Reklama

Prof. Jan Winiecki zajmuje 2. miejsce, a prof. Tomasz Mickiewicz 5. z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w rankingu najczęściej cytowanych naukowców.

[Not a valid template]

 

Akademia Leona Koźmińskiego przygotowała zestawienie dorobku polskich ekonomistów liczących się w świecie nauki.

Prof. Jan Winiecki znalazł się na 2 miejscu zestawienia, tuż za prof. Grzegorzem Kołodko. Wyprzedził kolejno profesorów: Andrzeja Koźmińskiego i Krzysztofa Obłója. Prof. Tomasz Mickiewicz z WSIiZ zajmuje 5 lokatę. Na 6 miejscu znalazł się prof. Leszek Balcerowicz.

– Zestawienie dorobku polskich ekonomistów bierze pod uwagę liczbę cytowań – tzn. ile razy publikacje danego naukowca były wykorzystywane przez innych specjalistów. Drugim czynnikiem uwzględnionym w rankingu jest indeks h (Hirscha), który na świecie uważany jest za najbardziej miarodajny wskaźnik dokonań i dorobku naukowca, wskazuje wagę i znaczenie prac naukowych autora – wyjaśnia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wynik bardzo rzadki w Polsce!

Prof. Jan Winiecki ma indeks h=25, z liczbą cytowań 2344. 3562 cytowania i indeks h=27 ma prof. Grzegorz Kołodko, który zajmuje 1 miejsce w zestawieniu. Jak podkreślają autorzy raportu, indeks Hirscha na poziomie 25 jest bardzo rzadki w Polsce, więc jego osiągnięcie oznacza miejsce w światowej czołówce.

Prof. Tomasz Mickiewicz był cytowany 1570 razy a jego indeks h wynosi 21. Wyprzedził prof. Leszka Balcerowicza, którego indeks h=20 i ma 2890 cytowań. Naukowcy z takim dorobkiem również cieszą się dużym autorytetem w świecie nauki.

– Miejsce ekonomistów WSIiZ w światowej czołówce to bardzo dobra informacja zwłaszcza dla studentów ekonomii oraz finansów i rachunkowości, a także kandydatów na studia do naszej uczelni. Mają wyjątkową możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia bezpośrednio od wybitnych naukowców ze światowej czołówki – podkreśla Pasieczna.

Wybitne postacie

Prof. Jan Winiecki jest wykładowcą WSIiZ oraz członkiem Rady Polityki Pieniężnej od 2010 r. To wybitna osobowość sceny polityczno-gospodarczej okresu transformacji ustrojowej w Polsce. Był członkiem Politycznego Komitetu Doradczego prezydenta Lecha Wałęsy i zespołu doradców premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Jeden z założycieli Towarzystwa Ekonomistów Polskich (w przeszłości przewodniczący, obecnie członek), współzałożyciel fundacji Centrum im. Adama Smitha. W 2012 r. został uhonorowany Odznaką Honorową „Bene Merito”. W 1992 r. otrzymał Nagrodę Kisiela, a w 2001 tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Jest Kierownikiem Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

Prof. Tomasz Mickiewicz jest wykładowcą WSIiZ, jest też związany z University College London, gdzie wykłada przedmioty z zakresu restrukturyzacji ekonomicznej. W przeszłości pracował w University of California at Davis. Jest członkiem American Economic Association i European Association of the Comparative Economic Studies.

Jest recenzentem artykułów do ponad 20 anglojęzycznych periodyków naukowych. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w ramach Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Od 2012 r. pełni funkcję prezydenta European Association for Comparative Economic Studies oraz Dyrektora Centrum Badań nad Zmianami Ekonomicznymi i Społecznymi w Europie w University College London.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: