Mazurkowe „pląsy” w nietradycyjnej odsłonie?  Ależ oczywiście! Aby się o tym przekonać wystarczy zapisać się na warsztaty taneczne z mazurkowego freestyle’u, które odbędą się w Rzeszowie.

Etno.wirownia oraz Studio Ruchu i Edukacji Somatycznej „Dunami”  zdecydowali się zaprezentować mieszkańcom stolicy Podkarpacia mazurkowe tańce w odsłonie mniej konwencjonalnej oraz podczas specjalnych warsztatów nauczyć rzeszowian ludowego freestyle’u.

– Na początku nauczymy się tradycyjnych kroków wiejskich mazurków i oberków oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze, stosowania ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów-– opowiada instruktor Piotr Zgorzelski, który poprowadzi warsztaty.

A skąd taki pomysł?

– Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmienia się i rozwija się taniec, który choć w duchu i stylu dawnych mazurków i oberków będzie „gadać” we współczesny sposób – mówi Zgorzelski.

Poczuć się szczęśliwym i potrzebnym

Taniec jest żywą materią i podobnie jak 100 czy 200 lat temu w sposób naturalny ulega ciągłym zmianom, rozwija się, choć proces ten współcześnie jest o wiele szybszy niż dawniej. Poprzez zapożyczenia i twórczą inwencję tradycyjne tańce i muzyka ulegają naturalnej metamorfozie.

Dlatego mazurkowy freestyle zaczyna się pojawiać  coraz częściej na miejsko-wiejskich potańcówkach w Polsce, wzbogacając nasze rodzime formy choreotechniczne o nowe ozdobniki i formy stylistyczne. Tym samym rozpoczyna się proces powolnego powstawania nowego stylu wykonawczego, który odpowiada naszej współczesnej percepcji.

Jednak mimo tych zmian, nowości, ważnym elementem podczas warsztatów będzie nabycie podstawowych umiejętności tańczenia w parze, w grupie i z grupą. Wzajemne relacje między tańczącymi były i są nadal szalenie istotne.

W tańcu tradycyjnym następuje swoista wymiana, bez której nie sposób w nim uczestniczyć. Ta niespożyta energia, radość i żywiołowość wynika ze wspólnotowego przeżywania i współdziałania w grupie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Z jednej strony dajemy własną radość i energię, z drugiej strony otrzymujemy ją po wielokroć wzmocnioną od innych. To ona napędza taniec i sprawia, że czujemy się szczęśliwi i potrzebni – mówi Piotr Zgorzelski.

– Taneczne spotkanie zamienia się wówczas we wspólne świętowanie, które idzie niekiedy wręcz w kierunku transowości, zwłaszcza wtedy, gdy jeden taniec trwa kilkanaście minut i więcej – dodaje.

Spontaniczność i improwizacja

Celem tych tanecznych warsztatów będzie przede wszystkim nauczenie się spontaniczności w tańcu, improwizowania, tańczenia w parze, współdziałania w grupie oraz używania różnego rodzaju ozdobników zarówno rodzimych jak i zapożyczonych z innych kręgów kulturowych, przy jednoczesnym zachowaniu dawnych charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych obecnych w naszych mazurkach czy oberkach.

Warsztaty odbędą się 16 października w godz. 10:30-15:30 w „Studio Dunami” ul. 17-tego Pułku Piechoty 1 (boczna Reformackiej) w Rzeszowie.

Udział w warsztatach to koszt 90 zł od osoby i 160zł od pary. Zgłoszenia są przyjmowane do 10 października przez stronę www.dunami.pl, zakładka „Kontakt i zapisy”.

10 października mija też termin wpłaty. Dane do przelewu: „Holinga” Marta Berdel-Dudzińska ul. Krynicka 2/20, 35-505 Rzeszów, nr konta: 22 1050 1562 1000 0091 1123 5181 ING Bank Śląski. W tytule przelewu należy wpisać: „Mazurek 2016 oraz imię i nazwisko uczestnika”.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama