Zdjęcie: Materiały prywatne
Reklama

„Budząca się świadomość ekologiczna w dzieciach, przyczynia się do budowania lepszej przyszłości naszej planety i jej mieszkańców” – uważają licealiści z II LO w Rzeszowie, którzy zrealizowali ekologiczny projekt „Chloroplastic”.

Pięcioro uczniów II Liceum Ogólnokształcącego – Justyna Rochecka, Łucja Borkowska, Gabriela Inglot, Julianna Wisz i Michał Wasilewski – postanowiło, że zaangażuje się w olimpiadę “Zwolnieni z Teorii”, której celem jest rozwijanie swoich umiejętności związanych z zarządzeniem projektami i marketingiem. Każdy finalista, po zakończeniu olimpiady, otrzymuje międzynarodowy certyfikat. 

Aby wziąć dział w “Zwolnionych z Teorii’ młodzi muszą zgłosić się z jakimś projektem, który chcieliby zrealizować. Rzeszowianie postawili na tematykę związaną z ekologią. Wierzą, że “budząca się świadomość ekologiczna w dzieciach, przyczynia się do budowania lepszej przyszłości naszej planety i jej mieszkańców”

Poza tym, licealiści uczą się w klasie o profilu  biologiczno-chemiczno-matematycznym, więc z tematami związanymi z ochroną środowiska są za pan brat. Do działań proekologicznych zainspirowały ich zanieczyszczenia wokół nas  – odpady w rowach, lasach, smog, brak segregacji odpadów.

– Uznaliśmy, że to najwyższy moment, aby zdobywaną przez nas wiedzę wykorzystać w praktyce. Zainspirowało nas także Milenijne Cele Rozwoju ONZ. I tak powstał projekt „Chloroplastic”, od ponad dwóch miesięcy udowadniamy mieszkańcom Rzeszowa i okolic, że ochrona środowiska zależy od każdego z nas z osobna, by służyć całemu społeczeństwu – mówi Justyna Rochecka, uczennica II LO.

Młodzi rzeszowianie od lutego prowadzą warsztaty ekologiczne w szkołach podstawowych na terenie Rzeszowa i okolic. Zajęcia podzielone są na dwa segmenty: pogadanka i zabawy w grupach w klasach młodszych oraz pokazy chemiczne procesów przyczyniających się do degradacji środowiska w klasach starszych.

– Podstawą naszej pracy jest pokazanie dzieciom, że dbanie o przyrodę jest prostsze niż się wydaje, że wystarczy chociażby zakręcać kran podczas mycia zębów lub gasić światło po wyjściu z pomieszczenia – wyjaśnia Justyna Rochecka.

Młodzież z II LO przed feriami zorganizowała także eko-bal karnawałowy dla najmłodszych. Wzięło w nim udział 10 szkół podstawowych i ponad 200 uczniów. Dzieci miały okazję poprzez zabawę (quizy, zabawy ruchowe, np. segregacja odpadów na czas), dowiedzieć się, jak skutecznie dbać o środowisko. 

Piątka licealistów w swojej szkole 21 marca zorganizowała także obchody pierwszego dnia wiosny. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na zielono – symbolicznie wyrażając w ten sposób szacunek dla natury. Dzień później w II LO zorganizowano obchody Światowego Dnia Wody.

– Nasi koledzy i koleżanki mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej o problemach związanych z dostępem do wody na świecie – mówi Justyna Rochecka. Projekt „Chloroplastic” będzie realizowany do końca marca. Licealiści zapowiedzieli, że w przyszłym roku można się spodziewać drugiej edycji tego przedsięwzięcia.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.