Zdjęcie: Straż Pożarna
Reklama

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie do końca 2028 roku zlikwiduje 1175 piecyków gazowych w 52 budynkach.

Piecyki gazowe w mieszkaniach to przeżytek. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych. – Dziś mamy ciepło systemowe tańsze i bezpieczne – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Spółka przekonuje mieszkańców do zalet ciepła systemowego a liczba zlikwidowanych piecyków gazowych zbliża się już do 9 tysięcy. – Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu – mówi prezes Szczepanek.

MZBM korzysta z sieci, którą rozbudowuje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To znacznie lepsze rozwiązanie. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. – Likwidując piecyki gazowe eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla – tłumaczy szefostwo MZBM.  

Roman Szczepanek wśród innych zalet CCWU (Centralnej Ciepłej Wody Użytkowej) wymienia też oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i drożeje.

– Po drugie i bardzo ważne – osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania – mówi prezes Szczepanek. 

MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie. To oznacza, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery – pochodzącą ze spalania gazu – o ok. 20 procent. 

W ten sposób wyeliminowano koszty przeglądów i napraw piecyków gazowych. W latach 2002-2020 MZBM zlikwidował 8600 piecyków w 224 budynkach. Na lata 2021-2022 zaplanowano likwidację kolejnych 733 piecyków w 26 budynkach.

Część tych piecyków (233 w 11 budynkach) będzie likwidowana w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF” prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny. To stowarzyszenie 13 podrzeszowskich gmin i Rzeszowa. 

Piecyki zostaną zlikwidowane m.in. w budynkach przy ulicach: Bulwarowej 1, Hetmańskiej 13 oraz ks. Jałowego 3, 12 i 28.

Od 2022 do 2028 roku MZBM także ma już plany. Chce zlikwidować kolejne 442 piecyki w 26 budynkach. Na likwidację piecyków w latach 2002-2020 MZBM wydał 35,1 mln zł, z czego miasto Rzeszów dało 11,1 mln zł, reszta pochodziła od wspólnot mieszkańców. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama