Rzeszów pamiętał o 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Niespotykane okrucieństwo”

„Polacy musieli zmierzyć się z niczym nieuzasadnionym i niespotykanym okrucieństwem hitlerowskiego najeźdźcy – napisał Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, w liście do uczestników rzeszowskich obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

 

Zdjęcia: Michał Hubala / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w czwartek (1 września) o godz. 7:30. mszą świętą w kościele garnizonowym przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. Następnie, na placu przed świątynią, odbył się apel pamięci. 

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, w liście do uczestników uroczystości napisał, że „wybuch II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, rozpoczął jeden z najtragiczniejszych okresów dla państwa polskiego oraz jego mieszkańców”.

„Dokładnie 83 lata temu Polacy musieli zmierzyć się z niczym nieuzasadnionym i niespotykanym okrucieństwem hitlerowskiego najeźdźcy, który postanowił – w myśl zbrodniczych i nieludzkich ideologii – podbić suwerenne państwo – napisał marszałek Ortyl.

W liście zaapelował, by pamiętać o ofiarach II wojny światowej i wciąż wspierać naród ukraiński, „który już pokazał swoje bohaterstwo i niezłomność”. List marszałka odczytał Waldemar Szumny z Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Walka w trudnych czasach

Z kolei Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki, w swoim wystąpieniu przypomniał o żołnierzach, którzy stanęli do nierównej wali z potężnym agresorem.

Advertisement

– W osamotnieniu, bez wsparcia sojuszników, postanowili bronić swojej ojczyny – mówił Radosław Wiatr. – Dlatego my dzisiaj chcemy oddać najwyższy hołd wszystkim Polakom, którzy żyli i walczyli w tamtych trudnych czasach. 

– Z czcią pochylamy się nad tymi wszystkimi, którzy przyczynili się do niepodległości Polski. Wspominamy żołnierzy września 1939 roku, obrońców polskich miast. Wspominamy ich walki i ruch oporu – mówiła natomiast Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. 

Rzeszowskie obchody upamiętnienia wybuchu II wojny światowej zakończyły się salwą honorową, a uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed tablicami pamiątkowymi, które wiszą na ścianie kościoła przy ul. Reformackiej. 

1 września 1939 roku nad ranem, hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte. Tak 83 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa.

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama