Komisja konkursowa uznała, że najlepszym kandydatem na stanowisko dyrektora rzeszowskiego teatru będzie Jan Nowara. Wcześniej był już dyrektorem „Siemaszki”.

Do konkursu na stanowisko dyrektora zgłosiło się dziesięć osób. Pięć z nich zakwalifikowało się do ścisłego finału, w tym trzech byłych dyrektorów „Siemaszki”: Jan Nowara, Waldemar Matuszewski i Jacek Bunsch. Komisja konkursowa działająca przy Urzędzie Marszałkowskim 24 marca rekomendowała na tę funkcję Jana Nowarę, który był już wcześniej dyrektorem teatru. Decyzja nie zapadła jednogłośnie. Taką samą liczbą głosów otrzymał Waldemar Matuszewski. Głosowanie powtórzono, ale wynik był podobny. W tej sytuacji decydujący głos należał do przewodniczącego komisji.

Nowara na stanowisku dyrektora „Siemiaszki” ma zastąpić Remigiusza Cabana, odwołanego w grudniu ubiegłego roku. W piątek z rekomendacją komisji konkursowej zapoznał się Lesław Majkut, sekretarz województwa. Odrzucił także odwołanie Waldemara Matuszewskiego, który nie zgadzał się z decyzją komisji. Do objęcia przez Jana Nowarę stanowiska dyrektora teatru brakuje już tylko zgody zarządu województwa podkarpackiego. Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, poinformował, że zarząd zajmie się tą uchwałą na jednym ze swoich najbliższych posiedzeń.

Jan Nowara, jako dyrektor „Siemaszki”, zasłynął z widowiskowego przedstawienia „Sztukmistrz z Lublina” w reżyserii Jana Szurmieja, ale też głośnego rozstania z rzeszowską sceną teatralną. W 2003 roku został zwolniony dyscyplinarnie. Ówczesny zarząd zarzucił mu, że prawie doprowadził do bankructwa teatr zadłużając go na prawie pół miliona zł. Nowara odwołał się od tej decyzji do sądu pracy, a ten uznał, że jego zwolnienie było niezgodne z prawem, ale Nowara na stanowisko już nie wrócił.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jan Nowara to znany krytyk literacki, teatralny i filmowy, publicysta i felietonista. Autor blisko 100 publikacji na łamach miesięcznika społeczno-kulturalnego „Opole” i czasopisma „Strony”. Pracował m.in. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, jako konsultant programowy. Podobną funkcję pełnił w Teatrze w Bielsku-Białej. W latach 1998-2001 był dyrektorem Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, a w latach 2002-2003 szefował rzeszowskiemu teatrowi.

W czasie jego pracy w Rzeszowie teatr dał siedem premier: „Śluby panieńskie” Fredry, „Sztukmistrz z Lublina” Singera, „Deballage urodziny” Szajny, „Piaf” Gemsa, „Romantyzm-Oczyszczenie” Mickiewicza, „Dziecko” Fosse’go, a także zorganizował duży interdyscyplinarny Festiwal Klasyki Europejskiej.

Teatr prowadził we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Rzeszowie. W tym czasie edukację teatralną otrzymało również ok. 5 tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Powstała także młodzieżowa „Gazeta Teatralna”, redagowana przez uczniów VI LO w Rzeszowie, która ukazywała się przy okazji premier i podczas Festiwalu Klasyki Europejskiej. Za jego czasów teatr powrócił do bliskiej współpracy z Józefem Szajną. Aktywną działalność wznowiła „Szajna Galeria”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama