Zdjęcia: Janusz Borek

Po sukcesie bzu czarnego, które stało się Drzewem Roku 2019 roku, Janusz Borek, przewodniczący Rady Osiedla Zwięczyca, do konkursu zgłosił tulipanowca amerykańskiego rosnącego na osiedlu Zwięczyca.

Klub Gaja konkurs na Drzewo Roku organizuje już po raz 11. Celem jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez mieszkańców drzewa w naszym kraju.

Zgłoszony do konkursu tulipanowiec z Rzeszowa to pozostałości po niegdysiejszym parku Lubomirskich, który otaczał piękny pałac. Powstał on dla Joanny z domu von Stein Jettinger z Saksonii z inicjatywy Jerzego Ignacego Lubomirskiego.

Po owym pałacu nie zostało już nic, ale na szczęście po okazałym parku zostało kilka śladów w postaci drzew takich jak lipy drobnolistne i akacja. Po dworskich włościach pozostały również dwie wyjątkowe pamiątki. Pierwsza to okazały tulipanowiec rosnący za sklepem, między domami i ogromny wybudowany z cegły spichlerz.

– Spośród wszystkich rosnących tu drzew najpiękniejszym okazem jest pochodzący z Ameryki Północnej tulipanowiec amerykański o trzech odnogach, których obwody mierzone na wysokości 130 m wynoszą 285 cm 271 cm i 231 cm. Ma 19,5 m wysokości i rozpiętość korony 18,6 m – wyjaśnia Janusz Borek, przewodniczący Rady Osiedla Zwięczyca.

Tulipanowiec swoją nazwę zawdzięcza kształtowi kwiatów, podobnych do tulipanów. Również jego liście mają charakterystyczną formę. Tulipanowiec ze Zwięczycy jest pomnikiem przyrody. Nosi imię „Marian”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Wiemy, że ma ponad 300 lat. Tak więc jest prawdopodobnie najstarszym i najgrubszym okazem tego gatunku w Polsce – twierdzi Janusz Borek. – Jest pięknym i zdrowym drzewem o niezwykłych wymiarach. Mieszkańcy i właściciele nieruchomości są bardzo dumni z tulipanowca, który nadaje wyjątkowości naszemu osiedlu – dodaje.

Przewodniczący Borek twierdzi, że „Marian” wyróżnia się zdecydowanie gatunkowo i wymiarami na tle innych drzew w Rzeszowie. – Kiedy wiosną kwitnie pięknymi dużymi żółtymi kwiatami stanowi cel wypraw, spacerów i wycieczek nie tylko mieszkańców Rzeszowa – mówi. 

Przykład tulipanowca „Mariana” wskazuje i potwierdza, że nawet małe miejscowości czy obrzeża miast posiadają unikatowe w skali kraju obiekty, szczególnie przyrodnicze, które są naszym dziedzictwem i dumą.

Kandydatów do tytułu Drzewo Roku 2021 można było zgłaszać do końca listopada br. Jury konkursowe 16 finalistów wyłoni do 28 lutego 2021 roku. Następnie na Drzewo Roku 2021 będzie można głosować przez cały czerwiec na stronie www.drzeworoku.pl. Zwycięzcę poznamy 1 lipca. Będzie reprezentowało Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama