Mieszkańcy Rzeszowa, którzy w niedzielę spacerowali ulicami miasta, mieli okazję spotkać nie tylko ułana lub strzelca, ale samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Stolica Podkarpacia hucznie uczciła 100. rocznicę założenia Legionów Polskich.

[Not a valid template]

 

Legiony Polskie powstały 27 sierpnia 1914 r. Początek dała im Pierwsza Kompania Kadrowa, która powstała z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Obchody 100. rocznicy powstania tej legendarnej formacji odbyły się dziś w całej w Polsce.

W Rzeszowie plenerową imprezę rozpoczął przemarsz przez miasto strzelców i ułanów, którzy przeszli spod pomnika płk Leopolda Lisa-Kuli do Muzeum Okręgowego. Tam również odbyła się promocja 20-złotowego banknotu kolekcjonerskiego przedstawiającego twórcę Legionów Polskich marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Dzisiejszą imprezę przygotowaliśmy z ludźmi, którzy doskonale znają tematykę legionową, a ich unikalna wiedza w połączeniu z doświadczeniem w organizacji takich imprez plenerowych daje zawsze wspaniały efekt – zachwalała imprezę Beata Rapa, dyrektor rzeszowskiego oddziału NBP. – Uznaliśmy, że sami takiej imprezy nie będziemy w stanie zorganizować, bo łączy ona w sobie trochę rekonstrukcji historycznej, dlatego zorganizowaliśmy ją ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”, Szwadronem Podkarpacie i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

W Muzeum Okręgowym przygotowano również zabawy dla najmłodszych, gdzie poprzez zabawę, jak kolorowanie mundurów czy układanie puzzli, dzieci mogły poznać historię legionów. Odbył się również koncert pieśni legionowej i wystąpiła orkiestra wojskowa. Zaprezentowana została również wystawa prac Marka Szyszko o tematyce legionowej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Na ekspozycję składają się oryginalne akwarele z wydawnictw, które kiedyś wypuszczała gazeta „Rzeczpospolita”, dodatkowo prezentujemy także rzeszowską Tarczę Legionów – informuje Rafał Kocoł, historyk działu historycznego Muzeum Okręgowego.

Niedzielna pogoda nie zachęcała do spacerów, jednak w fosie Zamku Lubomirskich, pokazom kawaleryjskim oraz musztrze paradnej przyglądało się wiele osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy umiejętności młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego z użyciem transportera opancerzonego BRDM 2.

Mieszkańcy Rzeszowa podchodzili również do Marka Matuły, czyli Józefa Piłsudskiego, który reprezentował kadrę dowódczą Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

– Wcielam się w rolę marszałka troszkę z poczucia obowiązku, bo uważam, że zawsze należy pamiętać o naszej przeszłości, a w szczególności o wielkich postaciach, wielkich osobach i wielkich wydarzeniach. Dodatkowo bliskie są mi te ideały i ta przeszłość, dlatego staram się w miarę moich skromnych możliwości przypominać mieszkańcom Podkarpacia o marszałku i jego żołnierzach – mówił Marek Matuła, dyrektor gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama