Facebook zablokował konto nacjonalistów z Narodowego Rzeszowa

23
Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Nacjonaliści z Narodowego Rzeszowa wylewają żale w internecie, że Facebook zablokował im konto. Aż dziwne, że dopiero teraz.

O zablokowaniu konta Narodowego Rzeszowa na Facebooku poinformowali sami jego działacze na… nowym koncie. Być może ono też długo nie przetrwa, gdy Facebook zorientuje, że również i tam trzeba będzie przerwać tolerowanie mowy nienawiści, czy rasistowskich lub ksenofobicznych materiałów. 

Nacjonaliści z Narodowego Rzeszowa wylewają żale, że Facebook zablokował im poprzedni profil, który budowali od sześciu lat. „Sytuacja niezrozumiała i krzywdząca” – uważają narodowcy. „Ale nie ma co rozpaczać – rozpoczynamy od nowa” – zapowiedzieli. 

Na Twitterze dodali: „Profil na fb usunięty i bardzo wątpliwe, że kiedykolwiek wrócimy do poprzedniego zasięgu. To jednak tylko drobny wycinek rzeczywistości. Zatem maszerujemy dalej”.

I swoich sympatyków nacjonaliści namawiają, by „lajkowali” nowy profil na Facebooku, bo potrzebują rozgłosu na temat zbliżającego się Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), który organizowali co roku od wielu lat w Rzeszowie. 

Jeden z naszych Czytelników w komentarzu napisał, że powodem zablokowania przez Facebook profilu Narodowego Rzeszowa był post z 2015 roku, w którym reklamowano sprzedaż płyt w sklepie „Powstaniec”. Cały zysk przeznaczono na pomoc dla Polakom na Kresach. Ten powód blokady profilu w niedzielę potwierdził na swoim Twitterze także NR. 

„To natomiast nasza zbrodnia – jedno ze wspomnianych zdjęć, w których dopatrzono się … no właśnie, czego?!” – napisali nacjonaliści i dołączyli poniższe zdjęcie. 

 

Narodowy Rzeszów to marginalne, aczkolwiek krzykliwe środowisko nacjonalistów powiązane z szalikowcami Resovii Rzeszów. O sobie piszą, że są „nieformalną grupą młodych ludzi, którzy są zainteresowani lokalną działalnością patriotyczną”.

„Naszym celem jest zaprzeczenie głosom mówiącym, iż takie pojęcia jak naród i tradycja są przeżytkiem w dzisiejszym świecie. To właśnie w nich upatrujemy antidotum na postępujący rozkład i degrengoladę cywilizacji europejskiej” – piszą o sobie nacjonaliści. 

Oprócz organizowania Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Narodowy Rzeszów włączał się w manifestacje przeciwko uchodźcom, narodowcy organizowali też marsze upamiętniające ofiary stanu wojennego, czy rzezi wołyńskiej, a nawet maszerowali przeciwko świętu Halloween. 

Nacjonalistów z NR wspiera dość często rzeszowski poseł PiS Wojciech Buczak, który wielokrotnie uczestniczył w organizowanych przez nich przedsięwzięciach. NR brata się również z neofaszystowskim Obozem Narodowym-Radykalnym, czy Młodzieżą Wszechpolską.

To nie pierwszy przypadek, gdy Facebook za „mowę nienawiści” zablokował konta polskich nacjonalistów. W 2016 roku zablokował stronę Marszu Niepodległości, a także profile ONR, Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

 
Reklama

23 KOMENTARZE

 1. Nacjonaliści nasi rzeszowscy nakreślili mapę Polski, której kontury nijak się mają do rzeczywistości. Ktoś się pewnie poczuł urażony nawoływaniem do „odebrania kresów” i na tym zeszła cała historyja. Zachowanie zupełnie jak niemieckiego ziomkowstwa wobec Polski. Jeśli taki był motyw, to popieram działanie fb.

 2. Bo oczywiście każdy szanujący się mieszkaniec Polski powinien obligatoryjnie kochać Halloween i brzydzić się mówieniem o ofiarach stanu wojennego. Weźcie nie osłabiajcie mnie, Państwo spod „lewej gwiazdy”. Co według Was jest patriotyzmem? I na czym według Was ma polegać wolność słowa, myśli i poglądów?

 3. Proponuję zapoznać się z definicją słowa nacjonalizm-może być Wikipedia więcej się dzisiaj nie wymaga…..
  Razi kiedy to słowo używane jest dzisiaj w kontekście negatywnym tak samo jak narodowiec.
  Proszę również o zapoznanie się ze słowem faszysta oraz nazista.

 4. Nawet nie wiedziałem, że w Rzeszowie istnieje taka organizacja bo nie używam fb, no nic chłopaki mają nowego zwolennika we mnie – dzięki za info,

 5. Jak widać po komentarzach prawiczki umysłowe znowu wielce zdziwione stronniczością autora artykułu. Ciekaw jestem gdzie byli i co czytali przez wszystkie lata swojego życia, skoro dopiero teraz zauważyli, że nie ma czegoś takiego jak bezstronne „dziennikarstwo” – jest tylko propartyjna propaganda mająca na celu manipulację i/lub antagonizowanie społeczeństwa.
  Dla przykładu prawicowy portal tzw. „niezależna” (sic!) – zero bezstronności, 100% propagandy z tą różnicą, że tam nie zostanie opublikowany żaden komentarz odbiegający „na lewo” od światopoglądu moderatora, więc cieszcie się (prawaki), że tutaj przynajmniej cenzura komentarzy nie obowiązuje.

 6. Warto przypomnieć „naczelnemu” o zasadach etyki dziennikarskiej tj:
  – dążenie do prawdy
  – bezstronność i uczciwość
  – szacunek dla prywatności innych; niezależność od grup interesów,
  – poszanowanie prawa oraz respektowanie dobrych obyczajów.
  A czytelnikom o tym że ten „pan” jest skazany prawomocnym wyrokiem sądu za oszczerstwa i pisanie nieprawdy. Natomiast na Facebooku „lubi” federacje anarchistyczną.

 7. Fajny poziom dziennikarstwa.

  „Nacjonaliści z Narodowego Rzeszowa wylewają żale w internecie, że Facebook zablokował im konto. Aż dziwne, że dopiero teraz.”

  Słowa – „Aż dziwne, że dopiero teraz” zdradzają że ten co pisze nie powinien nazywać się dziennikarzem. Gdzie bezstronność w podawaniu informacji? Człowieku stajesz po jednej ze stron. Gdy będą topielca wyciągać z Wisłoka też będziesz pisał że pewnie pijany i sam sobie winny?

 8. rzeszow-news to marginalne, aczkolwiek krzykliwe środowisko, które brata się z neofaszystowskim kodem propagując mowę nienawiści czcząc bliżej nieokreślonych sześciu króli, z których jeden (jak mawiał wasz ulubieniec poseł – pożal się Boże – Szłapka) zwie się belzebubem.
  Portal ów oprócz organizowania marszu czarnych parasoli, włączał się w manifestacje w obronie stalinowskich sądów a także wspiera przyjmowanie emigrantów. Święto halloween chcą uznać za święto narodowe a marsze upamiętniające ofiary stanu wojennego, czy rzezi wołyńskiej, mają być zakazane.
  Zablokować konto r-s ! Ech…zapomniałem – lewacki szajsbuk – nie da się (przynajmniej na razie).

 9. Dziękuję za informację o ruchu, już się zapisałem do nowej grupy na FB, a artykuł widać, że pisany przez stronnicze lewackie źródło.

  PS. Kiedy chcesz napisać hejtujacy artykuł a w efekcie otrzymujesz odwrotny rezultat. Hahahahaha

 10. I tak wiadomo że to głównie lewaki i potomkowie ubecji używają mowy nienawiści, ale najciemniej pod latarnią.
  Streżyńska się tym nie zajmowała, może po zmianie Minister się to zmieni – zarówno wezmą się za kłamstwa i hejt, jak i lewacką cenzurę pejsbuka i innych „suwerennych” medialnych bagien.

  • Gdyby to zj*bane państwo wzięło sie za pejsbuka (co jest raczej niewykonalne) to tendencje cenzorskie odwróciłyby się o 180 stopni i nie byłoby tam miejsca na inną wizję świata niż narodowo-katolicko-socjalistyczno-etatystyczna

 11. A redaktor Kobiałka miał wielki ból d… z powodu Narodowego Rzeszowa, ale teraz jest szczęśliwy i musiał o tym donieść na swoim portalu.

 12. „a nawet maszerowali przeciwko świętu Halloween”
  I po takim marszu zostali uznani za największych wrogów przez nasz ukochany portal!

  • Lewaki mogą sobie organizować marsze fanów analnych igraszek i innych bab z kutasami a i uważają że tylko oni mają prawo do manifestowania swoich poglądów a jak ktoś się ośmieli mieć konserwatywne poglądy to od razu jest nazywany nazistą czy innym bandytą 😉 #problemyXXIwieku

  • Tia, marsz ku pamięci ofiar stanu wojennego to też nie lada przegięcie co nie? Coraz mniej wierzę w to, że świat zachowa jako taką normalność i jasność widzenia…

 13. Nie napisaliście czy naruszyli jakieś przepisy prawne, czy tylko regulamin prywatnej firmy FB.
  Nie po drodze mi z żadnymi skrajnościami. Ani z prawej, ani z lewej strony. Ale jeżeli ktokolwiek działa w granicach prawa, to niech sobie działa. Polska jest wolnym krajem.

  • W demokracji to już tak jest od paru lat, że jedyne słuszne poglądy to lewackie poglądy i prawo jest tylko po to by służyć tylko i wyłącznie jednej stronie. Oskarżony o molestowanie Harvey jak powiedział, że jest niewinny do momentu udowodnienia mu winy gdyż tak stanowi konstytucja to jęk antif i podobnych skrajności to sięgnął niespotykanego wcześniej poziomu.

   PS Mister Kobiałka dziękuję za reklamę środowiska do którego się z pewnością przyłącze gdyż wcześniej nawet nie wiedziałem że takowe istnieje. Dziękuję towarzyszu.

Comments are closed.