Zdjęcie: Magdalena Tobiasz-Dawidowicz

Od 13 lutego Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce otworzy nową ekspozycję – „Zabawki Edukacyjne – Mali Odkrywcy”. Ma zachęcać dzieci do odkrywania, eksplorowania i uczenia się, jednocześnie bawiąc i fascynując.

Małgorzata Tobiasz-Dawidowicz z PCN Łukasiewicz wyjaśnia, że wystawa powstała dla dzieci w wieku od 3 lat. To właśnie wtedy dzieci są najbardziej ciekawe świata – poznają przyrodę, rozwijają zdolności matematyczne, uczą się klasyfikowania, szeregowania, tworzenia zbiorów i podzbiorów, sortowania, układania.

W tym wieku kształtuje się też mowa. Dzieci uczą się budowania dialogu, konstruowania zdań, zadawania pytań. Szybkiemu rozwojowi intelektualnemu, towarzyszy rozwój ruchowy, zarówno dużej, jak i małej motoryki. Maluchy poznają schemat własnego ciała, uczą się równowagi zarówno statycznej, jak i dynamicznej.

– Nie może więc na wystawie dedykowanej tej grupie wiekowej, zabraknąć stanowisk nastawionych na zadania ruchowe. Koncepcja wystawy skupia się na wspieraniu rozwoju wszystkich wymienionych kompetencji – mówi Magdalena Tobiasz-Dawidowicz.

„Łukasiewicz”, by wypromować nową ekspozycję, rozdał 100 biletów dla dwóch rzeszowskich przedszkoli (nr 42 i 11) oraz przedszkolom w Budach Głogowskich w Rogoźnicy. 13 lutego przewidziane są atrakcje, konkursy oraz edukacyjna zabawa dla przedszkolaków. Dodatkowo, dzieci zwiedzą całą Strefę Ekspozycji Wewnętrznej PCN. 

Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 12:30. Po tym czasie, nowa ekspozycja zostanie udostępniona wszystkim zwiedzającym – od godz. 13:00.

Co czeka na najmłodszych?

Zdjęcie: Magdalena Tobiasz-Dawidowicz

Jakie czekają odkrycia i przygody na „Małych Odkrywców”? Na początek „Ptasie Radio” przenosi najmłodszych w magiczny świat natury, gdzie, dzięki inspiracji wierszem Juliana Tuwima, dzieci mogą słuchać i rozpoznawać odgłosy ptaków. To nie tylko zabawa, ale
okazja do poznania różnorodności przyrody i zachowań ptaków. 

W krainie lotnictwa i kosmosu, młodzi odkrywcy zgłębią tajemnice lotu i aerodynamiki. „Rakiety”, gdzie dzieci uczą się o zasadach działania rakiet napędzanych sprężonym powietrzem, oraz „Jak Unosi się Balon?”, demonstrujący zasady termodynamiki i unoszenia się balonów na gorącym powietrzu, to okazja do zrozumienia podstawowych zasad fizyki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Balast za Burtę” to kolejny interaktywny eksponat, który wciąga młodych odkrywców w świat fizyki, pokazując, jak balast wpływa na zdolność unoszenia się balonu. – To przystępna i fascynująca lekcja zasad grawitacji. Przechodząc do „Jakie to Drzewo?”, dzieci mają szansę na odkrywanie świata botaniki – wyjaśnia Magdalena Tobiasz-Dawidowicz.

W tej interaktywnej piaskownicy uczą się identyfikować różne gatunki drzew. „Chmurkowa Fabryka” nie tylko zapewnia wizualne spektakle, ale też doświadczenia. Eksponat, pokazując jak powietrze i para wodna tworzą chmury, inspiruje dzieci do poznawania zjawisk atmosferycznych i zrozumienia podstawowych zjawisk fizycznych w pogodzie.

– Jest to idealne połączenie nauki, zabawy i ciekawości – twierdzi Tobiasz-Dawidowicz.

Zdjęcie: Magdalena Tobiasz-Dawidowicz

Kolejnym przystankiem na tej edukacyjnej podróży jest „Jak Działa Komputer?”. Przez zabawę i interakcję dzieci uczą się podstaw informatyki, odkrywając tajniki komputerów i bramek logicznych.

Na koniec, w sekcjach „Podniebna Przygoda” i „Pracownia Samolotów”, młodzi entuzjaści lotnictwa mają okazję uczyć się podstaw aerodynamiki, budować modele papierowych samolotów i przetestować swoje konstrukcje. To nie tylko inspiracja do nauki o lotnictwie, ale również rozwój umiejętności manualnych i kreatywnego myślenia.

Wystawa „Zabawki Edukacyjne – Mali Odkrywcy” ma zachęcać dzieci od 3. roku życia do odkrywania, eksplorowania i uczenia się, jednocześnie bawiąc i fascynując.

Zdjęcie: Magdalena Tobiasz-Dawidowicz

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama