Zdjęcie: Pixabay

Na osiedlu Zwięczyca ma powstać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Trzeci w Rzeszowie. Ze ścieżką edukacyjną i punktem renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni zgodzili się na przejęcie terenu, na którym ma powstać nowy PSZOK. To dwie działki o powierzchni prawie 2,5 ha, w rejonie ul. Żołnierzy 9. Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19.

Nieruchomości są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je dostać za darmo. Po decyzji radnych może rozpocząć procedurę.

Po co PSZOK w zachodniej części Rzeszowa? – Mieszkańcy takich osiedli jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity, nie będą już musieli jeździć do punktów na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na sfinansowanie inwestycji Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej planuje zdobyć dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny będzie mógł naprawić i zabrać do domu – wyjaśnia Kaźmierczak.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Obecnie w Rzeszowie działają dwa punkty selektywnej zbiórki, przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmują około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać do kubłów na osiedlach, m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby.

Dużą część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. – Wykorzystujemy je do produkcji kompostu – mówi Sławomir Progorowicz, prezes MPGK. Z pozostałych odpadów odzyskiwane są surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia, trafia do spalarni.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama