Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Miasto: budowa na finiszu

Kończy się układanie kostki na placu przy dworcu, montaż przeszkleń, trwają nasadzenia. Jedna z największych inwestycji w Rzeszowie zbliża się do finału.

 

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego trwa od zeszłego roku. Jest podzielona na część drogową i kolejową. Za drogową odpowiada miasto Rzeszów, za kolejową –  spółka PKP. Obie są opóźnione. Obie realizuje warszawski Budimex.

Przebudowa dróg przed dworcem PKP i w jego rejonie miała się zakończyć w sierpniu, ale Budimex poprosił miasto o wydłużenie prac do 28 listopada.

Podziemny parking sercem RCK

Jak przypomina Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, najważniejszym elementem tej części było wybudowanie parkingu podziemnego. Jest w nim ponad 100 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym także dla taksówek.

Są tam też miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz postoju długoterminowego. Od nowa zaaranżowano plac przed dworcem. Ułożono tam nową nawierzchnię, pojawiły się ławki, fontanna. Zamontowane zostały także przeszkolone wiaty. 

Obecnie trwają tam ostatnie prace. Kończy się m.in. układanie granitowej kostki na wschodniej części placu przy dworcu, nasadzenia roślinności, montaż elementów systemu ITS – m.in. biletomatów, tablic Systemu Informacji Pasażerskiej.

– W parkingu podziemnym trwają prace wykończeniowe w pomieszczeniach technicznych, malowanie oznakowania – przekazuje Artur Gernand. 

Nowe rondo, nowe ścieki rowerowe

Drugim elementem RCK jest przebudowa ul. Grottgera – od skrzyżowania z ul. Asnyka do ul. Bardowskiego. Na skrzyżowaniu ulic Grottgera i Asnyka powstało rondo. Od 2 października kierowcy jeżdżą od nowego ronda w kierunku placu Kilińskiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na skrzyżowaniu Asnyka i Grottgera powstały również ścieżki rowerowe. Przebudowano chodniki oraz oświetlenie. Inwestycja objęła także przebudowę pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, która pełni funkcję niewielkiego dworca autobusowego dla MPK.

Dodatkowym elementem jest rozbudowa dróg rowerowych i połączenie ich z tymi, który powstały w ramach RCK. Drogi powstają wzdłuż ul. Asnyka i będą prowadziły do ul. Sobieskiego. Podobne prace trwają na ulicach: Fredry i Batorego.

Miejska część inwestycji pochłonie ok. 74 mln zł. 

Przebudowa dworca opóźniona 

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne obejmuje także przebudowę budynku dworca PKP, który ma odzyskać modernistyczny charakter. Przebudowa miała się zakończyć do końca tego roku, ale tu opóźnienia wynoszą aż rok. 

Nie tak dawno przedstawiciele Budimexu opóźnienia tłumaczyli koniecznością dodatkowego remontu dachu dworca, którego nie uwzględniono w projekcie budowlanym. Przebudowa budynku przeciągnie się do końca 2024 roku. Będzie kosztowała prawie 23 mln zł.

Cała budowa RCK jest współfinansowana przez Unię Europejską. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama