Mieszkańcy Rzeszowa, którzy w niedzielę spacerowali ulicami miasta, mieli okazję spotkać nie tylko ułana lub strzelca, ale samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Stolica Podkarpacia hucznie uczciła 100. rocznicę założenia Legionów Polskich.
Legiony Polskie powstały 27 sierpnia 1914 r. Początek dała im Pierwsza Kompania Kadrowa, która powstała z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Obchody 100. rocznicy powstania tej legendarnej formacji odbyły się dziś w całej w Polsce.
W Rzeszowie plenerową imprezę rozpoczął przemarsz przez miasto strzelców i ułanów, którzy przeszli spod pomnika płk Leopolda Lisa-Kuli do Muzeum Okręgowego. Tam również odbyła się promocja 20-złotowego banknotu kolekcjonerskiego przedstawiającego twórcę Legionów Polskich marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Dzisiejszą imprezę przygotowaliśmy z ludźmi, którzy doskonale znają tematykę legionową, a ich unikalna wiedza w połączeniu z doświadczeniem w organizacji takich imprez plenerowych daje zawsze wspaniały efekt – zachwalała imprezę Beata Rapa, dyrektor rzeszowskiego oddziału NBP. – Uznaliśmy, że sami takiej imprezy nie będziemy w stanie zorganizować, bo łączy ona w sobie trochę rekonstrukcji historycznej, dlatego zorganizowaliśmy ją ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”, Szwadronem Podkarpacie i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
W Muzeum Okręgowym przygotowano również zabawy dla najmłodszych, gdzie poprzez zabawę, jak kolorowanie mundurów czy układanie puzzli, dzieci mogły poznać historię legionów. Odbył się również koncert pieśni legionowej i wystąpiła orkiestra wojskowa. Zaprezentowana została również wystawa prac Marka Szyszko o tematyce legionowej.
– Na ekspozycję składają się oryginalne akwarele z wydawnictw, które kiedyś wypuszczała gazeta „Rzeczpospolita”, dodatkowo prezentujemy także rzeszowską Tarczę Legionów – informuje Rafał Kocoł, historyk działu historycznego Muzeum Okręgowego.
Niedzielna pogoda nie zachęcała do spacerów, jednak w fosie Zamku Lubomirskich, pokazom kawaleryjskim oraz musztrze paradnej przyglądało się wiele osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy umiejętności młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego z użyciem transportera opancerzonego BRDM 2.
Mieszkańcy Rzeszowa podchodzili również do Marka Matuły, czyli Józefa Piłsudskiego, który reprezentował kadrę dowódczą Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.
– Wcielam się w rolę marszałka troszkę z poczucia obowiązku, bo uważam, że zawsze należy pamiętać o naszej przeszłości, a w szczególności o wielkich postaciach, wielkich osobach i wielkich wydarzeniach. Dodatkowo bliskie są mi te ideały i ta przeszłość, dlatego staram się w miarę moich skromnych możliwości przypominać mieszkańcom Podkarpacia o marszałku i jego żołnierzach – mówił Marek Matuła, dyrektor gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.
redakcja@rzeszow-news.pl