Zdjęcie: Jakub Dworak / Rzeszów News
Reklama

„Niezgodny z faktami i nierzetelny” – tak o raporcie Fundacji „Nie lękajcie się” na temat pedofilii w polskim Kościele i umieszczeniu w dokumencie nazwiska biskupa Jana Wątroby mówi Kuria Diecezjalna w Rzeszowie. 

Kuria w poniedziałek po południu wydała komunikat, który jest pokłosiem ubiegłotygodniowych wydarzeń, gdy Fundacja „Nie lękajcie się”, zrzeszająca ofiary księży-pedofilów, przekazała papieżowi Franciszkowi raport o przypadkach pedofilii w polskim Kościele. Fundacja dołączyła do raportu listę z nazwiskami 24 hierarchów, którzy – zdaniem fundacji – ukrywali księży-pedofilów i przenosili ich z parafii do parafii.  

Na tej liście znalazł się m.in. biskup rzeszowski Jan Wątroba, którego nazwisko pojawiło się przy okazji sprawy ks. Romana J., b. proboszcza parafii w Małej k. Ropczyc. Ks. J. był oskarżony o molestowanie seksualne dziewczynek, które uczył religii. Duchownego skazano, kuria go nie ukarała. Bp Wątroba stwierdził, że wina ks. J. jest „wątpliwa”,  

W wydanym w poniedziałek komunikacie Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przypomina, że od 2001 roku w Kościele katolickim obowiązują przepisy nakazujące informowanie  Stolicy Apostolskiej „o przypadkach dopuszczania się grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu przez duchownych z osobami niepełnoletnimi”.

„Biskup rzeszowski Jan Wątroba, jak i jego poprzednik w diecezji rzeszowskiej, biskup Kazimierz Górny, zawsze przestrzegali tych przepisów. W związku z tym zupełnie nieuzasadnione jest wymienienie biskupa Jana Wątroby w raporcie przygotowanym przez fundację wyliczającym biskupów polskich, którzy „ukrywali lub przenosili księży sprawców” – napisał w komunikacie ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii rzeszowskiej. 

Zdaniem kurii, opisany w raporcie przypadek bp. Wątroby i jego postępowanie wobec ks. Romana J. nie ma nic wspólnego „ani z ukryciem ani z przeniesieniem sprawcy”. „Nie można też zarzucić biskupowi Janowi Wątrobie naruszenia przepisów prawa świeckiego lub kanonicznego” – przekonuje ks. Tomasz Nowak. 

Dodaje, że po wyroku, jaki wobec ks. Romana J. zapadł 25 czerwca 2012 roku, 17 września tego samego roku ówczesny biskup rzeszowski Kazimierz Górny o sprawie powiadomił Kongregację Nauki Wiary w Watykanie. Z komunikatu kurii wynika, że Stolica Apostolska to to zgłoszenie przyjęła, ale 18 czerwca 2014 roku uznała że „nie jest to przypadek wymagający przejęcia przez najwyższe instancje kościelne”. 

Ks. Tomasz Nowak twierdzi, że bp. Janowi Wątrobie (ordynariuszem diecezji rzeszowskiej jest od 2013 roku) Watykan nakazał prowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego według przekazanej instrukcji Kongregacji Nauki Wiary. Kuria twierdzi, że dalsze postępowanie prowadzono „ściśle” według instrukcji Stolicy Apostolskiej.

„Po zakończeniu procedury kościelnej akta sprawy w dniu 14 listopada 2016 r. przesłano za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie do Kongregacji Nauki Wiary, która nigdy nie zgłosiła zastrzeżeń zarówno co do trybu postępowania, jak i ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie” – zakomunikował ks. Nowak. 

„Co istotne, osoby pokrzywdzone w tej sprawie nigdy nie zwróciły się do instytucji kościelnych. Również po zakończeniu postępowania państwowego nie było takiego zgłoszenia” – dodaje rzecznik kurii, stwierdzając na koniec, że raport Fundacji „Nie lękajcie się” w odniesieniu do bp. Jana Wątroby „należy uznać za niezgodny z faktami i nierzetelny”.

W 2016 roku bp Jan Wątroba wydał pozasądowy dekret, w którym postanowiono odstąpić od wymierzenia ks. Romanowi J. kary kanonicznej i przywrócono go do pracy duszpasterskiej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

24 KOMENTARZE

 1. Hahaha, dobre… w sumie głupich nie sieją więc Ci odpowiem… bo nasienie jest płynem ustrojowym i jeśli jest się np. chorym na dolegliwości związane z ukł. rozrodczym to lekarz zleca badanie, można je również – wyobraź sobie – wykonać prywatnie. To że jest się księdzem, nie oznacza że się nie choruje.

 2. Ja mam tylko jedno pytanie: „Dlaczego ksiądz przychodzi do laboratorium i prywatnie robi badanie nasienia”? Jako świadek takiego zachowanie jestem w szoku i tak troszku niesmak pozostał :/

 3. To co rzecznik biskupa mówi, a działania biskupa który zarzucana Watykanowi to, że kłamie bo niesłusznie umieszcza go na liście to nie jest bunt przeciw papieżowi? Ja osobiście bardziej wierze papieżowi niż biskupowi.

 4. Jakbyś przeczytał ze zrozumieniem, nawet to badziewie jak rzeszow-news, to byś wiedział, że Kościół rzeszowski postępował zgodzie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej w tej sprawie, czyli podwładnych Papieża. O jakim odłamie piszesz? chyba swojej głupoty…

 5. To jest tak jak duchowni wysokiej rangi wchodza w ,,ciche układy,, z byłymi komunistami rodem z PRL,politykami nie tylko spod czerwonej gwiazdy ale również z zielonej koniczynki to teraz są owoce tej współpracy.Teraz ratuj sie kto może bo ochrona i parasol ochronny jest naderwany i nie wiadomo kiedy pierdyknie.Bo jak pierdyknie to wtedy wszystkie brudy zostaną ujawnione społeczeństwu.A tuszowane są wypadki drogowe i inne sprawy karne,poświadczenia nieprawdy i fałszowanie dokumentów nawet w sadach kościelnych.

 6. No nie mów… „nie potwierdzono zarzutów”, „nikt się nie odwoływał” – to spoko gość był. Ale mu narobili kuźwa, to przecież męczennik, i zawiasy dostał – zbrodnia sądowa, jak nic kandydat na ołtarze…

 7. No to się czarna korporacja zaczęła trząść w posadach!
  Jak dojdzie do masowych procesów przeciwko pedofilom, jak w USA czy w Niemczech, to wam nie wystarczy katole na te pomniki pedofili i na ich ochronę już nie mówiąc o utrzymywaniu złotych cielców i latyfundiów biskupów.

 8. Trzeba być baranem, przepraszam owieczką, żeby dawać się okradać, dymać (dosłownie) i jeszcze kochać biskupa platoniczną miłością. Biskup i kościół do nie Bóg.
  Bóg, jak patrzy na to q.restwo -> księży biznesmenów, pedofilii, wspieraczy antypolskiego i siejącego nienawiść Radia Maryja, siedlisko SBecji -> oraz tępych, rozmodlonych i bezkrytycznie wielbiących tą deprawację baranów -> to minę ma nietęgą.

 9. ani w pierwszej ani w drugiej instancji nie potwierdzono stawianych mu zarzutow, wykorzystania seksualnego czterech nastolatek. stwierdzono molestowanie (dotykanie bez obcowania) jednej nastolatki i wyznaczono kare wiezienia i kare finansowa. w drugiej instancji zmieniono na zawiasy i podtrzymano kare finansowa. nikt z oskarzajacych nie odwolywal sie od pierwszego czy drugiego z wyrokow. ani nastolatki ani ich rodziny, ani prokuratura. kuria od poczatku gdy pojawily sie oskarzenia, wspolpracowala z prokuratura. zawiadomila tez watykan o toczacym sie sledztwie.

  ps. przychylam sie do opinii o tutejszym portalu. wlasciwie to takie drugie nowiny

 10. W artykule nie jest napisane jaki wyrok w procesie świeckim zapadł… Jako osoba nieznająca sprawy mogę domniemywać że został również dobrze uniewinniony (chociaż pewnie wtedy nie byłoby afery) – dziennikarska rzetelność nakazuje chyba poinformować o wyroku sądu w tej sprawie bo tak to mogą rodzić się różne wnioski w głowie czytelnika 😉
  PS. …w sumie czego ja wymagam? Rzetelności w rzeszow-news?

 11. Najgorsze jest to, że niektórzy duchowni którzy przybyli do Rzeszowa mieli chyba głosić zasady wiary i prowadzić w kościołach chyba skromnie ,,posługę duchowna,,.A co się ujawniło, że w zamian za liczne aktywa niby dla wiernych wchodzą w ,,układy biznesowe,, z byłymi towarzyszami z czasów PRL czy agentami SB,T.W którzy sie nadmiernie nie tylko na Podkarpaciu wzbogacają bywa że zazwyczaj kosztem przejętego za bezcen majątku Skarbu Państwa albo kosztem mieszkańców.Tych tzw ,,nowobogackich,, czy tzw ,,biżnesmenów,, teraz można wyszukać w zbiorach IPN.Ale co ciekawe na tej liście są również (co prawda nieliczni), wysokiej rangi duchowni.Wszyscy mieszkańcy Podkarpacia wszystko wiedzą i widzą to co się dzieje i to ich bardzo niepokoi.

 12. Hańba dla Rzeszowa i Podkarpacia. Jako osoby wierzące nie możemy się godzić na to żeby nasze dzieci były zagrożone przez księży.

 13. Kuria i biskup Wątroba sprzeciwiają się papieżowi i podważają jego nieomylność? To jak to jest? Rzeszowska kuria nie utożsamia się z KK i jego zwierzchnictwem? Mamy odłam kościoła Rzeszowskiego i KK?

 14. kuria chcecie żeby ludzie wam wierzyli? czy szukacie naiwnych?
  „W 2016 roku bp Jan Wątroba wydał pozasądowy dekret, w którym postanowiono odstąpić od wymierzenia ks. Romanowi J. kary kanonicznej i przywrócono go do pracy duszpasterskiej. „

Comments are closed.