Reklama

Rada Gminy Świlcza negatywnie zaopiniowała przyłączenie do Rzeszowa sołectwa Rudna Wielka, ale nie wydała opinii w sprawie Bzianki. Z kolei mieszkańcy gminy Głogów Małopolski nie chcą stolicy Podkarpacia oddawać Miłocina, Pogwizdowa Nowego i Rudnej Małej.

We wtorek Rada Gminy Świlcza podjęła stanowisko, które jest pokłosiem niedawnych konsultacji społecznych wśród mieszkańców na temat włączenia Rudnej Wielkiej i Bzianki do Rzeszowa. W przypadku Rudnej Wlk. mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko (ponad 78 proc. głosów na „nie”) włączeniu ich sołectwa do stolicy Podkarpacia.

Z kolei mieszkańcy Bzianki chcieliby być częścią Rzeszowa. Ten pomysł w konsultacjach poparło ponad 65 proc. głosujących. Na podstawie wyników konsultacji społecznych w gminie Świlcza we wtorek tamtejsza Rada Gminy miała wyrazić swoje stanowisko. W przypadku Rudnej Wlk. 12 radnych (jednogłośnie) zagłosowało przeciwko włączenia sołectwa do Rzeszowa.

Nie rozstrzygnięta została sprawa Bzianki. Wyniki konsultacji tak podzieliły radnych, że czterech zagłosowało za włączeniem sołectwa do Rzeszowa, czterech było przeciwko, a czterech wstrzymało się od głosu. Opinii w sprawie Bzianki rada więc nie wydała.

– Musimy brać też pod uwagę aspekty ekonomiczne ewentualnych przyłączeń do Rzeszowa miejscowości z gminy Świlcza. Gmina ma 20 mln zł kredytów do spłat, które przeznaczone były m.in. na inwestycje w Rudnej czy Bziance – mówi Dominik Bąk, radny Rady Gminy Świlcza.

Głogów mówi „nie”

Znane są kolei wyniki konsultacji społecznych w gminie Głogów Młp., z której Rzeszów chciałby do swoich granic przyłączyć Miłocin, Pogwizdów Nowy i Rudną Małą. Aż 96 proc. mieszkańców zagłosowało przeciwko przyłączaniu sołectw do miasta, tylko 4 proc. było za. Uprawnionych do głosowania było ponad 15 tys. mieszkańców. W konsultacjach wzięło udział ok. tysiąc osób. 924 były przeciwko włączenia sołectw do Rzeszowa, 42 osoby za.

Wyniki głosowania w gminie Świlcza i wyniki konsultacji w gminie Głogów Małopolski trafią do Urzędu Miasta w Rzeszowie, który do końca marca złoży do wojewody podkarpackiego wniosek o poszerzenie granic o gminę Krasne i 12 podrzeszowskich sołectw. Ostateczną decyzję, czy Rzeszów będzie większy, podejmie rząd do końca lipca.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Dokładnie. I zlikwidować rzeszowskie linie autobusowe. Niech buraki na kopytach biegają. Prace też sobie w wielkim głogowie znajdźcie. Każdy by chciał pracować z Rzeszowie, jeździć po rzeszowskich drogach, leczyć się w rzeszowskich szpitalach, zakupy robić w Rzeszowie. Ale podatku na utrzymanie niszczonych przez wasze wsiowe auta dróg, parkingi to nie ma komu !

  2. Jak nie chcą do Rzeszowa to niech spierd***ją a na zakupy robcie sobie w głogowie i nie korkujcie rzeszowa, szpital tez macie…. wiec zakaz wjazdu do rzeszowa

Comments are closed.