Zdjęcie: Materiały WWF Polska
Reklama

Aktorzy i „zwierzęta” będą w piątek i sobotę bić na alarm, aby uratować Puszczę Karpacką przed zniszczeniem. Do podpisania petycji w sprawie obrony „Serca Karpat” w Rzeszowie zachęcać będą Grażyna Wolszczak, Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Leszek Lichota i Antoni Pawlicki.

Rzeszów będzie bić na alarm, aby uratować najcenniejsze obszary Puszczy Karpackiej – lasy o cechach naturalnych, gdzie dominują siły przyrody, a jodły, buki i jawory osiągają wiek nawet 300 lat. Organizatorem akcji jest Fundacja WWF Polska oraz Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze. Celem wydarzenia jest przyspieszenie prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego.

– Podczas marcowej kampanii „Godzina dla Ziemi WWF” chcemy uzyskać poparcie dla tej idei ok. 200 tysięcy ludzi w Polsce. Do tej pory, na stronie SerceKarpat.pl zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów. Mam nadzieję, że zbierzemy kolejne 100 tys. i tak silny głos społeczny zostanie w końcu usłyszany – wyjaśnia Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska.

– Chcemy ocalić najcenniejsze fragmenty karpackiej przyrody dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nie chcemy, aby były one wycinane jak zwykłe lasy gospodarcze – dodaje.

Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich. To jedyne z niewielu miejsce w Polsce, będące ostoją charyzmatycznych drapieżników takich jak niedźwiedź, wilk, ryś i żbik. 

W związku z akcją w Rzeszowie pojawią się mieszkańcy Serca Karpat – ambasadorzy Puszczy Karpackiej: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik oraz gwiazdy, którzy w piątek (16 marca) o godz. 14:00 odwiedzą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie. A w sobotę (17 marca) o 12:00 na rzeszowskim Rynku będą bić na alarm na bębnach i zachęcać do podpisania petycji o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

– Zapraszamy mieszkańców Rzeszowa, aby przyszli z własnymi bębnami lub samodzielnie wykonanymi instrumentami, na których wspólnie będziemy bić na alarm dla Puszczy Karpackiej. Najciekawsze instrumenty zostaną nagrodzone przez Fundację WWF nagrodami niespodziankami – zachęca Olga Walentynowicz z Fundacji WWF Polska.

Z kolei o godz. 15:30 do podpisania petycji będą zachęcać w Filharmonii Podkarpackiej gwiazdy srebrnego ekranu: Grażyna Wolszczak, Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Leszek Lichota oraz Antoni Pawlicki.

Zdjęcie: Materiały WWF Polska

Dlaczego warto podpisać petycję? Bo region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie, a co za tym idzie przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę. Znajduje się tam prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych.

Na terenie Puszczy Karpackiej znajduje się także 151 gatunków ptaków, a wśród nich orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny oraz podobnie jak w Puszczy Białowieskiej, wszystkie występujące w Polsce gatunki dzięciołów.

– Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana – twierdzi wyjaśnia Olga Walentynowicz.

Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m sześciennych drzew, z tego ponad 60 proc. (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha). – Nie dopuśćmy do drugiej Białowieży! – apelują organizatorzy akcji. 

24 marca (sobota) odbędzie się również akcja „Godzina dla Ziemi WWF ” pod hasłem „Ratujmy Serce Karpat”. Rozpocznie się o godz. 20:30 i będzie polegać na zgaszeniu światła na symboliczną godzinę. Rzeszów również będzie brał udział w tej akcji. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama