Inauguracja nowego roku na Politechnice Rzeszowskiej z szambem wiceminister [FOTO]

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Politechnice Rzeszowskiej też pod znakiem pandemii. Też są obawy, czy studenci za chwilę nie zostaną zamknięci w domach. Ale hitem była anegdota pani wiceminister rozwoju. 

 

Inauguracja 71. roku akademickiego odbyła się w czwartek w należącym do Politechniki Rzeszowskiej Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Jasionce. To miejsce symboliczne. OKL to wizytówka politechniki, tam kształcą się studenci pilotażu, czyli późniejsi piloci.

Na uroczystej inauguracji, oprócz  wykładowców, pracowników i studentów oraz zaproszonych gości, byli podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele duchowieństwa.

Każdy zostawił ślad

Uroczystości przyglądali się absolwenci PRz, m.in. kpt. Tadeusz Wrona, znany z awaryjnego lądowania Boeinga 767 na lotnisku Chopina w 2011 roku, oraz kpt. Adelajda Szarzec-Tragarz, pierwsza kobieta latająca na Dreamlinerach w PLL LOT.

Minutą ciszy uczczono pamięć 30 osób – członków społeczności PRz, którzy zmarli w ubiegłym roku. – To zdecydowanie więcej niż wcześniej – mówił podczas swojego wystąpienia prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. 

Rektor mówił o tym, że PRz to nie tylko szkoła inżynierów, lecz także wiodący ośrodek badawczy.

– To efekt wieloletniej pracy i zaangażowania ludzi politechniki – tysięcy pracowników byłych i obecnych, zatrudnionych w różnych grupach oraz setki tysięcy studentów i absolwentów. Każdy z nich zostawił tu jakiś ślad – podkreślał prof. Koszelnik

Zwrócił uwagę na wysokie pozycje w rankingach innowacyjności, rosnącą liczbę udzielonych patentów, czy osiągnięciach w pozyskiwaniu pieniędzy na badania. Na 178 wniosków złożonych w tym roku do Podkarpackiego Centrum Innowacji aż 106 to wnioski z PRz.

Jak żyć w pandemii?

Rektor głośno zastanawiał się też nad przyszłością pokolenia, które z powodu pandemii koronawirusa uczyło się w szkołach, korzystając niemal wyłącznie z nauki zdalnej i studenci są przyzwyczajeni do korzystania ze streszczeń.

– Czy będą umieli przyswoić materiał z kilkudziesięciu minut statycznego wykładu? Czy będą potrafili współpracować w grupach? Czy raczej będą poszukiwać informacji w sieci, a my, nauczyciele akademiccy, będziemy zobowiązani wskazać im prawdzie źródła wiedzy?

Do studentów rektor apelował m.in. o cierpliwość i wytrwałość: – Prosimy o zaufanie i zaangażowanie. Wiem, że nie zawsze uda się zaliczyć pierwsze kolokwium, a może czasem i drugie, ale kolejne już na pewno tak. Nie poddawajcie się!

Prof. Piotr Koszelnik zapewniał również, że PRz inwestuje w ludzi. Pod koniec ub. r. uczelnia przyznała podwyżki pracownikom technicznym, inżynieryjnym i administracji, a od br. był kolejny wzrost pensji. Wielu pracowników otrzymało ponad 10-procentowe podwyżki. 

30 inwestycji 

Rektor mówił też o inwestycjach, np. 25 mln zł wydano na remont akademika „Akapit” i budowę serwerowni, która ma być „sercem informatycznym” uczelni i ok. 6 mln zł na budowę magazynu odczynników i odpadów chemicznych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jednocześnie prowadzonych jest 30 inwestycji o wartości 42 mln zł, z ważniejszych to budowa laboratorium napędów wodorowych. We współpracy z Polską Agencją Kosmiczną PRz buduje instrument obserwatorium kosmicznego w Bezmiechowej. 

W planach jest też budowa nowego budynku dla informatyki za ok. 70 mln zł.

Po przemówieniu głos zabrał Kamil Chohura, przewodniczący samorządu studenckiego PRz. Ma on nadzieję, że kolejne pandemiczne wyzwania tym razem nie odbiorą studentom możliwości wspólnej nauki w uczelnianych ławach laboratoriach i pracowniach.

Szambo na strychu

Zaskakujące przemówienie miała pochodząca z Podkarpacia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy, absolwentka PRz. Przyznała się, że na kolokwium odpisywała, stwierdziła, że „nie do końca” rozumiano jej „innowacyjne pomysły” na uczelni.

Jarosińska-Jedynak opowiedziała anegdotę. – Projektowaliśmy pion kanalizacyjny i tak odpisywałam, że szambo wyszło mi na strychu. Nie podjęłam się już po zakończeniu szkoły projektowania systemów kanalizacyjnych – mówiła z uśmiechem. 

Anegdotka wywołała raczej milczące reakcje. Potem wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, który odniósł się do tzw. „pakietu wolności akademickiej”.

„Wprowadzane zmiany gwarantują nauczycielom akademickim wolność nauczania słowa i badań naukowych. To dokument kluczowy dla umocnienia autonomicznej debaty na uczelniach i zapewnienia swobodnego rozwoju nauki” – napisał w liście Morawiecki. 

Sama wojewoda Leniart zwróciła się także do studentów: – Pamiętajcie, że warto stawiać sobie cele, które potem należy realizować. Jeśli bowiem potraficie o czymś marzyć, to potraficie także tego dokonać – powiedziała. 

Odznaczenia i medale 

Tradycyjnie już rektor uczelni wręczył symboliczne pagony oraz certyfikat ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. Odebrało je 40 absolwentów kierunku „Lotnictwo i kosmonautyka” na specjalności „pilotaż”. Wśród nich była jedna kobieta.  

W trakcie uroczystości wręczono też odznaczenia państwowe za długoletnią służbę. Złote, srebrne i brązowe medale odebrało 18 osób. Kolejne 6 otrzymało medale „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza”.

Listy gratulacyjne do PRz przesłali m.in. prezydent RP Andrzej Duda i marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Tomasz Siwowski, kierownik w Katedrze Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama