Wnętrze jednego z najstarszych zabytkowych kościołów w Rzeszowie odnowione [ZDJĘCIA]

7
Reklama

– Każdy, kto wchodzi teraz do środka od razu się uśmiecha – mówi ks. Bohdan Kryk, proboszcz Kościoła św. Trójcy w Rzeszowie. Jedna z najstarszych zabytkowych świątyń w mieście została w środku odnowiona.

 

Kościół św. Trójcy w Rzeszowie przy ul. Targowej od 2012 roku jest siedzibą Parafii Greckokatolickiej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. To wtedy rzeszowska kuria diecezjalna przekazała zabytkowy kościół wspólnocie grekokatolickiej.

Ks. Bohdan Kryk, proboszcz kościoła, wraz z ks. Krzysztofem Balem, kapelanem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, w listopadzie 2017 r. zorganizowali zbiórki wśród swoich wiernych na potrzeby pomalowania świątyni. 

– To był duży wysiłek finansowy dla wiernych parafii greckokatolickiej, których wspólnota liczy ok. 30 osób. Bez ich wsparcia oraz wkładu wiernych kościoła rzymskokatolickiego nie udałoby się odświeżyć interieru świątyni. Dziś wygląda ona przepięknie, dosłownie lśni. Każdy, kto wchodzi teraz do środka, od razu się uśmiecha – mówi ks. Bohdan Kryk. 

I cytuje dewizę naszego miasta „Concordia res parvae crescunt” (Zgodą małe rzeczy rosną), która jego zdaniem doskonale wpisuje się w charakter przedsięwzięcia. 

– Zgoda, wzajemne poznawanie się, zrozumienie są bardzo potrzebne ażebyśmy mogli razem budować nasze lepsze jutro. Wszyscy bez wyjątku podążamy w stronę zbawienia –  wieczności, chociaż modlimy się w innych językach i tradycjach, które wbrew pozorom są do siebie tak bardzo podobne – podkreśla ks. Kryk. 

Z powodu pogody, prac nie udało się przeprowadzić w 2017 roku, dlatego przełożono je na wiosnę br. Długo oczekiwane malowanie wnętrza zabytkowego Kościoła św. Trójcy w Rzeszowie przeprowadzono w dniach 7-12 maja br. 

Z pomocą Bartosza Podubnego, zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków, oraz Aleksandry Wąsowicz-Duch, dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni w Rzeszowie, udało się również usunąć z terenu przykościelnego cmentarza drzewo wrastające w fundamenty cerkwi. Planowane są też kolejne prace, które mają poprawić stan świątyni i jej wyposażenia.

W najbliższą niedzielę (20 maja) o godz. 10:00 zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich ofiarodawców. 

Kościół św. Trójcy jest jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej Rzeszowa datowanym na 1787 rok. Drzwi świątyni są otwarte dla przechodniów praktycznie przez cały dzień. Na modlitwę wstępują tu dziesiątki ludzi. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc kościół, to pieniądze może wpłacać na konto: 58 1940 1076 3023 4741 0000 0000.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. i tu taka ogólna konstatacja, że na zdjęciach to ten kościół to tak jakby urósł w oczach, a to taki maluteńki kościółeczek i ta współczesna technika z tym i obiektywami z pokrętką i pokrętłem to sprawia wrażenie złudzenia optycznego, bo jak tu zrobić utrwalenie rzeczywistości na takiej malutkiej przestrzeni i jakby tak jeszcze raz te zdjęcia zrobić i czasem zapominamy o tym całym bagażu technicznym, który daje obraz całości, ale zniekształca ogólne wrażenie

  2. Tak w ogóle, to nie wiadomo dlaczego oddano grekokatolikom właśnie ten kościół. Przecież na Zalesiu jest dawna cerkiew grekokatolicka, w 1945 roku zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Obok cerkwi są nagrobki księży grekokatolickich, na pobliskim cmentarzu są pochowani wierni tego obrządku. Trzeba było oddać grekokatolikom ich własność. Dlaczego zrobiono inaczej?

  3. Według mojej wiedzy kościół farny jest kilkaset lat starszy (XV wiek). Zespół Pijarów też jest starszy (XVII wiek). Zespół Bernardyński też jest starszy (także XVII wiek). Skąd informacja, że XVIII-wieczny kościół św. Trójcy jest najstarszym kościołem w Rzeszowie???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ