Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, jednostka organizacyjna Powiatu Rzeszowskiego, jest miejscem, gdzie kładzie się nacisk na wszechstronny rozwój. Dzięki bogatej ofercie, licznym stażom zagranicznym i profesjonalnemu wyposażeniu jest miejscem w którym kształci się przyszłych specjalistów.

Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie – bogactwo wyboru

W swojej ofercie posiada kierunki kształcenia, będące unikatowymi zarówno w skali województwa podkarpackiego, jak i całego kraju.

Kształci się tu w takich zawodach jak: technik usług fryzjerskich, technik weterynarii, technik geodeta, technik budownictwa, technik inżynierii środowiska, technik hodowca koni, liceum ogólnokształcące pożarnicze, liceum ogólnokształcące jeździeckie, technik architektury krajobrazu, a także technik żywienia i usług gastronomicznych.

Zdjęcie: Zajęcia w Technikum Weterynarii w Trzcianie

W ramach branżowej szkoły I stopnia placówka oferuje następujące kierunki: kucharz, fryzjer, betoniarz-zbrojarz. Oferta edukacyjna szkoły obejmuje także bezpłatną Zaoczną Szkołę Policealną dla dorosłych na kierunkach: technik weterynarii, technik usług kosmetycznych, technik geodeta, technik bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wychodząc poza mury szkoły

Nowoczesna szkoła zawodowa musi dostosować metody nauczania do wymogów rynku pracy. Ogromna część inicjatyw podejmowanych przez ZST-W w Trzcianie ukierunkowana jest na wspieranie młodzieży w dążeniu do osiągnięcia mistrzostwa w wybranym zawodzie. Od 15 lat realizuje się tu praktyki i staże zagraniczne, dzięki którym uczniowie mogą utrwalić zdobytą w toku edukacji wiedzę, ale też sprawdzić ją w praktyce i nabyć doświadczenia zawodowego na europejskich rynkach pracy.

Szkoła w Trzcianie znalazła się w gronie instytucji akredytowanych w ramach programu Erasmus+ otrzymując akredytację Erasmusa w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego na okres 2022-2027. Wyjazdy na zagraniczny staż zawodowy to szansa na połączenie pracy z możliwością poznania nowego kraju, jego kultury i mieszkańców. W dotychczasowej historii szkoły, jej uczniowie w ramach staży mieli okazję zwiedzić Wielką Brytanię, Belgię, Irlandię, Szwecję, Niemcy, Rumunię, Turcję, Włochy, Portugalię oraz Hiszpanię.

Doświadczenie w zawodzie ma kluczowe znaczenie, jeżeli zależy nam na samorealizacji i zdobyciu atrakcyjnej oferty pracy. ZST-W w Trzcianie umożliwia uczniom doskonalenie zawodowe zarówno na lekcjach praktycznych, jak i na dodatkowych zajęciach kwalifikacyjnych, które dostępne są dla każdego kierunku kształcenia. Dla uatrakcyjnienia procesu dydaktycznego szkoła organizuje kursy doszkalające.

Inwestycja jakiej nie ma nikt inny

Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnego w Trzcianie przyciąga miłośników koni z całej Polski. Dlaczego tak się dzieje? To wszystko dzięki doskonale przygotowanej infrastrukturze.

Zdjęcie: zajęcia w Liceum Ogólnokształcącym o profilu jeździeckim

Na terenie szkoły znajduje się przestronna kryta ujeżdżalnia z parkurem zewnętrznym oraz nowoczesna stajnia dla koni wyposażona w urządzenia, dzięki którym zarówno zwierzęta, jak i pracujący z nimi ludzie przebywają w komfortowych warunkach. Obiekt posiada wygodne boksy, ale też stanowisko czyszczenia, myjkę, a nawet solarium dla koni. Standardy, jakie spełnia baza dydaktyczna szkoły, pozwoliły uzyskać Certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego, dzięki któremu szkoła może nie tylko uczyć jeździectwa, ale również organizować dodatkowe kursy i przeprowadzać egzaminy poszerzające kwalifikacje swoich uczniów.

Zdjęcie: zajęcia w Liceum Ogólnokształcącym o profilu jeździeckim

W tych wybudowanych przez Powiat Rzeszowski obiektach odbywają się również zajęcia z hipoterapii dla niepełnosprawnych dzieci i wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mrowli, będącego jednostką organizacyjną Powiatu Rzeszowskiego. Warto wspomnieć również, iż Powiat Rzeszowski, jako Inwestor został w 2016 roku uhonorowany nagrodą II stopnia w konkursie „Budowa Roku 2015” właśnie za ten innowacyjny maneż.

Jak kształcić, to profesjonalnie

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o profilu pożarniczym przechodzą kompleksowe przeszkolenie niezbędne do podejmowania działań w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Najaktualniejszą wiedzę z zakresu ratownictwa pozyskują na zajęciach praktycznych odbywających się m. in. na terenie Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Zdjęcie : materiały Liceum Pożarniczego w Trzcianie

Do pracy w przyszłym zawodzie przygotowują się tu również uczniowie w szkolnych pracowniach w Technikum Usług Fryzjerskich. W ostatnim czasie pojawiło się wiele profesjonalnych akcesoriów fryzjerskich, dzięki którym praca w branży beauty jest nie tylko łatwiejsza, ale również bardziej komfortowa dla klienta. Wiele z tych nowości znajduje się na wyposażeniu „salonu piękności” w ZST-W, aby absolwenci Technikum Usług Fryzjerskich byli obeznani z narzędziami do kompleksowej pielęgnacji włosów. Adepci sztuki fryzjerskiej dysponują więc sprzętem, którego nie powstydziłoby się prestiżowe studio urody.

Zdjęcie: zajęcia w Technikum Usług Fryzjerskich

Zajęcia w placówce w Trzcianie odbywają się w dwóch pracowniach gastronomicznych, wyposażonych w profesjonalny sprzęt gastronomiczny, umożliwiający rozwijanie umiejętności zawodowych. Te „Pracownie smaku” – jak potocznie nazywane są przez uczniów, nieustannie podążają za panującymi i nadchodzącymi trendami kulinarnymi.

Zdjęcie: zajęcia w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

Młodzież kształcąca się na kierunku: technik żywienia i usług gastronomicznych w ramach programów unijnych odbywa praktyki w nowoczesnych, doskonale wyposażonych restauracjach i hotelach, gdzie mają możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych, a dodatkowo mogą poznać kuchnie świata, tradycje, zwyczaje i kulturę innych krajów.

Zdjęcie: zajęcia w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie – www.zstw.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu, promującego szkołę:

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama