Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Potwierdziły się przewidywania krytyków filmowych na całym świecie. „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o statuetkę Oscara!

We wtorek (24 stycznia) ogłoszono nominacje do 95. Nagród Akademii Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Nazwiska finalistów odczytali amerykańska aktorka Allison Williams i brytyjski aktor Riz Ahmed.

O statuetkę powalczy 5 filmów, m.in. „IO” Jerzego Skolimowskiego. Pozostałe to: Blisko” Lucasa Dhonta (Belgia), „Na Zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera (Niemcy), „Cicha dziewczyna” Colma Baireada (Irlandia) i „Argentyna, 1985” Santiago Mitrego (Argentyna). 

„IO” wsparł Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy.

Zdjęcia były kręcone na Podkarpaciu, m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku, Nowotańcu (farma wiatrowa) i innych malowniczych miejscach w gminie Rymanów oraz gminie Jaśliska.

– To już trzeci film koprodukowany przez Podkarpacką Komisję Filmową, który otrzymuje nominację do Oscara. Wcześniej o statuetkę walczyły „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Boże Ciało” Jana Komasy – przypomina Joanna Mazepa z PKF. 

 „Zimna Wojna” i „Boże Ciało” również powstawały na Podkarpaciu.

Deszcz nagród 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„IQ”, przejmujący obraz polskiego mistrza wielkiego kina, został wyróżniony w Cannes Nagrodą Specjalną Jury. To historia osiołka o imieniu „IO”, będąca współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona pt. „Na los szczęścia, Baltazarze!” z 1966 roku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa. Producentką i współscenarzystką filmu jest Ewa Piaskowska (Skopia Film).

„IO  uhonorowano jeszcze wieloma innymi nagrodami (m.in. Los Angeles Film Critics Association, Europejską Nagrodą Filmową), a najważniejsze portale filmowe na świecie umieściły produkcję w zestawieniach najlepszych filmów 2022 roku.

New York Times umieścił „IO” na pierwszym miejscu jako najlepszy film 2022 r. Doceniana jest także muzyka Pawła Mykietyna, wyróżniono go m.in. nagrodą Cannes Soundtrack Award czy statuetką dla Najlepszego kompozytora podczas Europejskich Nagród Filmowych.

Humanistyczny manifest

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne.

Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. „IO” miał swoją prapremierę 23 września 2022 w rzeszowskiej Zorzy.

95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles. Po raz trzeci poprowadzi ją Jimmy Kimmel, aktor i komik. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama