny.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej pochłonie prawie 300 mln zł, z czego aż 209 mln zł przekaże Unia Europejska z programu „Infrastruktura i Środowisko”. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama