W pierwszym tygodniu lipca 2023 roku największy portal z ofertami pracy Pracuj.pl oferował ponad 1000 ofert związanych ze zrównoważonym rozwojem, odnawialnymi źródłami energii i ekologią. W ubiegłym roku takich ofert było… około 600, a więc jest to bardzo duży wzrost w stosunku do roku poprzedniego. To nie przypadek, że rynek pracy szuka specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju. Zapotrzebowanie rynku jest duże i wiele wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał.

Praca dla specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju jest i będzie

Zielona transformacja dotyka przede wszystkim branży energetycznej, transportowej,  produkcji pojazdów i budownictwa. Z punktu widzenia rynku pracy zielona transformacja oddziałuje (i będzie to coraz bardziej znaczące) zarówno na ogólną liczbę miejsc pracy
w gospodarce, jak i zmiany w popycie na zielone zawody.

Według ekspertów Konfederacji Lewiatan do 2030 r. transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w takich branżach, jak OZE, energetyka jądrowa czy elektromobilność.

Transformacja energetyczna będzie wymuszała zwiększenie zatrudnienia w poszczególnych sektorach związanych z tzw. Zielonym Ładem. Według raportu Międzynarodowej Agencji ds. Energii Odnawialnej (IRENA – International Renewable Energy Agency) w roku 2050 w przekształconym sektorze energetycznym będzie dostępnych 122 milionów miejsc pracy na całym świecie, z czego aż 43 miliony będą stanowić miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej.

W Unii Europejskiej według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy do roku 2030 zielony sektor będzie oferował 24 miliony miejsc pracy. Poszukiwani będą pracownicy w rolnictwie, transporcie, produkcji, badaniach i rozwoju oraz w tych branżach, które będą miały wpływ na poprawę jakości środowiska.

Z kolei według raportu The Future of Jobs Report 2023 na znaczeniu wzrosną stanowiska związane z technologią m.in. specjaliści ds. energii odnawialnej, a także specjaliści ds. zrównoważonego rozwoju.

Jak zostać specjalistą z zakresu zrównoważonego rozwoju?

Wśród ogłoszeń na Pracuj.pl znalazły się takie oferty jak:

  • Specjalista ds. ESG/CSR,
  • Analityk ds. ESG,
  • Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Dla takich ofert pracodawcy wymagają między innymi:

  • wykształcenia wyższego kierunkowego (nauki środowiskowe),
  • znajomości przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska/sektora energetycznego/gospodarki odpadami,
  • znajomość aktualnych trendów i norm prawnych w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG w Polsce i na świecie,
  • znajomości Taksonomii UE/GRI, ISO, procedur uzyskiwania decyzji środowiskowych.

Wiedzę i umiejętności w tym zakresie zapewniają nowe studia uruchomione w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – Zrównoważony rozwój i środowisko I stopnia oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce II stopnia.

Obydwa kierunki dają rzetelną wiedzę o klimacie, środowisku i zdrowiu oraz specjalistyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do zarządzania zrównoważoną organizacją. Studenci dowiedzą się na nich, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego.

Jaka praca i za ile?

Absolwenci kierunków związanych ze zrównoważonym rozwojem znajdą pracę między innymi w firmach związanych z energetyką odnawialną, budownictwem, transportem ekologicznym, gospodarką odpadami, firmach fotowoltaicznych, firmach i zakładach produkcyjnych i wielu innych, ponieważ coraz więcej zawodów będzie wymagało posiadania zielonych kompetencji.

Potencjalne stanowiska, na których może pracować absolwent kierunku Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce, to między innymi: Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, Specjalista ds. raportowania ESG, Doradca ds. klimatu i środowiska, Specjalista ds. Rozwoju Projektów OZE, Kierownik projektów zrównoważonego rozwoju, Dyrektor ds. Zarządzania Energią Odnawialną, Konsultant ds. ESG i zrównoważonego biznesu. Wynagrodzenia na tych stanowiskach są zróżnicowane w zależności od poziomu i rodzaju stanowiska – począwszy od około 5000 zł brutto na starcie do ponad 20 000 zł brutto przy zarządczych stanowiskach.

Rynek pracy związany ze zrównoważonym rozwojem niewątpliwie się rozwija, nieustannie przybywa nowych stanowisk. Pracodawcy od kandydatów wymagają świadomości, rozwiniętych „zielonych” kompetencji, znajomości i wiedzy z zakresu nauk środowiskowych. Dlatego planując swoją zawodową przyszłość warto rozważyć studia, które nie tylko dobrze przysłużą się naszej planecie, ale także pozwolą na podjęcie stabilnej i interesującej pracy.

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama