Izba Skarbowa w Rzeszowie zachęca kupujących nie tylko do brania paragonów, ale także do ich sprawdzania. Jesienią będzie konkurs, w którym do wygrania będą m.in. samochody.

Chodzi o akcję Ministerstwa Finansów „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”. Izba Skarbowa w Rzeszowie chce zwrócić uwagę, że obok paragonów fiskalnych sprzedawcy wystawiają też paragony niefiskalne.

Od początku br. m.in. salony fryzjerskie, salony kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicy, lekarze, dentyści, punkty gastronomiczne muszą stosować kasy rejestrujące.

Przykładem branży, w której zjawisko paragonów niefiskalnych jest szczególnie zauważalne, jest gastronomia. Często klienci dostają tzw. rachunek lub paragon kelnerski.

Izba Skarbowa w Rzeszowie chce zwrócić uwagę konsumentów nie tylko na egzekwowanie paragonu, ale również na jego sprawdzenie. Każdy paragon fiskalny zawiera centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP wystawcy, jego nazwę i adres, nazwę towaru lub świadczonej usługi, cenę, logo i numer unikatowy kasy.

Atrakcyjne nagrody

Dodatkową zachęta do brania i sprawdzania paragonów powinna być również loteria paragonowa. Loteria ruszy 1 października 2015 r., a pierwsze losowania nagród odbędą się w listopadzie. Na uczestników czekają wartościowe nagrody, m.in. samochody.

Każdy, kto skończył 18 lat, będzie mógł wziąć w niej udział, rejestrując na specjalnej stronie internetowej loterii paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Losowanie nagród planowane jest raz w miesiącu. Co miesiąc do wygrania będzie nagroda główna – samochód oraz notebooki i tablety. Przewidziano też tablety dla przedsiębiorców, którzy wystawili zwycięski paragon premiowany nagrodą główną. Miesięczna pula wygranych ma wynosić 100 tys. zł

Dodatkowo raz na kwartał odbędzie się losowanie spośród paragonów pochodzących z premiowanej branży.

Przetarg na zorganizowanie loterii wygrało konsorcjum firm Unique One i NuOrder, które musi m.in. zaprojektować stronę internetową, zaplanować i przeprowadzić kampanię reklamową, stworzyć linię telefoniczną oraz studio telewizyjne.

Walka z „szarą strefą”

Loterie paragonowe były do tej pory organizowane zarówno w państwach europejskich (Grecja, Słowacja, Portugalia), jak i azjatyckich (Chiny), czy też południowoamerykańskich (Brazylia, Paragwaj, Chile). Polska nie jest więc pierwszym krajem, w którym resort finansów postanowił w taki sposób promować uczciwą konkurencję i uświadamiać konsumentów.

– Paragon fiskalny ma znaczenie zarówno z punktu widzenia nabywcy, jak i sprzedawcy. To dzięki dowodowi zakupu klient może w łatwy sposób skorzystać z prawa do zwrotu lub reklamacji towaru. Paragon jest również potwierdzeniem tego, że firma działa legalnie i odprowadza należne podatki – podkreśla Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Loteria jest jednym z pomysłów Ministerstwa Finansów na walkę z „szarą strefą”. Według danych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, działalność nielegalna, ukryta lub nieformalna będzie stanowiła nawet 19,2 procent polskiego PKB w 2015 roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama