Zdjęcie: Stowarzyszenie Rajsze

W niedzielę, 30 października, na Placu Ofiar Getta i cmentarzu żydowskim przy ul. Dołowej, zapłoną znicze. Stowarzyszenie Rajsze chce w ten sposób uczcić pamięć dawnych mieszkańców Rzeszowa.

– Zgodnie z tradycją, początkiem listopada w Polsce odwiedza się groby zmarłych. W tym roku chcemy również zapalić światło pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie, aby wspomnieć naszych dawnych sąsiadów – informuje Marta Wójcik ze Stowarzyszenia Rajsze i zaprasza do udziału.

Znicze zapłoną w niedzielę, 30 października, przed Kamieniem Pamięci na Placu Ofiar Getta, następnie (po godz. 14:00) będzie przemarsz na cmentarz przy ul. Dołowej.  – Tam opowiemy o zwyczajach pogrzebowych obowiązujących w judaizmie – dodaje Marta Wójcik.

 – Na cmentarzu przy ul. Dołowej przyda się solidne obuwie, a mężczyźni powinni mieć nakrycie głowy – radzą organizatorzy.

Tam, gdzie dziś jest park i Plac Ofiar Getta, kiedyś był jeden z trzech żydowskich cmentarzy. Powstał w drugiej połowie XVII wieku i funkcjonował do połowy XIX wieku. Zajmował 2 ha. Ostatni pochówek odbył się podczas I wojny światowej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W połowie XIX wieku, na polecenie władz austriackich, przez środek cmentarza przeprowadzono drogę (dziś jest to ulica Sobieskiego). Z kolei w 1939 roku hitlerowcy nakazali Żydom wyciąć drzewa i usunąć nagrobki.

Tak powstał duży i pusty plac, który w 1942 roku służył jako miejsce zbiórek ludności żydowskiej przed transportem do miejsc zagłady. W południowo-wschodnim rogu parku, blisko Synagogi Staromiejskiej, stoi teraz głaz z tablicą przypominającą tamte wydarzenia. 

Kirkut między aleją Rejtana a ulicą Dołową powstał w połowie XIX wieku. Zajmuje ponad 2,5 ha. W czasie II wojny światowej zabijano i grzebano tam Żydów z rzeszowskiego getta. Do dziś przetrwały 754 macewy, w większości bezładnie porzucone i zarośnięte roślinnością.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama