Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Żurek pstrągowski, fuczki z sosem grzybowym, pierogi z sarniną – takie specjały będzie można skosztować podczas drugiej edycji festiwalu kulinarnego „Karpaty na Widelcu”. Przy fontannie multimedialnej będzie gotował Robert Makłowicz. 

W środę (3 maja) kolejna edycja Święta Paniagi, czyli ulicy 3 Maja, najstarszej ulicy Rzeszowa, niegdyś nazywanej Pańską. W tym roku Paniaga została połączona z drugą edycją „Karpat na Widelcu”. Ambasadorem festiwalu kulinarnego pozostaje Robert Makłowicz. Znany kucharz nie przyjeżdża za darmo. Miasto zapłaci mu 15 tys. zł. 

Ale chyba warto, bo Makłowicz jest magnesem każdej kulinarnej imprezy, ściąga tłumy. Ściągnął je w ostatni weekend września ub. r. podczas pierwszej edycji „Karpat na Widelcu”. Smakował potraw podkarpackich restauracji i gotował na Rynku. W tym roku festiwal połączono ze Świętem Paniagi i potrwa jeden dzień. 

Na łamach „Gazety Wyborczej” Robert Makłowicz zapowiedział, że w środę ugotuje prabarszcz. „Zanim zaczął być robiony z buraków, był zieloną zupą. Do dziś jada się go w Ukrainie. Nazywa się po prostu zielonym barszczem” – powiedział znany krytyk kulinarny.

Gotowanie zacznie o 15:00 przy fontannie multimedialnej. Do tej godziny ma przestać padać ulewny deszcz, który 3 maja zapowiadają meteorolodzy. Prognozy na trzeci dzień majówki nie napawają optymizmem. Od wtorku, 2 maja, od godz. 17:00, do środy – 3 maja, do 15:00 obowiązuje ostrzeżenie o opadach deszczu (od 30 do 40 mm) i burzach.

To może oznaczać, że korowód kucharzy, który wyruszy o godz. 12:00 spod wieży farnej w kierunku fontanny przy al. Lubomirskich, będzie szedł w strugach deszczu. Oby tym razem prognozy meteorologów się nie sprawdziły. Po korowodzie zostanie oficjalnie otwarte Święto Paniagi i „Karpaty na Widelcu”. Gościem imprezy ma być m.in. Andrij Sadowy, mer Lwowa.

Przy fontannie swoje smakowitości będą serwować podkarpaccy restauratorzy. Za 10 zł, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie można zjeść porcję festiwalowych dań przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa. Cały dochód będzie przeznaczony na doposażenie ZSG i szkolenia dla najzdolniejszych uczniów szkoły.   

Uczniowie ZSG przygotują desery. Restauracja „Siedlisko Janczar” z Pstrągowej poda żurek pstrągowski i kanapki proziakowe. Rzeszowski „Gościniec” zaserwuje żurek na zakwasie i gołąbki z kaszą gryczaną i maczance bojkowskiej. Z hotelu Zacisze w Bratkowicach będą proziaki (3 smaki), fuczki z sosem grzybowym i zupa z pokrzywy (z zacierką).

Krynicka restauracja „Jan Kiepura” będzie kusić gulaszem z dziczyzny i pierogami z sarniną. „Habana”, „Lizbona” i „Sport’s Bar” z Rzeszowa – cebulową zupą na winie z podkarpackiej winnicy, powędzanym żebrem wieprzowym w sosie z suszonych śliwek z pieczonymi ziemniakami, „Caldo verde” – to portugalska zupa na bazie ziemniaków, chorizo i jarmużu. 

W festiwalowym menu rzeszowskich restauracji będzie jeszcze paella z kurczakiem – z pieczoną papryką i chorizo, frijoles negros – zupa z czarnej fasoli z mielonym karczkiem, płatkami papryki i oregano oraz chicken bowl – grillowane udo z kurczaka, salsa paprykowa z oliwkami i ryż z kolendrą. 

Jeżeli nie będziecie mieli dość jedzenia, to zawsze można odwiedzić trwający do środy, do godz. 20:00 jarmark regionalny, na którym jest kilkudziesięciu wystawców z regionalnymi specjałami. Przy okazji można też kupić rękodzieło. 

Podczas Święta Paniagi na scenie przy fontannie multimedialnej wystąpi 5 zespołów ludowych: Zespół Pieśni i Tańca Bandoska, Zespół Pieśni i Tańca Hanka, Zespół Pieśni i Tańca Karpaty, Zespół Pieśni i Tańca Kompanija oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej Połoniny.

Zagrają także zespoły: Maramures (Rumunia), Karczmarze, Parnass Brass Band, Warusha. Oprócz rozmaitej muzyki i smakowitej kuchni pogranicza, będą liczne atrakcje i pokazy plenerowe. Przy ul. 3 Maja oraz fosie zamku Lubomirskich zobaczycie m.in. Pokaz Nowego Cyrku, Rzeszów Rockets, liczne animacje dla dzieci czy pokaz zabytkowych samochodów.

Na Rynku o godzinie 19:30, na finał wystąpi zespół The Queens of Soul – usłyszycie największe światowe przeboje Whitney Houston, Amy Winehouse czy Tiny Turner.

PROGRAM KARPACKIEJ MAJÓWKI 1-3 MAJA 2023

1-3 maja – Karpacki Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych – al. Lubomirskich, al. Pod Kasztanami

3 maja – Finał Karpackiej Majówki: Święto Paniagi oraz II edycja festiwalu Karpaty na Widelcu z udziałem Roberta Makłowicza – teren przy fontannie multimedialnej

PPROGRAM WYDARZEŃ 3 MAJA:

– 12.00 – Korowód kucharzy, dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych oraz zespołów pieśni i tańca.

FONTANNA MULTIMEDIALNA:

– 12.30 – Uroczyste otwarcie Święta Paniagi oraz festiwalu Karpaty na Widelcu z udziałem Roberta Makłowicza.

Prezentacje menu restauracji biorących udział w festiwalu Karpaty na Widelcu

– 13:00 Program artystyczny: Transylvania National Folk Ensemble (Rumunia), ZPiT Bandoska, Studencki ZPiT „Połoniny” Politechniki Rzeszowskiej, wokaliści MDK, ZDA Uśmiech.

– 15.00 – pokaz kulinarny Roberta Makłowicza

– 16.00 – koncert zespołu KARCZMARZE

Program artystyczny: ZPiTKompanija, wokaliści Rzeszowskiego Domu Kultury, ZPiTHanka

– 18.00 – koncert zespołu PARNAS BRASS BAND

PREZENTACJE WEWNĄTRZ BUDYNKÓW:

GALERIA r_z , ul. 3 Maja 16(12:00–18:00):

– I ty możesz zostać Paulem Gauguinem – niecodzienne warsztaty artystyczne dla każdego. Wstęp wolny.

GALERIA FOTOGRAFII MIASTA RZESZOWA, ul. 3 Maja 9 (10:00-18:00):

– Wystawa „W-WA” Arkadiusza Kubisiaka.

MUZEUM OKRĘGOWE W RZESZOWIE, ul. 3 Maja 19 (10:00-16:00):

– Wystawy stałe:

Galeria Rzemiosła Artystycznego

Galeria Malarstwa Polskiego

Odkopana przeszłość. Pradzieje Polski południowo-wschodniej

* Wystawa czasowa: Secesja – stylowa jedność sztuk

* 15.00 – Wernisaż wystawy pejzaży WiktoriiRozen.

KINO ZORZA:

– 17:00 Seans filmu „Kwiat wiśni i czerwona fasola” – sala widowiskowa kina Zorza. Bilet – 1 zł.

– 20:30 seans filmu „Księgarnia w Paryżu” – Ogródek kina Zorza. Bilet – 1 zł.

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE:

– Przed wejściem głównym – promocja szkoły 

– Wystawa poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi (w hallu szkoły)

– Prezentacja: Wirtualny spacer po szkole – sala 21

– Prezentacja: Wybitni nauczyciele i wychowankowie I LO – sala 22

– Prezentacja księgozbioru – biblioteka szkolna

– Możliwość wejścia na dziedzińce wewnętrzne szkoły, kamienie pamiątkowe, architektura szkoły 

– Spotkania z nauczycielami ILO

MUZEUM DOBRANOCEK, ul. Mickiewicza 13:

– 11:00 – 13:00– malowanie twarzy na wzór ulubionych postaci z dobranoceK

– 13:00 – „Na dzień dobry dobranocka”– zajęcia, na których będzie można poznać wyśmienitych, dobranockowych kucharzy, m.in. Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka z „Porwania Baltazara Gąbki” czy Kangurzycę z „Przygód Kubusia Puchatka” (ok. 60 min.) Na zajęcia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod nr.: 17 748 36 51. Koszt 6 zł/os

– 14:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem (ok. 30 min.)

– 9:00-17:00 – pokaz filmów animowanych w muzealnym kinie, m.in. przygody „Bolka i Lolka”, „Reksia” i wielu innych bohaterów

– Wystawa stała: „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”

– Wystawa czasowa: „Titka” – wystawa twórczości Teresy Puchowskiej – Sturlis

Więcej informacji: muzeumdobranocek.pl

RZESZOWSKIE PIWNICE, Rynek 26 (10:00-19:00):

– Ścieżka zwiedzania – „Obrazy Historii” – zwiedzanie indywidualne.

PREZENTACJE PLENEROWE:

FOSA ZAMKU LUBOMIRSKICH (12:30-18:00):

– Rzeszowskie Klasyki Nocą – prezentacja zabytkowych samochodów

– Strefa dla dzieci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej: Bajkowe koło fortuny – zabawa rodzinna; Smakowite opowieści w kamień zaklęte – warsztaty rękodzielnicze – malowanie na kamieniach; Kreatywny kociołek – kreatywne zabawy słowno-kulinarne dla małych i dużych; Śladami kuchni regionalnej – interaktywny quiz edukacyjny dotyczący regionalnej kuchni w aplikacji LearningApps.org; Warzywno-owocowe malowanie twarzy; Fotoramki – możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia; Gry wielkoformatowe – ZIQA FUN

– Podkarpacka Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów– jeźdźcy w mundurach20 Pułku Ułanów, ćwiczenia z szablą i lancą, wystawa eksponatów, patrole konne

– Rzeszów Rockets – pokazy pojedynków zawodników futbolu amerykańskiego, animacje dla dzieci

– Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka – Promocja Twierdzy Przemyśl oraz degustacja wyrobów z derenia

– Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie – plenerowe rysowanie

ULICA 3 MAJA (12:30–18:00):

– Kolbuszowskie Twowarzystwo Retrocyklistów – pokazy zabytkowych rowerów

– Plenerowa Ekspozycja BWA – plakaty archiwalnych i bieżących wystaw

– „Podkarpacka Historia” – prezentacja periodyku

– Kiermasz winyli Niezłej Sztuki

– Rzeszów Rockets – druzyna futbolu amerykańskiego

– Szczudlarze, postacie z bajek

– koncerty i prezentacje przy wieży Farnej (od godz. 13.30) – Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek, Dziewczęca Orkiestra Dęta Fanfara, Pokaz Nowego Cyrku, Mażoretki llusion, ZPiT Rzeszowianka, ZPiT Karpaty, Mażoretki Incanto, Akademia TańcaPrima,Akademia Tańca Jazzowego SensDance, koncert zespołu Parnas Brass Band,  Szkoła Tańca Street Life Rzeszówwokaliści Vocal Studio Dominika Kindrat, Taneczny Klub Sportowy Gasiek, Szkoła Tańca Sportowego Aksel, koncert zespołu Werusha

PARKING RARR (11.00-16.00):

– Motoserce: krwiobus, stanowisko DKMS, pokazy motocykli

SCENA NA RYNKU:

– 19.15 – podsumowanie Karpackiej Majówki z udziałem Roberta Makłowicza

– 19.30 – Koncert The Queens of Soul – muzyka Whitney Houston, AmyWinehouse, Tiny Turner

oprac. (ram, pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama