Fot. Pixabay.com. Na zdjęciu tężnia w Ciechocinku
Reklama

W przyszłym roku w parku w Miłocinie powstanie tężnia solankowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt? 200 tys. zł. 

Tężnia solankowa znalazła się w budżecie miasta na 2021 rok. Ma ona powstać w okolicy Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika na osiedlu Miłocin i na terenie starego parku. Pomysł prozdrowotnej inwestycji do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosiło grono pedagogiczne ZSA.

– Nasza szkoła ma ponad 100-letnią tradycję i przepiękny park, gdzie są pomniki przyrody. Gdy ogłoszono nabór projektów do RBO, jako grono pedagogiczne, usiedliśmy wspólnie i zastanawialiśmy się, co ciekawego można zaproponować. I tak doszliśmy do wniosku, że do naszego krajobrazu parkowego pasuje tężnia solankowa – mówi nam Ewa Bar, pedagog z ZSA.

W okolicy szkoły źródeł solankowych nie ma. Jedyne, jakie do tej pory odkryto w Rzeszowie, znajdują się w okolicy Szpitala Miejskiego Rzeszowie przy ul. Rycerskiej, gdzie Tadeuszowi Ferencowi, prezydentowi Rzeszowa, marzy się budowa basenu solankowego. Więc skąd solanka w parku w Miłocinie?

Źródeł nie ma, ale będzie solankowy zbiornik 

– Pod tężnią będzie zbiornik, który co trzy miesiące będzie uzupełniany solanką. Większość tężni, które dziś powstają, działają właśnie w ten sposób – wyjaśnia Ewa Bar.

Sama tężnia ma mieć konstrukcję z drewna i gałęzi, na które spływać będzie pompowana ze zbiornika solanka, czyli woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Ma mieć trzy metry szerokości i dwa metry wysokości. Zdrowotna mgiełka tężni ma działać na wszystkich, którzy będą w pobliżu 30 m.

Wokół tężni ma powstać teren wykonany z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralno-żywicznej otoczonej roślinnością aromatyczną, ozdobnymi bylinami i krzewami. Całość będzie objęta monitoringiem, który zagwarantuje bezpieczeństwo korzystającym z usług relaksacyjno-zdrowotnych. Tężnia ma być ogólnodostępna.

Z szacunków ZSA około 150 tys. zł ma kosztować sama budowa tężni, zaś reszta pieniędzy ma zostać przeznaczona na monitoring i urządzenie terenu wokół.

Zdrowotne właściwości tężni są już znane od lat. Przede wszystkim w takich miastach jak Rzeszów działa ona jako filtr powietrza. – Godzina inhalacji to jak trzy dni spędzone nad Bałtykiem – porównuje Ewa Bar. – Z tężni najlepiej korzystać w pogodny, słoneczny, lekko wietrzy dzień – dodaje.

Lecznicze właściwości tężni 

Mikroklimat tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego i w przypadku ogólnego wyczerpania. – To naturalne lecznicze inhalatorium, wytwarzające specyficzny mikroklimat będzie jedynym tego rodzaju miejscem w Rzeszowie. Korzystać z niego mogą osoby w każdym wieku – zapewnia Ewa Bar.

– Szczególnie tężnie polecam tym, którzy pracują głosem, jak np. nauczyciele, dziennikarze, czy aktorzy – dodaje.

Projektem, który do RBO zgłosił ZSA, jest zachwycony Robert Walawender, szef komisji ds. RBO w Radzie Miasta Rzeszowa. – To coś oryginalnego. Zwykle zgłaszane zadania dotyczą nowych placów zabaw, remontu infrastruktury, budowy miejsc postojowych, a tu coś takiego – mów nam Robert Walawender. – Bardzo fajny, rekreacyjny pomysł – dodaje.

Największe w Europie i najstarsze polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku, Konstancinie pod Warszawą i Inowrocławiu. Do obiektu budowlanego podobnego do tężni można zaliczyć też kaskadę solankową w Sołonce koło Rzeszowa, która powstała w 2010 roku.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: